Soud chystá mimořádný proces. Přijedou znesváření Olaši

Lenka Smyčková
5. 6. 2008 13:45
Také Romové požádali o zvýšená bezpečnostní opatření
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Mimořádné bezpečnostní manévry chystá Krajský soud v Brně na pondělí. Soudce Jiří Stýblo totiž zahájí proces s šesti olašskými Romy v čele s Ladislavem Danišem.

Podle informací soudu by na jednání mohla dorazit až stovka olašských Romů ze dvou znepřátelených skupin. Sami Romové požádali o zvýšení bezpečnostních opatření, protože se bojí konfliktů a potyček.

„Posílena bude justiční stráž, dohlížet bude i státní a městská policie. Hlídky budou uvnitř budovy i kolem soudu," popsala mluvčí Krajského soudu v Brně Martina Sedláčková.

Speciální pokyny dostali i novináři. Místa na židlích pro veřejnost si musí předem rezervovat. Síň, ve které je možné dodržet nutná bezpečnostní pravidla, totiž patří k těm menším.

Šest mužů žaloba viní z porušování domovní svobody, ublížení na zdraví a nedovoleného ozbrojování. U soudu vrcholí vyřizování účtů mezi skupinami olašských Romů z Ostravy a prostějovsko-brněnskou skupinou.

Šéf olašských Romů: Dřív se nestřílelo

Vše začalo, když se patnáctiletá Mercedes Lakatošová z Prostějova nevrátila domů. Unesla ji skupina ostravských Romů. Únos vyvrcholil potyčkou mezi oběma klany, při které Olaši z Ostravy postřelili v Prostějově strýce Mercedes Josefa Lakatoše.

Pravým důvodem boje přitom neměl být únos Mercedes, ale to, že jednomu z ostravských Olachů utekla žena za jiným mužem do Prostějova.

„Tento případ je pro nás velmi choulostivá záležitost. Mezi Romy se nikdy dříve nestřílelo," říká předseda Unie olašských Romů Josef Stojka.

Právě z toho důvodu jsou podle Stojky potřeba zvláštní bezpečnostní opatření u soudu. „Jsou tam velké emoce. Je lepší udělat předem pořádná opatření, než aby byly problémy," je přesvědčený Stojka, který zalarmoval soudy i policii v Brně.

O tom, že bezpečnostní opatření jsou na místě, je přesvědčený i advokát tří obžalovaných Stanislav Brtník. Přiznává ale, že pro advokáta je práce na takovém případu mimořádně náročná.

„Pracujete za pokřikování, kolem policisté, justiční stráž, natažené zbraně. Je to stresující," popsal Brtník.

Pro své klienty bude žádat zproštění viny. Událost se podle něj odehrála jinak, než jak popisuje obžaloba.

To, že se případ dostal k soudu, je nezvyklé. Olašští Romové si vnitřní rozpory řeší na vlastních soudech. "Rom by si měl uvědomit své postavení a problém uvnitř komunity řešit u romských soudů," dodal Stojka.

 

Právě se děje

Další zprávy