Podle zjištění Radiožurnálu měl majitel malé směnárny v průběhu let nanosit dohromady na 90 miliard do pražské pobočky Raiffeisenbanky. Vozil je vlakem v nenápadném kufříku nebo tašce. Odkud přesně velké sumy peněz pocházejí, přitom není jasné. Podezření kriminalistů na praní špinavých peněz z Ruska se nepodařilo prokázat, policie tak případ minulý rok odložila.
Peníze na účtu směnárníka nikdy dlouho nevydržely. "V podstatě vzápětí je totiž vybíral zpátky, tentokrát už ale v dolarech," popsal jeden ze zdrojů Českému rozhlasu. Pracovníci specializovaného Finančního analytického úřadu z dokladů banky vypočítali, že jen za jedno čtvrtletí roku 2014 muž z Ústí nad Labem protočil v bance šest miliard korun. První vklady měl provést v roce 2006, poslední minulý rok.
Podezření policie získala i proto, že vysoké vklady ani zdaleka neodpovídaly obratu malé směnárny, kterou muž vlastnil. "Denně to mohlo být tisíc, maximálně dva tisíce eur. Záleželo, jestli si přišly vyměnit ženy, které pracovaly v Německu," popsala Radiožurnálu obvyklý provoz směnárny jedna z bývalých zaměstnankyň.
Podle zjištění Radiožurnálu se banka na původ peněz muže opakovaně ptala. Směnárník podle zdrojů blízkých vyšetřování reagoval čestným prohlášením, že zná české zákony proti praní špinavých peněz a nic takového nedělá. Následně uváděl, že jsou to půjčky jiných směnárníků nebo obraty z jiných směnáren. Názvy ale původně odmítl sdělit, zdůvodnil to obavami o vlastní bezpečnost, proto Raiffeisenbank o transakcích informovala Finanční analytický úřad. Jeho pracovníci podle Radiožurnálu vypočítali z dokladů banky, že muž například jen za jedno čtvrtletí roku 2014 "protočil" v bance šest miliard korun.
Velmi pravděpodobně byl původ peněz v Rusku
"Velmi pravděpodobně byl původ peněz v Rusku a dolary se tam zase po směně s největší pravděpodobností vracely," řekl Radiožurnálu jeden ze zdrojů.
Mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká případ nechtěla kvůli bankovnímu tajemství a spolupráci se státními úřady komentovat. Podle ní ale banka u velkých vkladů původ peněz detailně zkoumá. Případ nyní prověřuje i Česká národní banka. Její mluvčí věc podle Radiožurnálu odmítla s odkazem na povinnost mlčenlivosti jakkoliv komentovat.
Podle zdrojů Radiožurnálu podnikatel jako původ peněz nakonec označil dvě směnárny poblíž Václavského náměstí v Praze, které jsou podle veřejně dostupných informací v obchodním rejstříku v rukách ruských vlastníků.
Server uvedl, že kriminalisté se o ústeckého podnikatele zajímali už před třemi lety, kdy prověřovali případ směnárnice z Děčínska, která postupně přinesla do bank za čtyři roky zhruba 12 miliard korun v hotovosti a nakonec se zastřelila. I ona velké částky vysvětlovala výnosy ze sítě směnáren, kterou jako zaměstnankyně jejich provozovatele řídila. Ani v jejím případě policisté neprokázali nelegální původ peněz a kauzu loni odložili. Během prověřování jejího případu policisté přišli na to, že ústecký směnárník vkládá na bankovní konto ještě větší sumy, doplnil Radiožurnál.