Soudce, kterému policie prohledala kancelář kvůli kauze Via Chem: Sisáka neznám, obviněný nejsem

Petr Koděra Petr Koděra
18. 1. 2016 13:24
Dveře kanceláře českobudějovického soudce Miroslava Veselého dostaly v pátek policejní pečetě. Detektivové si k Veselému přišli pro důležité dokumenty v kauze s krycím názvem Hangár. Jde o podezření z podvodů při miliardovém bankrotu společnosti Via Chem, na který soudce Veselý dohlíží. Policie obvinila 14 lidí, čtyři poslala do vazby. Dva lidé - podle informací Aktuálně.cz finančník Petr Sisák a advokát a insolvenční správce Ivo Hala - zatím před policií unikají. Soudce Veselý v rozhovoru tvrdí, že on mezi stíhanými není. "Mohu potvrdit, že nejsem žádným ze zadržených nebo obviněných," říká.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Pěkný den, pane doktore. Mohu s vámi hovořit?

Jestli myslíte kvůli té probíhající kauze Via Chemu, tak já nemůžu odpovídat na žádné dotazy. Musel jsem podepsat mlčenlivost o všech skutečnostech, které vím. Takže se nezlobte, ale nemohu.

A můžete říci, zda jste mezi obviněnými?

Mohu potvrdit, že nejsem žádným ze zadržených nebo obviněných.

Policie vás tedy jen vyslechla jako svědka?

Asi tak.

Policie v pátek prohledala kanceláře na českobudějovickém krajském soudu, kde pracujete. Byli tedy detektivové i ve vaší kanceláři?

Taky vám to nesmím říct. Ale vzhledem k tomu, že jsem v té věci úpadku společnosti Via Chem zákonným soudcem, tak je to patrné.

Znáte se s finančníkem Petrem Sisákem a insolvenčním správcem Ivem Halou, které policie chce podle všeho také obvinit, ovšem nestačila to udělat, protože je nemůže najít?

Pana Sisáka neznám vůbec, v životě jsem ho neviděl. A pana Halu znám jen pracovně jako insolvenčního správce, který tady u nás působil. V kauze Via Chem však nevystupoval jako insolvenční správce, ale pouze jako právní zástupce některých účastníků – věřitelů.

Jak si vysvětlujete, že pan Hala s oblibou přesídloval krachující firmy těsně před návrhem na úpadek do jižních Čech, aby insolvenci řešil právě soud, kde působíte?

Nechci spekulovat. Kategoricky mohu vyloučit, že bych byl jakýmkoliv nezákonným způsobem ovlivňován. Co bylo úmyslem nebo cílem snah pánů Haly a Sisáka, nevím a nemohu se k tomu vyjadřovat. A rád bych zdůraznil, že všechna moje rozhodnutí v kauze Via Chem potvrdily i vyšší soudy a také Ústavní soud. Vše se dá navíc dohledat v insolvenčním rejstříku.

A vy sám vidíte v té insolvenci společnosti Via Chem nějaký problém, který si zaslouží policejní vyšetřování?

Státní zastupitelství je od samého začátku účastníkem insolvenčního řízení, takže jsou informováni o všech učiněných krocích. A je mimo rámec možností insolvenčního soudu zjistit nekalé praktiky, které by věřitelé ve spojení s dlužníkem činili. To je právě úloha státního zastupitelství tyto věci zjistit. Nám nepřísluší ověřovat oprávněnost přihlášených pohledávek jednotlivých věřitelů, pokud je uzná insolvenční správce. Dokonce Nejvyšší soud říká, že se tím soudce nemá zabývat, zda je pohledávka vymyšlená a chce ovlivňovat řízení. To je opravdu role policie a státního zastupitelství.

Pokud je ale něco podezřelého, můžete na to upozornit.

To jsme dokonce povinni.

A v kauze Via Chem jste na něco podezřelého upozorňoval?

Neupozorňoval. Ale to jen proto, že státní zastupitelství je v kauze od samého začátku a mělo stejné informace jako já. Bylo by zbytečné, abych jim říkal: pozor, nepřehlédněte tento dokument. Pravdou je, že ne v každém insolvenčním řízení jsou státní zástupci od začátku. Ovšem tady byl, řekněme, relevantní důvod, aby si to pohlídali.

Proč?

Od začátku byly pohledávky věřitelů zpochybňovány.

Vy jste na českobudějovickém krajském soudu jediným soudcem, který řeší reorganizace firem?

V rozhodné době, kdy se začátkem roku 2014 přidělovala kauza Via Chem, jsem tady byl jediným. Teď už jsme tu ale na reorganizace dva s tím, že insolvence jako takové nás tady řeší pět. Sám jsem upozorňoval, že nechci na tuto agendu zůstat jediný. Právě proto, aby nevznikaly pochybnosti, že by mě někdo mohl ovlivňovat.

 

Právě se děje

Další zprávy