Hrad dlouho tajil Mynářův plat. Stát teď musí za průtahy úředníků zaplatit odškodné

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 14. 10. 2017 12:32
Skoro padesát tisíc korun odškodného musí zaplatit ministerstvo financí zlínskému důchodci Luďku Maděrovi za obstrukce, které mu dělala Kancelář prezidenta republiky. Maděra požádal o sdělení výše platů hradních úředníků v čele s kancléřem Vratislavem Mynářem, Hrad to ale odmítl, byť existují závazné judikáty, že je na to nárok. Informace poskytl až poté, co soud nařídil jednání, v němž by Maděra s největší pravděpodobností uspěl. Zlínský důchodce poté prezidentskou kancelář zažaloval o odškodné za nesprávný úřední postup, spočívající v obstrukcích úředníků, kteří vydání informací protahovali. A soud mu vyhověl.
Luděk Maděra, muž který u soudu porazil Hrad.
Luděk Maděra, muž který u soudu porazil Hrad. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Zlínský důchodce Luděk Maděra v lednu 2015 požádal, aby mu Kancelář prezidenta republiky řekla, kolik berou její přední úředníci včetně kancléře Vratislava Mynáře či mluvčího Jiřího Ovčáčka. Poukázal přitom na precedentní rozsudek, který již dříve uvedl, že Hrad podobné informace poskytovat musí.

Jenže prezidentská kancelář nic neposlala, a proto na ni Maděra podal žalobu. Hrad důchodci nakonec vyhověl až ve chvíli, kdy dostal předvolání k soudu. Nyní Maděra dosáhl dalšího úspěchu. Obvodní soud pro Prahu 1 mu za obstrukci ze strany Kanceláře prezidenta republiky v pátek přiřkl odškodné ve výši 47 tisíc korun.

Není to ale Hrad, kdo má odškodné za tuto svévoli platit. Za nesprávný postup státních úředníků totiž odpovídá stát, potažmo ministerstvo financí, které za něj v těchto případech jedná.

Samo ministerstvo zatím neví, jak bude na verdikt reagovat. Zda se odvolá, či bude požadovat zaplacení sumy jako regres po skutečném viníkovi - Kanceláři prezidenta republiky. "Ministerstvo financí vyčká na písemné odůvodnění rozsudku a následně po jeho vyhodnocení a konzultaci s Kanceláří prezidenta republiky stanoví další postup," uvedla mluvčí resortu Kateřina Vaidišová.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček nechtěl páteční verdikt komentovat. "Jsem v Maďarsku na jednání V4," vzkázal s tím, že o rozsudku a sporu nic neví.  

Dělají si z nás legrandu

To, že Kancelář prezidenta republiky patří mezi instituce, které podléhají informačnímu zákonu a musí zveřejňovat i informace o platech rozhodujících úředníků, už soud řekl v červenci 2012, když vyhověl žalobě novináře a právníka Tomáše Němečka. Jenže i poté žádosti o informace odmítala.

"Zjistili jsme, že kromě pana Maděry bylo pět případů, kdy Hrad postupoval stejně a dělal si ze žadatelů legrandu. Od začátku ví, že ty informace bude muset poskytnout, ale protahuje to a dává je až těsně před jednáním soudu," říká Maděrova advokátka Petra Bielinová.

"Je to klasické obstrukční jednání, vůbec nečekají, že by se někdo po tom více pídil a zjišťoval, že to dělají i v dalších případech," dodala.

Soud při svém rozhodnutí vyšel z verdiktu Nejvyššího soudu, který již dříve řekl, že nemateriální újma za nemožnost domoci se správného úředního postupu se dá vyčíslit penězi. Stanovil základní rozmezí od 1250 do 1667 korun za měsíc. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Lenka Vávrová uznala, že se v Maděrově případě má částka zvýšit na dvojnásobek.

Sám Maděra říká, že mu vlastně vůbec nejde o to, jaký plat Mynář bere. (Blíže svoji motivaci popisuje v rozhovoru "Zapšklý zlínský dědek" porazil Hrad. Nezajímá ho, kolik Mynář bere, chce jen, aby dodržoval zákon)

A stejně tak říká, že mu ve sporu nešlo o odškodné. "Dělám to proto, abych povzbudil lidi a řekl jim, že má smysl se ptát. A že buď získají informace, nebo mohou žádat odškodné," uvádí čtyřiasedmdesátiletý muž, který má spolu s Bielinovou s podobnými žalobami už zkušenosti.

"Kdyby se mi podařilo nažhavit lidi, aby si dávali víc žádostí o informace, nejen o výši platu, ale třeba jaké faktury kdo proplatil, tak by se nemohlo tolik krást," myslí si.

Nebývalá neúcta

Maděra jako bývalý vedoucí IT na zlínské radnici počátkem tisíciletí upozorňoval na předražené zakázky a ze svého postu musel odejít. Poté dosáhl precedentního rozsudku, že mezi informacemi, které úřady musí poskytovat, jsou platy a odměny úředníků, kteří mají rozhodovací pravomoci.

Před rokem pak vyhrál v podobném sporu nad Krajským úřadem Zlínského kraje a vysoudil na něm čtyřicetitisícové odškodné za nemajetkovou újmu. A to kvůli tomu, že mu úřad i přes opakovaná rozhodnutí nadřízeného ministerstva vnitra odmítal sdělit, jaké mimořádné odměny brali vedoucí pracovníci úřadu. Kolečko zamítavých rozhodnutí, která byla zrušena, se zde opakovalo sedmnáctkrát.

"Způsob vyřizování podání žalobce byl naprosto neakceptovatelný, když žalovaný projevil nebývalou neúctu nejen k žalobci a realizaci jeho politického práva, ale také k moci zákonodárné, výkonné i soudní," uvedl následně soud, když Maděrovi přiřkl čtyřicetitisícové odškodné. To Maděra dal na veřejně prospěšné účely a chce na ně dát i peníze, které má dostat za obstrukce Hradu.

Názory Andreje Babiše na zahraniční politiku, třeba podpora zrušení sankcí proti Rusku, se rozchází s mými, cítím jeho podporu prezidenta. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy