Praha - Soud nepravomocně vyhověl žádosti zakladatele H-Systemu Petra Smetky o podmíněné propuštění z vězení.
Smetka si za podvod, poškozování věřitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku odpykává dvanáctiletý trest.
Strůjce miliardového podvodu odsouzený za vytunelování stavební společnosti H-System sice u Obvodního soudu pro Prahu 4 s žádostí o podmíněné propuštění z výkonu trestu uspěl, zatím však zůstává ve vězení.
Státní zástupkyně si totiž proti nepravomocnému rozhodnutí na místě podala stížnost, kterou posoudí pražský městský soud.
Soud již dříve rozhodl o tom, že Smetka má být propuštěn na svobodu, státní zástupce ale proti tomu i tehdy podal stížnost. Městský soud v Praze pak rozhodnutí zrušil a případ vrátil k novému projednání.
Městský soud jeho žádost už dvakrát zamítl
"Odsouzený splňuje podmínky pro podmíněné propuštění. Výkon trestu probíhá dobře a bezproblémově, škoda je průběžně splácena," odůvodnila poslední rozhodnutí soudkyně Monika Kozelková.
Smetkovi zároveň uložila sedmiletou zkušební dobu s dohledem probačního úředníka. "V této době bude sledováno, zda je zaměstnán. Pokud by se zaměstnání vyhýbal, byl by to důvod pro vykonání zbytku trestu," dodala s tím, že Smetka bude mít povinnost splácet podle svých možností škodu, kterou zapříčinil.
"Jsem si vědom toho, co jsem udělal. Do konce života se budu muset snažit eliminovat škody, které jsem svou lehkomyslností a trestnou činností způsobil," prohlásil Smetka, který se kvůli podmíněnému propuštění z vězení obrátil na soudy již potřetí. Pražský městský soud se k jeho žádosti už dvakrát postavil zamítavě.
Soudy Smetku označily za hlavní postavu rozsáhlého podvodu spojeného s projektem levného bydlení. V kauze přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun. Z uloženého trestu strávil podnikatel za mřížemi přibližně tři čtvrtiny. Ve vězení je sice až od září 2006, v letech 2000 až 2002 byl zhruba dva roky ve vazbě, která se do doby výkonu trestu započítává.
Státní zástupkyně se ve středu ostře postavila proti tomu, aby se Smetka dostal předčasně na svobodu. Upozornila, že do vězení nenastoupil dobrovolně, nehradí dostatečně škodu svým věřitelům a podle znalců vykazuje negativní povahové rysy jako neurotizaci a nepřímou agresivitu.
Smetkova obhájkyně Dagmar Říhová však poukázala na to, že podnikatel ve vězení dobrovolně pracuje, hlásí se i na přesčasy a prakticky celý měsíční výdělek - zhruba 9000 korun - zasílá svému insolvenčnímu správci. Ponechává si prý pouze stokorunu jako kapesné.
Na svobodě by údajně vydělával 40 000 až 50 000 korun. Správce prý momentálně drží na účtech zhruba 35 milionů korun v hotovosti a dále pohledávky ve výši 25 milionů eur (zhruba 642 milionů korun). Poškození klienti H-Systemu by tak podle Říhové měli dostat minimálně polovinu sumy, k jejíž úhradě byl Smetka odsouzen.
"Petr Smetka je symbolem všech tunelů devadesátých let a všeho špatného, co se v té době událo. My tu ale nerozhodujeme o symbolu, ale o propuštění konkrétního člověka, inženýra Smetky," uzavřela.
Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim roku 1997 ale firma zkrachovala, přičemž stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Majoritní akcionář H-Systemu Smetka podle soudů převáděl peníze na jiné společnosti. Muž v minulosti tvrdil, že je nevinný. Hájil se tím, že zájemce o dostupné bydlení nepodvedl, jen mu prý nevyšel podnikatelský záměr.
Smetka byl v minulosti pravomocně odsouzen i za podvod kvůli koupi a rekonstrukci hotelu Kriváň.