Poslanci přerušili debatu k důvěře vládě, znovu zasednou večer. Pauzu si vynutila SPD

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 13. 1. 2022 7:16
Sněmovna na základě dohody poslaneckých klubů a žádosti hnutí SPD o přestávku přerušila jednání o důvěře vládě. Poslanci debatovali už od středečního rána a k jednání se znovu sejdou ve čtvrtek v podvečer. Pětice koaličních stran má dostatek hlasů na to, aby kabinet důvěru získal. Premiér Fiala tvrdí, že chce dostat Česko mezi nejvyspělejší země světa, opozice namítá, že to nedokáže.
Premiér Petr Fiala přišel do sněmovny požádat o důvěru pro svou vládu a vystoupil jako první. Další vládní politici přišli k mikrofonu až později večer.
Premiér Petr Fiala přišel do sněmovny požádat o důvěru pro svou vládu a vystoupil jako první. Další vládní politici přišli k mikrofonu až později večer. | Foto: Jakub Plíhal

Jednání sněmovny přerušila ve čtvrtek ráno předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na základě dohody poslaneckých klubů a žádosti opozičního hnutí SPD o přestávku na poradu poslaneckého klubu. Poslanci se znovu sejdou v 18:00. 

Předseda SPD Tomio Okamura zdůvodnil žádost o dvouhodinovou přestávku tím, že chce, aby se nejprve uskutečnila mimořádná schůze svolaná z popudu poslanců ANO a SPD, na níž se má řešit financování vládního hnutí STAN. 

Okamura poukazoval na informace, které zveřejnil server Seznamzprávy.cz a podle nichž hnutí STAN sponzorují firmy trestně stíhaného muže. Okamura prohlásil, že předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan musí toto podle něj neprůhledné financování vysvětlit. "Vy si nemůžete na sílu prohlasovat důvěru vládě, když tady probíhají takové skandální informace," prohlásil Okamura.

Debata k žádosti o vyslovení důvěry kabinetu trvala zatím 20,5 hodiny. I s polední přestávkou dolní komora jednala 22 hodin. Zatímco v názoru na to, zda si zaslouží vláda Petra Fialy důvěru, se nemohli vládní a opoziční poslanci shodnout od samotného středečního rána, v téhle věci měli jasno. Shodovali se v tom, že sněmovní debata zřejmě ve středu vůbec neskončí a natáhne se až do čtvrtečního rána.

Ještě po čtvrté hodině ranní poslanci i ministři živě debatovali, aniž by na některých bylo znát, že sedí ve sněmovně řadu hodin. Po páté hodině ranní se do rozpravy hlásilo ještě pět poslanců. Posledním z nich byl expremiér Andrej Babiš (ANO). Šlo už o jeho druhý projev k důvěře vládě, poprvé vystoupil již ve středu. Babiš obvinil členy kabinetu z demagogie a šíření nepravd o tom, že by na Evropské radě podepsal Green Deal, tedy unijní závazek snížit emise skleníkových plynů o 55 procent. Oznámil také, že vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla podal výpověď, neboť pro nový kabinet nechce pracovat.

Stanjura: Babišismus skončil

"Chtěl bych požádat své kolegyně a kolegy, abychom byli v debatě trpěliví, abychom odpověděli na otázky, když budou smysluplné. Nenechme si vzít tu radost z toho, že jsme vyhráli volby, že jsme byli schopni uzavřít koalici a připravit dobrý programový dokument. Čekali jsme osm let, s klidem vydržíme ještě osm hodin," pronášel v dobrém rozmaru už po půlnoci ve čtvrtek ministr financí za ODS Zbyněk Stanjura.

Ten při svém vystoupení upozorňoval, že mluví ke svým voličům, kteří volili pětici vládních stran. "Platí to, co jste rozhodli ve volbách. Babišismus skončil. V programovém prohlášení odpovídáme zejména na potřeby střední třídy a našich voličů. Očekával jsem debatu, někdy jsem se jí dočkal, ale spíš to bylo dopoledne, odpoledne a večer přátel napsaných textů," tvrdil Stanjura. Kritizoval také rozpočtovou politiku své předchůdkyně, bývalé ministryně financí a nynější předsedkyně klubu ANO Aleny Schillerové.

