Souboj matadorů o Senát: Bratský, Moldan i nová tvář

Pavel Baroch
12. 10. 2010 20:45
O senátorské křeslo v Praze 6 soupeří zkušení politici i neznámá žena
Foto: Pavel Baroch

Kandidáti v Praze 6
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Kandidáti v Praze 6

  • Petr Bratský (ODS)
  • Helena Briardová (KSČM)
  • Tomáš Finger (SPOZ)
  • Marián Hošek (KDU-ČSL)
  • Jan Kohout (ČSSD)
  • Bedřich Moldan (TOP 09)
  • Lucie Ramnebornová
  • Daniel Solis (DSZ)
  • Martin Stránský (VV)
  • Ivan Šterzl (ČSNS)

Praha - Pro svou předvolební kampaň si ODS o uplynulém víkendu v Praze nemohla vybrat lepší místo.

Bílomodrý stánek s ptačím logem stál hned vedle tramvajové zastávky, kudy proudily tisíce lidí na tradiční pouť u Břevnovského kláštera. Na kolemjdoucí se z reklamní tabule usmíval i Petr Bratský, kandidát občanských demokratů v Praze 6 na nového senátora.

A kdo chtěl, ten mezi houpačkami, střelnicemi a stánky s klobásami mohl potkat i Bratského, který tady mezi voliči trávil celý víkend. "Víme, že sem chodí tradičně hodně lidí," usmívá se Bratský.

Ostatní senátorští kandidáti mohli akorát závidět, anebo se zlobit. "O takovém místě na předvolební kampaň se nám může jenom zdát," svěřuje se Bratského soupeř Bedřich Moldan, který obhajuje senátorský mandát.

S Bratským spojuje Moldana i to, že byl dlouholetým členem ODS, ovšem loni ze strany vystoupil a letos kandiduje za TOP 09.

"Taky jsem tam nahoře kousek od tramvaje byla, ale vyhnali mě odtamtud," říká Lucie Ramnebornová, nezávislá kandidátka, která se profiluje jako nová tvář české politiky. Dodala, že nakonec "chytala" voliče o kus dál, na druhém konci pouti.

Právě mezi těmito třemi osobnostmi se nejspíš rozhodne, kdo z tohoto volebního obvodu usedne po víkendu v senátorské lavici.

Nová tvář narušila souboj titánů

Původně to měl být "souboj titánů", tedy bitva zkušených politických matadorů. Taková koncentrace vysoce postavených politiků se v soupeření o Senát jinde nevidí.

Petr Bratský je zakládajícím členem ODS, dlouholetým starostou třináctého pražského obvodu a od roku 2002 poslanec. Bedřich Moldan je bývalý ministr životního prostředí, senátor a mezinárodně uznávaný ekolog. Oba ještě doplňuje dlouholetý diplomat a někdejší ministr zahraničí Pavel Kohout z ČSSD.

Mezi ně se ovšem zaklínila právě Lucie Ramnebornová, manželka švédského manažera, šéfová Pražské informační služby. Její kampaň v ulicích Prahy 6 je k nepřehlédnutí. Její "Nová tvář", jak se píše na jejích billboardech, je snad všude.

"Já vím, jména hloupých na všech sloupích," směje se Ramnebornová. A pak už vážně vysvětluje, že jako neznámá kandidátka neměla na výběr. "Musela jsem do toho investovat, musela jsem se mezi lidmi zviditelnit."

ODS si veřejné prostory hlídala

Ramnebornová popisuje, jak těžké bylo získat od úřadů pod vedením ODS povolení pro zábor veřejného prostranství pro volební kampaň. Když se na Bílé hoře odehrávala v září tradiční rekonstrukce bitvy z roku 1620, kam každoročně zavítají až tisíce lidí, nechyběl tam ani předvolení stánek Petra Bratského s pivem zdarma.

"Taky jsem tam chtěla být, ale nepustili mě tam," říká Ramnebornová. Její soupeř Bedřich Moldan má obdobnou zkušenost.

"Radnice má zábor na všech veřejných prostranstvích na celý rok. Dokonce nás vyhodili i od Kauflandu," stěžuje si Moldan. I tak se jeho předvolební stánek objevil například u metra Dejvická na Vítězném náměstí.

Rozhodne se mezi námi třemi

Moldan uznává, že Bratský a Ramnebornová jsou jeho nejsilnějšími soupeři. Obdobný názor má i Ramnebornová a Bratský. Právě mezi těmito třemi by se mělo rozhodnout.

"Taky ale třeba to můžu být já, kdo nakonec skončí na třetím místě. Záleží to na lidech, jak nakonec rozhodnou," říká Bratský.

