Sněmovnu tříští boj o loterie, sílí i lobbistické tlaky

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
19. 5. 2011 15:19
Poslanci navrhují posílit pravomoce obcí v přístupu k hazardu na jejich území
Kasina, výherní automaty a videoterminály trápí řadu měst i menších obcí.
Kasina, výherní automaty a videoterminály trápí řadu měst i menších obcí. | Foto: Reuters

Praha - Výrazně posílit pravomoce obcí v přístupu k hazardu. Takovou ambici si klade nová verze změn loterijního zákona, který vznikl na půdě sněmovního rozpočtového výboru.

Nově by mělo být možné například zakázat videoterminály, loterijním společnostem se změní také podmínky pro jejich podnikání.

Změny loterijního zákona si nicméně sněmovnou klestí cestu jen velmi obtížně. Poslanci sami říkají, že lobbistický tlak loterijních společností je silný.

"Ano, je vidět, že někteří kolegové dostávají informace spíše od firem provozujících hrací automaty, jiní zase spíše od sázkových kanceláří. Je to znát na jejich návrzích," říká Jan Farský (TOP 09 a Starostové), který poslední verzi změn dával dohromady.

Sám ale dodává: "Na mě osobně přišel lobbistický tlak teprve včera odpoledne - maily, sms, zasílání grafů a žádosti o schůzku," popisuje.

Videoterminály bude možné zakázat

Ani tento "Farského návrh" ovšem nezískal většinovou podporu v klíčovém rozpočtovém výboru, i když jen těsně: z 22 přítomných členů jich pro něj hlasovalo 11.

Výbor se shodl jen na jediném - vládní novele, která rozšiřuje pravomoc obcí zakázat na svém území i videoterminály. V současnosti mohou obce vyloženě zakázat jen hrací automaty.

Ani jeden z ostatních návrhů nezískal většinovou podporu, což dokresluje atmosféru, která kolem loterijního zákona ve sněmovně vládne.

Návrh poslanců v čele s Farským především umožňuje obcím, aby zakázaly hazard na celém svém území, ale také třeba jen v některé části - například pouze v jedné ulici. Návrh tak nahrává obcím, sám Farský je ostatně starosta Semil.

Původní "lex Suchánek", který se měl stát základem pro celou změnu, chtěl obcím umožnit jen to, aby mohly zakázat hazard buď na celém svém území, nebo vůbec ne. Podle kritiků tohoto návrhu by pak většina obcí pod tlakem příjmů z hazardu zřejmě automaty spíš povolila.

20 % z hazardu na prospěšné účely

Poslanci plánují i to, že by loterijní společnosti navíc musely vydat celých 20 procent výtěžku na veřejně prospěšné aktivity. Teď dávají menší společnosti 6 %, větší 20 %. Některé z nich se proto účelově rozdělují na společnosti menší.

Žetony připraveny.
Žetony připraveny. | Foto: Reuters

Čtvrtina z odevzdaných peněz by navíc šla na konta obcí a měst.

Autoři změn odhadují, že by do obecních rozpočtů šly zhruba 3 miliardy korun a dalších 440 milionů by šlo na veřejně prospěšné účely.

Zároveň by zákon jasně řekl, na jaké účely se může výtěžek vydat. Jeho poskytování by navíc schvaloval ten, kdo sázkové hry povolil - tedy ministerstvo financí nebo obec. To by mělo částečně omezit praxi, kdy loterijní společnosti třeba i účelově vytvoří nadace, takže svůj výtěžek poskytují svým dceřiným společnostem.

Loterijním společnostem by se i zkrátila licence, dostávaly by ji na 3 roky, zatímco teď ji mají na 10 let.

Zpřísnily by se jim také majetkové podmínky. Společnosti provozující hrací automaty by musely mít základní jmění 30 milionů korun a oproti současné praxi by je nesměly krýt nemovitostmi, ale musely by je mít na účtu v hotovosti. Velké loterijní společnosti by musely disponovat 100 miliony.

Sami autoři návrhu přiznávají, že tady může být "čertovo kopýtko". Loterijní společnosti se budou zřejmě spojovat a propojovat, aby tyto podmínky splnily.

Podpora ve sněmovně pochybná

Poslanec Farský počítá s tím, že tento soubor změn má ve sněmovně šanci.

"To, že návrh nezískal většinu na výboru, je myslím dáno tím, že si ho nestihli kolegové přečíst. V tak sledované záležitosti zkrátka nechtěli riskovat. Na plénu ty hlasy sehnat dokážeme. Čekáme je také od opozice, tento zákon není ani levicový, ani pravicový," netají se optimismem.

Zatím to ale vypadá, že optimismus není na místě. Návrh podepsali jen někteří členové rozpočtového výboru za ODS a TOP 09, navíc návrh vznikl narychlo, upravoval se ještě v noci z úterý na středu.

"Bylo to neobvyklé chování, dostali jsme ho na stůl teprve ráno, musíme si ho prostudovat," říká poslanec za Věci veřejné Radim Vysloužil.

Právě loterijní zákon je jedním z ožehavých témat vládní koalice. "Pokud neomezí hazard, bude prosazen pod vlivem kmotrů, pak nemá cenu zůstávat v této koalici, která na to nemá," přitvrzuje Josef Novotný (zvolený za VV).

A vlažní jsou zatím i zástupci opozice.

"Nechte nás o tom ještě diskutovat," řekl na dotaz Aktuálně.cz sociální demokrat Václav Votava. "Nestačili jsme se s tím seznámit. Navíc sami podáme ještě své pozměňovací návrhy do druhého čtení," tvrdí.

 

Právě se děje

Další zprávy