Právě ona patřila k nejčastěji vystupujícím opozičním poslancům. Ve středu dopoledne kritizovala premiéra Fialu a ve čtvrtek v noci Stanjuru. "Mně se líbilo, jak jste dělal opoziční práci. A evidentně vám to chybí. Protože vaše vystoupení teď bylo excelentní vystoupení opozičního politika. Ale to je teď moje role," sdělila v narážce na to, že Stanjura byl v minulém volebním období předsedou opozičního klubu ODS.

Schillerová Stanjurovi oponovala v tom, že by jako ministryně postupovala špatně. "My jsme udrželi jednu věc a to je sociální smír. Mám velkou obavu, že vám se to nepodaří. Udržet to při té hrůze, ve které jsme dva roky byli kvůli covidu, to nebylo jednoduché. Učili jsme se za pochodu, dělali jsme to podle nejlepšího vědomí a svědomí," řekla mimo jiné Schillerová.

Během dne se u mikrofonu vystřídalo mnoho řečníků. Zatímco ale až do večera mluvili s výjimkou premiéra jenom opoziční poslanci z hnutí ANO a SPD, kolem deváté večer nastala změna. S podrobnějším projevem vystoupil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a po něm někteří další členové vlády, čímž začala skutečná debata mezi vládou a opozicí. Do té doby šlo ze všeho nejvíce o monolog, v němž opoziční poslanci tvrdě kritizovali programové prohlášení vlády i její první rozhodnutí.

Když ale začali mluvit ministři, v některých chvílích své předchůdce ostře kritizovali. Například když ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka vysvětloval, proč se jako dočasný ministr zemědělství rozhodl odvolat generálního ředitele státního podniku Lesy ČR Josefa Vojáčka. "Jsou tam uzavřené smlouvy se soukromými právními společnostmi za velice zvláštních podmínek. Takže tady neobhajujte pana bývalého generálního ředitele jako skvělého manažera, protože těch pochybení já tady můžu říkat víc a víc," prohlašoval Jurečka v reakci na kritiku opozice, že Vojáčka odvolal.

Hodně protireakcí vyvolalo také vystoupení ministra průmyslu a obchodu, kterým je zástupce STAN Jozef Síkela. Ten se několikrát opřel do politiky minulé vlády Andreje Babiše. "Zmínili jste tady, že jste našli peníze. Peníze se možná najdou někde v lese nebo na zastávce autobusu. Vy jste žádné peníze nenašli, vy jste si je půjčili a zadlužili jste tento stát ještě víc, zadlužili jste naše děti, takže, prosím pěkně, dodržujme přesně ty technické pojmy," sdělil ve svém vůbec prvním projevu ve sněmovně. Dosud totiž v politice nebyl a nevystupoval tedy ani v parlamentu.

Kromě jiného slíbil, že na rozdíl od minulé vlády se bude snažit pomáhat firmám, které to skutečně potřebují. "Nabyl jsem dojmu, že tady se rozhazovaly peníze z helikoptéry bez ohledu na to, jestli to někomu pomůže, jestli ty peníze budou užity účelně a jestli pomohou těm, kteří to nejvíce potřebují," stěžoval si Síkela, s jehož hodnocením zástupci minulé vlády nesouhlasili.    

Cítíme se být vládou změny, uvedl premiér Fiala

Úplně první slova při debatě o důvěře vládě ale patřila ve středu ráno předsedovi vlády. "Dnes je to přesně 102 dní od podzimních parlamentních voleb," začal svůj projev ve sněmovně Petr Fiala, který označil hlasování o důvěře za symbolickou tečku za volbami.

Fiala nazval svůj kabinet vládou pro budoucnost a slova o budoucnosti a příštích generacích použil hned několikrát. "My to opravdu myslíme vážně, když říkáme, že jsme vládou změny pro budoucnost. Chceme totiž lepší budoucnost nejenom pro nás, ale i pro naše děti a vnuky. Věříme, že příští generace výsledky naší práce ocení. Chceme stát, který nežije na dluh, protože každý dluh se musí jednou zaplatit. A čím později se zaplatí, tím bude větší a splátky bolestivější," prohlásil Fiala. Avizoval, že chce, aby vláda nešetřila na lidech, ale na samotném státu.

