Praha – Pražský městský soud odebral kauzu zneužití Vojenského zpravodajství obvodní soudkyni Heleně Králové, která opakovaně zprostila viny obžalovanou Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) i zpravodajce Ondreje Páleníka, Milana Kovandu a Jana Pohůnka. Vyplývá to z prosincového usnesení o zrušení dalšího osvobozujícího rozsudku.
"Nařizuje se, aby věc byla projednána a rozhodnuta jiným samosoudcem," uvedl v usnesení předseda senátu pražského městského soudu Richard Petrásek.
Soudce v dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici, zdůraznil, že "lze mít v této trestní věci pochybnosti o nepodjatosti samosoudkyně, a to na základě způsobu, jakým hodnotila důkazy".
"Nepřísluší nám komentovat odůvodnění jiného soudu a nebudeme to dělat," řekla Aktuálně.cz soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavla Hájková, které byl případ nově přidělen. "Nyní budu nějaký čas studovat spis. Musím se s případem nejprve seznámit," dodala s tím, že zatím neumí odhadnout, jak dlouho bude případ studovat ani to, kdy může být nařízení jednání.
Podle Petráska jsou v případu jak důkazy, které potvrzují tvrzení obžaloby, tak důkazy svědčící ve prospěch obhajoby. "Obvodní soud postupoval naprosto jednostranně, přičemž dospěl k naprosto bezprecedentnímu závěru, že všechny provedené důkazy podporují obhajobu obžalovaných, uplatněnou v hlavním líčení," zdůraznil odvolací soud.
"Vzhledem k tomu, že k tomuto závěru, který je v extrémním rozporu s obsahem výše uvedených důkazů, obvodní soud dospěl již po druhé za sebou, lze mít pochybnosti o tom, že by napotřetí obvodní soud byl schopen rozhodovat nestranně," dodal.
Nečas lhal, napsal soudce
Odvolací soudce také Králové vytkl, že bagatelizovala lživou výpověď bývalého premiéra Petra Nečase. "Obvodní soud nemístně bagatelizuje z logiky věci vyplývající skutečnost, že svědek RNDr. Nečas buď lhal v prohlášení ze dne 15. 6. 2013, nebo ve své výpovědi v této trestní věci," konstatoval senát pražského městského soudu.
Králová přešla tento rozpor s odůvodněním, že politické prohlášení mělo jen ujistit zahraniční partnery o neselhání zpravodajských složek v Česku. Text nicméně nebyl zaslán diplomatickou cestou do zahraničí, byl zveřejněn pouze v českých médiích, konstatoval odvolací senát.
Při odebrání kauzy Králové postupoval odvolací senát podle judikatury Nejvyššího a Ústavního soudu, která tento krok připouští zpravidla tehdy, "jestliže lze mít pochybnosti o nepodjatosti dosavadního samosoudce ve vztahu k projednávané věci, dále se zřetelem na rozsah a povahu vad, jež odvolací soud zjistil v rámci odvolacího řízení, anebo v případě nerespektování právního názoru vysloveného v předchozím rozhodnutí odvolacího soudu".
Žalobce rozhodnutí potěšilo
Rozhodnutí soudu kvitoval olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. "Jak jsme měli možnost se seznámit s odůvodněním tohoto kroku, jeví se nám jako velmi přesvědčivé," řekl Aktuálně.cz.
"Důvody, které k tomu kroku soud uvedl, jsou velmi relevantní a přiléhavé," doplnil Ištvanův náměstek Pavel Komár. "Opakovaně jsme napadali to, že obvodní soud hodnotil důkazy v rozporu s jejich obsahem. Řadu důkazů deformoval a celou řadu neprovedl nebo nehodnotil vůbec," dodal.
Podle obžaloby nechala Nečasová v roce 2012 nezákonně sledovat tehdejší manželku premiéra Petra Nečase (ODS) Radku, a to z osobních důvodů. Obvodní soud pro Prahu 1 se bude případem zabývat už počtvrté.
Soudkyně Králová řeší i případ takzvaných trafik, kde obžalobě čelí kromě manželů Nečasových i bývalý vysoce postavený státní úředník Roman Boček. Nečasová a Boček byli podle obžaloby při vyjednáváních s poslanci prostředníky tehdejšího premiéra a údajně upláceli poslance lukrativními funkcemi. Případ začal soud projednávat 15. prosince, kvůli námitkám proti podjatosti státních zástupců ho odročil na neurčito.