Vídeň - Okresní soud ve Vídni zrušil exekuci tří českých uměleckých děl zabavených kvůli sporu Česka se společností Diag Human.Vyhověl tak odvolání České republiky.
Informaci potvrdilo ministerstvo zdravotnictví. "Rakouský soud zdůvodnil své rozhodnutí s odkazem na imunitu výsostně kulturního majetku, který není určen k prodeji," uvedl mluvčí resortu Vlastimil Sršeň s tím, že takový majetek je proto z exekucí vyloučen.
Obrazy malíře Emila Filly a Vincence Beneše i bronzová plastika sochaře Otto Gutfreunda jsou v depozitním skladu rakouské justice už déle než měsíc. Až bude rozhodnutí soudu pravomocné, díla se ihned vrátí do České republiky.
Ministerstvo zdravotnictví ve Vídni zastupuje místní advokát Michael Hasberger z vídeňské kanceláře Hasberger Seitz & Partner.
Tuzemské úřady se odvolávají na to, že v Česku stále běží soudy, které se kauzou zabývají. Diag Human ale trvá na tom, že se stát v roce 2008 odvolal z právního hlediska neplatně, což podle výkladů právníků společnosti znamená konec arbitráže, a firmě tak náleží více než deset miliard za údajně zmařený obchod s krevní plazmou.
Kauza Diag Human
- Kauza s firmou Diag Human se táhne skoro 20 let.
- V roce 1991 ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy.
- Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human.
- V roce 1992 tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar firmě Novo Nordisk sdělil, že nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco - později Diag Human.
- Ta od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk.
V úspěch odvolání proti exekuci od začátku věřil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "U vídeňského soudu bychom měli uspět, ale jak se říká, z moře a od soudu člověk nikdy neví, jak se vrátí," řekl ve čtvrtek Aktuálně.cz.
Schwarzenberg už dříve uvedl, že vážnější je rozsudek ve Francii, kde Diag také uspěl, a to v širším, respektive obecném rozsahu.
Za právníky dá Česko stovky tisíc
Ve Francii nicméně nedošlo po rozsudku k exekuci českého majteku, přestože se spekulovalo o možném exekučním zásahu v Českém centru v Paříži. Česká velvyslankyně Marie Chatardová se kvůli tomuto ohrožení obrátila na francouzské ministerstvo zahraničí s žádostí o právní ochranu české budovy v Paříži.
"Toto odvolání se stále připravuje," sdělil ředitel právního odboru ministerstva zdravotnictví David Kotris. I ve Francii si ministerstvo najalo právníky zběhlé v místním právu a soudní praxi, má jí být pařížská advokátní kancelář Anthony Van Hagena.
Výdaje na zahraniční právníky se zřejmě vyšplhají až ke stovkám tisíc korun.
Diag Human zastupuje bývalý český vicepremiér, právník Jan Kalvoda. Bývalý vlastník firmy, podnikatel Josef Šťáva oznámil, že se obrátili i na soudy i ve Velké Británii a v USA.
"Zatím k nám nic nedoputovalo, může to být i mediální bublina, kterou se snaží Diag Human vytvořit," uvedl Kotris.