"Chceme upravit výdajové pravidlo, aby nebylo možné zvyšovat vládní výdaje bez ohledu na naše rezervy a bez ohledu na hospodářskou situaci. Zároveň chceme našim občanům dát jistotu, že stát nebude bezohledně zvyšovat jejich daně. Proto jsme se zavázali, že vytvoříme pravidlo daňové brzdy, které stanoví strop celkového daňového břemene. Jsme přesvědčeni, že stát má šetřit především sám na sobě, a ne na občanech," uvedl premiér.

Dosáhnout toho chce vláda maximální digitalizací. "Chceme důsledně naplnit princip, že tam, kde mohou mezi úřady obíhat data, nemá pobíhat občan. Modernizace státu by měla přinést nejen úspory, ale také možnost zaměstnat ve státní správě špičkové odborníky a budoucí talenty. Bez nich se státní správa ve 21. století určitě neobejde. Bohužel český stát je hodně zbytnělý a ve srovnání s tím, kolik nás všechny stojí, je málo výkonný. Chceme, aby náš stát byl moderní, chytrý, efektivní a úsporný," slíbil.

Fiala zopakoval, že chce dostat Česko mezi nejvyspělejší země světa. "Naše země si nemůže dovolit žádné další zpoždění. Nechceme a nesmíme a nebudeme občanům lhát a zatajovat problémy, i když to pro nás třeba někdy může být nepříjemné. A už vůbec se nebudeme za čtyři roky tvářit, že jsme si tyto sliby nikdy nedali. Sliby, o kterých tady mluvím, bereme vážně a budeme z nich chtít tady skládat za čtyři roky účty. Každý z nás, tak jak tady sedíme. My se totiž opravdu cítíme být vládou změny," zakončil Fiala.

Chcete dělat drastické škrty, tvrdí Babiš

Po Fialovi vystoupil předcházející premiér a předseda ANO Andrej Babiš. "Hned na úvod musím říct, že hnutí ANO nebude hlasovat pro důvěru nové vlády. My skutečně nemůžeme podpořit vládu, která záměrně klame občany, slibuje to, co nikdy nemůže splnit, a místo konkrétních řešení nabízí otřepané fráze a nicneříkající floskule," uvedl mimo jiné Babiš.

"Dámy a pánové, pokud to nevíte, tak už je tři měsíce po volbách. Lidé nejsou zvědavi na vaše výmluvy, stížnosti a vykrucování. Lidé čekají, že konečně začnete makat, předložíte konkrétní návrhy a začnete plnit to, co jste jim před volbami naslibovali," pokračoval Babiš, podle kterého přišla Fialova vláda zcela nepřipravena vládnout.

Babiš se zároveň ohradil proti tomu, že Fiala na začátku roku popisoval, jak jeho vládu čeká jedno z nejobtížnějších období za posledních mnoho let. "To jste myslel vážně? To pan premiér nemá k dispozici fakta, nebo si je záměrně vymýšlí, nebo uznává, že jeho tým na řízení země prostě nemá? Nebo si snad nevěří?" ptal se Babiš. 

Podle svých slov předal zemi v mnohem lepším stavu, než vykreslují jeho nástupci. "Česká republika zažívá nejlepší období od svého vzniku. Na to jsou jasné statistiky a čísla, a to jak z Česka, tak i zahraničí. Když nejste schopni skutečný stav věcí přiznat a překrucujete fakta, jak se vám to hodí, tak já vám je rád sdělím. Spoustu projektů jsme pro vás připravili. Máte díky nám k dispozici velké množství peněz, vaše slova o tom, jak moc je naše země zadlužená, jsou nepravdivá. Máme zdravé veřejné finance, zbytečně strašíte naše důchodce. Vy chcete dělat zbytečně drastické škrty," uvedl bývalý premiér.

Státní dluh Česka
Státní dluh Česka | Foto: Aktuálně.cz

Babiš ve svém projevu kritizoval také Českou národní banku, která podle něj jako jediná centrální banka v Evropě i na světě stále navyšuje úrokové sazby. Hovořil o "Rusnokově drahotě" a varoval, že lidem se prodraží hypotéky. Postup ČNB označil za katastrofu a tvrdil, že svým postupem zasadí ránu ekonomice i občanům.