Do konečných výsledků by chtěli promluvit i další včetně Jana Kohouta z ČSSD. "Věřím a doufám, že do druhého kola postoupím," říká Kohout.

Politolog: Ramnebornová je hodně vidět

Politolog Jan Kubáček z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy uvedl, že Bratskému hodně pomáhá, že je z ODS, která má stále pevné voličské jádro. "Myslím, že silnější je právě tato značka než jeho jméno," tvrdí Kubáček.

Moldanovi podle něho ubírá hlasy to, že byl až dosud senátorem v Kutné Hoře. "Navíc nemá tak silnou kampaň," soudí Kubáček.

Dodává, že diplomatovi Janu Kohoutovi z ČSSD zase škodí, že Praha 6 není levicovým obvodem.

Ramnebornová je naopak hodně vidět, vede intenzivní kampaň na ulicích a využívá výhodu, že je novou tváří. Podle Kubáčka totiž stále působí mezi voliči "alternativní atmosféra", kdy jsou mnozí ochotni dát svůj hlas někomu novému.

Potvrdila to i starší žena, která se v pondělí odpoledne zastavila u předvolebního stánku Lucie Ramnebornové v Břevnově.

"Pořád jsem vás tady viděla na obrázkách, a teď vás vidím ve skutečnosti. Určitě vám dáme hlas, celá naše rodina," řekla žena.

Je to populistka, říká Moldan

Moldan ale pokládá Ramnebornovou za populistku, která si navíc vypůjčila některá témata od levice, některá zase od pravice.

Ramnebornová totiž například navrhuje, aby senátoři nebrali za svou práci plat, zároveň prosazuje většinový volební systém, daňovou podporu pro firemní školky, zrušení DPH na knihy nebo ochranný finanční limit za hospitalizaci v nemocnici.

"Myslím, že to populistické není," brání se Ramnebornová. "Pokud bude existovat bezplatný mandát, půjdou do Senátu jen ti, co o to mají skutečný zájem."

Moldan sází na ekologii, Bratský na snižování dluhů

Pokud bude znovu zvolen, chce Moldan v Senátu mimo jiné uplatnit své dlouholeté zkušenosti v ekologii. Varuje například před tím, aby se kvůli chybám odborníků zatracovala solární energie. V Praze 6 chce Moldan řešit například neúnosnou dopravní situaci, třeba tak, že by se odvedla tranzitní dopravu.

Petr Bratský slibuje, že bude v Senátu oporou vlády Petra Nečase při snižování státního dluhu, chce ale také omezit hazard ve městech nebo podpořit nový zákon o sociálním bydlení.

Jan Kohout by se chtěl v Senátu věnovat zahraničním a bezpečnostím otázkám, ale třeba i zdravotně postiženým.

Kontaktní kampaň za milion

Ramnebornová tvrdí, že na kampaň počítá s částkou milion korun. Platí si jí ze svých úspor, když ještě dělala manažerku a z rodinného rozpočtu.

Sází hodně na přímý kontakt s lidmi. "Poslední týden jsem to hodně posílila," říká. Zatímco stojí u svého stánku v Břevnově, asistentky korzují po chodníku a rozdávají letáky s volebním programem.

Na kontaktní kampaň hodně sází i Jan Kohout, protože jeho strana a on si mohli dovolit utratit jenom půl milionu. A tak Kohout například jezdil na kolečkových bruslích na Ladronce.

Bratského kampaně prý stála přes milion, přispělo ústředí ODS, pražská organizace strany, organizace Prahy 6 i sám Bratský. Jenže Moldan nevěří, že by to bylo tak málo.

"Naše kampaň stojí přes milion a je rozhodně menší," říká Moldan. Bratský například rozdává CD s písní Ivana Mládka nebo pohádku Krátký, Široký a Bystrozraký ve 24 jazycích. Jeho billboardy jsou také skoro všude.

"Myslím, že na základě kampaně se rozhodne maximálně pět až deset procent lidí," soudí Bratský. Většina se podle něho rozhoduje jinak.

Kudy trasa Pražského okruhu?

Jak rozdílní jsou kandidáti do senátu v šestém pražském okruhu, ukazuje jejich názor na aktuální problém - dokončení Pražského okruhu, respektive jeho severozápadní části, která patří i do jejich volebního obvodu.

Přestože ministerstvo pro místní rozvoj minulý týden zrušilo územní rozhodnutí pro trasu, která protíná Suchdol, podle Petra Bratského by se dál mělo pokračovat v této linii. Bedřich Moldan je naopak pro posunutí okruhu dál na sever k Ústavu jaderného výzkumu v Řeži.

Jak Kohout tvrdí, že by ideální byla jižní i severní varianta, přičemž severní trasa by prioritně sloužila kamionům a měla by se postavit jako první.

 

Právě se děje

Další zprávy