Kárnou žalobu navrhl pro Pojkara ministr spravedlnosti Pavel Němec. Byl přesvědčen, že se vinou soudce dostali z vazby na svobodu členové mezinárodního gangu, který podle obžaloby v Česku organizoval prostituci. Důtka je spíše symbolickým potrestáním, nemá přímý vliv na další soudcovo působení.
Chyba zmařila dlouho připravovanou akci
Policie mezinárodní gang kuplířů kolem Chorvata Seada Čehajiče a Ukrajince Sergeje Oyskiva zadržela před rokem při dlouho chystaném zátahu na nevěstince v Dubí na Teplicku. Akce tehdy skončila obviněním z kuplířství pro 14 lidí z Česka, Ukrajiny, Běloruska, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny.
Skupina podle obžaloby vytvořila systém transportu dívek z Běloruska do Česka. Dívky odjížděly z domova s vidinou, že v Česku vydělají peníze. V Dubí však prý byly donuceny k prostituci. Ve vazbě skončilo osm mužů a žena, která zprostředkovávala cesty dívek z Běloruska.
Ústecký krajský soud pak ale obviněné muže - údajně kvůli vážným chybám Okresního soudu v Teplicích - z vazby propustil.
Ministr Němec viděl hlavní pochybení Pojkara v tom, že ačkoliv o ponechání obžalovaných ve vazbě rozhodl v dubnu, spis s námitkami obžalovaných předložil krajskému soudu až v červenci. Tedy více než tři měsíce po podání stížnosti proti vazbě. Kromě toho podle ministra před rozhodnutím o vazbě nezajistil účast obhájců při výslechu obžalovaných. Tím měl omezit jejich právo na obhajobu.
Pojkar, který žádnou vinu necítí, zvažuje možnost odvolání k Nejvyššímu soudu. Poslechněte si Audio
Případů potrestaných soudců je jen málo
Kárné žaloby coby poslední možnost, jak změnit a potrestat chování soudců nejsou příliš časté. Kárný senát Nejvyššího soudu (NS) tak v říjnu potrestal soudce Obvodního soudu pro Prahu 7 Josefa Košelu. Košela podle policie patřil mezi zákazníky výrobců dětské pornografie. NS mu dal důtku a částečně tak vyhověl návrhu šéfa pražského městského soudu Jana Sváčka a ministerstva spravedlnosti. Ti Košelu vinili, že opakovaným měněním výpovědí, a to zejména v médiích, ohrozil důvěru v soudy a narušil důstojnost soudcovské funkce.
Poslední soudkyní, která přišla kvůli chybám o talár, byla Petra Hušková letos v září. Nejvyšší soud konstatoval, že Hušková neudělala za dvaadvacet měsíců žádné kroky ve 24 obchodních a 22 konkursních případech, které měla přidělené. Navíc u dvou případů nevypracovala v zákonné lhůtě rozhodnutí, takže rozsudky nebyly poslány včas.
Nejčastějším důvodem pro podání kárné žaloby na soudce je právě nečinnost. Z osmi případů od roku 2000, kdy kárné řízení skončilo odvoláním ze soudcovské funkce, se průtahů týkala polovina rozhodnutí. Další soudci byli potrestáni kvůli krádeži v supermarketu, svévolnému prodloužení stáže v zahraničí nebo kvůli opilosti.