Vládu kritizovali také další opoziční zákonodárci z ANO a SPD. V jednu chvíli nastala pětiminutová přestávka. Šéfka klubu ANO Alena Schillerová totiž poukázala na to, že vláda porušuje jednací řád sněmovny, protože podle něho by v sále měli sedět všichni členové vlády. Některá jejich místa byla přitom prázdná.

Když přestávka skončila a ministři přišli, kritizovala Schillerová především to, že vláda neříká, kde chce ušetřit. "Koaliční smlouva o žádných konkrétních úsporách nehovoří. Naopak přichází s nápady, které znamenají každoroční sekeru nejméně sedmdesát miliard korun navíc. Samotné programové prohlášení vlády je největším zklamáním a skoro výsměchem. Nezlobte se, ale opravdu nevím, jak mám nazvat tak obecné a nicneříkající fráze, jako jsou věty o nalezených úsporách a stanovení dlouhodobého směřování veřejných financí," prohlašovala Schillerová.

Problém s některými nepřítomnými ministry se opakoval ještě později před přestávkou na oběd. Předsedající schůze Olga Richterová vyzvala předsedy poslaneckých klubů, aby zajistili účast všech členů vlády. Protože vládní lavice zůstávala prořídlá, vyhlásila nakonec přestávku na oběd. 

Podle bývalé ministryně financí Aleny Schillerové vláda neřekla, kde konkrétně chce šetřit.
Podle bývalé ministryně financí Aleny Schillerové vláda neřekla, kde konkrétně chce šetřit. | Foto: Jakub Plíhal

Poslanci kritizovali Farského stáž v USA

Nejdelší vystoupení měl předseda SPD Tomio Okamura, který mluvil více než hodinu. Podobně jako Babiš hned na začátku vystoupení upozornil, že jeho strana nedá vládě důvěru. "Tato vláda zatím nenabídla žádná konkrétní řešení, jak vyřešit drakonické zdražování energií, rostoucí ceny potravin či jak podpořit výstavbu dostupného bydlení. Navíc není schválen státní rozpočet na letošní rok a jsme v rozpočtovém provizoriu," stěžoval si Okamura.

Šéf SPD, stejně jako někteří další poslanci kritizovali mimo jiné vládního poslance za STAN Jana Farského, který se rozhodl odletět ve čtvrtek na půlroční stáž na univerzitu v americkém Oregonu. "Pan poslanec Farský oznámil, že odlétá soukromě na půlroční stáž do Spojených států a nechce se vzdát kvůli tomu mandátu poslance. Tak jak může sloužit lidem, když je půl roku v Americe? A teď se úplně neuvěřitelně vysmál včera voličům, kdy ještě drze řekl, že bude dělat práci poslance z amerického Oregonu," konstatoval Okamura.

Poslanec ANO Patrik Nacher pro změnu zmínil Farského, když mluvil o tom, že současné jednání sněmovny bude trvat ještě řadu hodin. "Kdybych chtěl být vtipný, tak řeknu, že bych mohl svůj projev natahovat tak dlouho, dokud pan Farský neodletí do USA. A měli byste o jednoho poslance méně," pronesl Nacher.

Redakce Aktuálně.cz se obrátila na poslance Farského s dotazem, zda ho kritika řady opozičních politiků nezviklala a zda nezvažuje složení mandátu. "Je to jednoduché, nezviklala. Na svém rozhodnutí nic neměním, za svými vyjádřeními si stojím," odpověděl. A na dotaz, kdy do USA odletí, potvrdil, že by to mělo být skutečně ve čtvrtek. "Jestli vše dobře dopadne, jak má, například vláda získá důvěru Poslanecké sněmovny, tak pojedu zítra," sdělil.

Většinový kabinet ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů by mohl získat ve dvousetčlenné sněmovně podporu až 108 poslanců. Několik koaličních zákonodárců však v dolní komoře pravděpodobně nebude ze zdravotních důvodů. Totéž se bude týkat i opozičního tábora. Výsledek hlasování by koaliční absence ohrozit neměly.

K vyslovení důvěry stačí hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců na rozdíl od hlasování o nedůvěře, pro niž musí navrhovatelé získat nejméně 101 hlasů. Poslanci hlasují v těchto případech po jménech v pořadí od vylosovaného člena dolní komory.

 

Právě se děje

Další zprávy