Soudci zrušili neplacenou nemocenskou. Evropa ji zná

Tomáš Fránek
23. 4. 2008 15:50
Opozici se povedlo zrušit kousek reforem
Jednání Ústavního soudu v Brně
Jednání Ústavního soudu v Brně | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Sociální demokraté a komunisté uspěli se snahou zrušit sociální reformy vlády Mirka Topolánka jenom částečně.

Ústavní soudci zrušili tu část, která se týká nemocenské, zbytek reforem nechali v platnosti. Tedy zrušit se podařilo jen to, že první tři dny nemoci neměli lidé dostávat dávky. Jde o první část zákona, kterou se opozici v boji proti reformám podařilo u soudu zrušit.

Podle soudu je úprava nemocenských dávek prosazená vládou Mirka Topolánka v rozporu s právem  na přiměřené hmotné zabezpečení. Podle soudců stát plošně postihuje všechny zaměstnance. "Systém nemocenského pojištění nesmí sloužit ke snížení rozpočtového deficitu," uvedl soudce zpravodaj František Duchoň.

Nevyplácení nemocenské po první tři dny nemoci je podle Duchoně ze strany státu pohodlným, ale svévolným a patrně i neúčinným řešením, jak omezit zneužívání nemocenské. Postihuje i poctivé zaměstnance.

Podle analytika ČSOB Tomáše Sedláčka nemá rozhodnutí Ústavní soudu rozumný ekonomický ani sociální důvod. „Karenční doba při nemocenské, kdy se nevyplácí žádné dávky, existuje ve dvanácti z patnácti starých členských států Evropské unie," upozorňuje. Nejobvyklejší jsou tři dny bez dávek, ve Finsku se začíná nemocenská vyplácet až desátý den.

Premiér Topolánek uvedl, že rozhodnutí soudu respektuje, netuší ale, co je na vládním zákoně protiústavního. „Opravdu by mě zajímalo, co je na tom protiústavní. Už první tři měsíce ukázaly, že se o 20 procent snížilo čerpání z nemocenské, která byla nadužívána," uvedl Topolánek.

Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase zrušení neplacené nemocenské zatíží státní pokladnu.

Systém s třídenním odkladem nemocenské fungoval i v Československu až do roku 1946, kdy karenční lhůtu zrušila Gottwaldova vláda.

Podivné schvalování

Podle soudců tak lidé zůstávají bez prostředků, musí ale platit sociální pojištění. "A také regulační poplatky, to už je ale jiná otázka," uvedl Duchoň.

Politici dostali čas do 30. června, aby zákon změnili.

Soudci dnes ve svém verdiktu kritizoval obě strany sporu, jak vládní koalici, tak sociální demokraty, kteří chtějí reformy rušit.

Stát (vládní koalice) podle soudců neudělal všechno proto, aby zamezil zneužívání dávek, ty jenom plošně seškrtal. „To je pohodlné. Stát nezačal sám od sebe, aby přesvědčil lidi, že reformy jsou nutné," uvedl Duchoň.

Podle sociálního demokrata Michala Haška jde o průlom do reformy prosazené vládní koalicí. „Ukázalo se, že Topolánkův batoh není tak ústavně bezvadný, jak vláda tvrdí," řekl

Ústavní soudci dnes posuzovali sociální část vládní reformy veřejných financí včetně takzvané třírychlostní rodičovské dovolené a přídavků na děti. Patří tam také úpravy nemocenské, podpory v nezaměstnanosti a porodného.

Sociálním demokratům se nelíbil způsob projednávání a přijetí. Vláda řadu změn různých zákonů shrnula do jedné normy, která je nepřehledná a příliš rozsáhlá.

Celá reforma prošla sněmovnou díky hlasům poslanců Miloše Melčáka a Michala Pohanky zvolených za sociální demokracii.

Hovorku soud nechtěl

Proto chtěl šéf komunistů Vojtěch Filip vyslechnout poslance Ludvíka Hovorku z KDU-ČSL, který jako jediný reformu z vládní koalice  nepodpořil.

"Výslech poslance Hovorky by mohl napovědět, jestli všichni poslanci rozhodovali podle svého nejlepšího vědomí a svědomí," řekl Filip.

Soudci se dnes ptali především místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové. Otázky se týkaly například zaopatření osamělých matek, systému pojistného a nemocenské. Na část z nich nedokázala Němcová odpovědět.

 

Právě se děje

Další zprávy