Olomouc - Za vraždu spisovatelky Simony Monyové si její manžel Boris Ingr definitivně odpyká ve vězení 15 let.
Rozhodl o tom v pondělí Vrchní soud v Olomouci. Potvrdil tak rozsudek brněnského krajského soudu, proti kterému se muž odvolal.
Šestačtyřicetiletý Ingr svou ženu napadl s nožem v ruce, při hádce jí podle vyšetřování zasadil šest ran. Známá autorka románů pro ženy na následky zranění bezprostředně zemřela.
Ingr se ani před odvolacím soudem k vraždě nepřiznal, neprojevil ani náznak lítosti. Za vraždu mu původně hrozilo až 18 let vězení.
"Je nepochybné, že to byl obžalovaný Ingr, kdo napadl poškozenou kvůli jejich dlouhotrvajícímu konfliktu ve vztahu. Z jeho strany to byl prostý afekt v důsledku toho, že poškozená nechtěla obnovit s obžalovaným soužití," uvedl předseda senátu Libor Losa.
Nepřipouštěl si lítost
Soudci poukázali na to, že ženu napadal v minulosti, i na jeho osobnost. Podle znalců jde o introverta, flegmatika, který se v životě řídí jen podle sebe, egocentrika s narcistickými rysy, který nesnáší kritiku.
"Ani zde, ani v průběhu řízení jsme neslyšeli, že by litoval svého jednání. To si vůbec nepřipouští," dodal předseda senátu s tím, že trest je přiměřený.
Monyovou Ingr podle obžaloby zavraždil loni v srpnu. Do jejího domu v Brně-Obřanech přišel večer s lahví vína a bonboniérou s tím, že jde uspat jejich sedmiletého syna.
Monyová seděla na zahradě se dvěma kamarádkami a souhlasila. Ingr prý před dítětem otevřel okno a skočil z něj. Z malé výšky dopadl na auto před domem, vážně se nezranil.
Poté se manželé pohádali, při hádce Ingr ženu napadl nožem. Údery směřovaly především do hrudníku. K tomu, že ji pobodal, se poté přiznal záchranářům. U soudu však tvrdil, že si na událost nevzpomíná.
Ingr: na všem se podepsala média
U soudu však i v pondělí tvrdil, že si na událost nevzpomíná a že jeho vina nebyla prokázána. "Není přímý důkaz, který by svědčil o tom, že by pan Ingr úmyslně usmrtil paní Monyovou," uvedl jeho obhájce Miroslav Klusáček.
Ingr si stále něco zapisoval a jednání sledoval bez emocí. "Stala se velká tragédie. Na rozsudku soudu se však velkou mírou podepsal vliv médií," uvedl.
Naznačoval, že se konflikt mohl odehrát i tak, že byl sám napaden. Žalobce Vladimír Kubík s jeho argumenty nesouhlasil.
Podotkl, že o Ingrově vině svědčí zásadní důkazy. Je to například jeho volání na linku 158, kde bylo jasně oznámeno, co se stalo a kdo ženě ublížil.
S rozsudkem soudu byl spokojen. "Z hlediska lidského je to příběh tragické lásky dvou lidí," dodal žalobce.
Odškodnění pro rodinné příslušníky
Odvolací soud potvrdil odškodné synovi Ingra a Monyové. Chlapci je sedm, na návrh opatrovnice dostane od otce za ztížené společenské postavení milion korun.
Dále hoch se dvěma bratry, kteří nejsou Ingrovými potomky, ale přijali jeho jméno, dostanou po 240 000. Tato částka byla přiznána i každému z rodičů oběti. Bratrovi Monyové musí odsouzený vyplatit 170 000.
Celkem by na uhrazení odškodného měl dát 2,37 milionu korun.
Monyová napsala 25 knih. Jen loni jí vyšly tituly Citová divočina a Srdceboly. Pro její popularitu mezi čtenáři a pracovitost, kdy na trh uváděla i několik titulů ročně, se jí přezdívalo "Viewegh v sukních".
Po její smrti zájem o její romány podle knihkupců stoupl až čtyřnásobně.