Tři pražské směnárny přišly o licenci. Na pokutách zaplatí miliony

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
5. 2. 2020 14:09
Česká národní banka (ČNB) poprvé odňala licenci směnárnám za porušení nových povinností stanovených zákonem o směnárenské činnosti. Jde o společnosti Pemex change, Exclusive Change a Chivas Invest, které poskytovaly směnárenské služby v centru Prahy. Zároveň banka firmám udělila pokutu v rozmezí dva až tři miliony korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Firmy podle ČNB porušovaly zákon opakovaně. Informace o dotčených firmách jsou dostupné pouze v obchodním rejstříku, nemají vlastní internetové stránky a nezveřejňují ani další kontaktní informace.

Novela zákona zavedla od dubna 2019 například možnost storna nevýhodné směny do tří hodin od jejího provedení nebo zakázala uveřejňovat takzvané VIP kurzy.

Bankovní rada ČNB potvrdila rozhodnutí v rámci rozkladu, který firmy podaly, na svém zasedání 23. ledna. Pravomocné rozhodnutí nabylo právní moci 3. února. Firmy se mohou ještě obrátit na správní soud.

Za porušení povinností přitom dostaly pokuty od 350 000 korun do půl milionu korun již v minulosti.

U dvou směnáren společnosti Chivas Invest, v Dlouhé ulici a v ulici 28. října v Praze 1, provedla ČNB v loňském roce v několika různých dnech fiktivní směny. Zjistila, že například vyvěšené kurzovní lístky neobsahovaly informaci o právu zákazníka odstoupit od smlouvy a dalších několik pochybení. Kromě licence přijde tato firma také o 2 500 000 korun, které musí za porušení zákona zaplatit.

Podobně dopadla kontrola ve směnárnách společnosti Pemex change, a to ve vestibulu metra C Florenc a v ulici Bartolomějská na Praze 1. Firma musí uhradit pokutu ve výši tří milionů korun.

Také Exlusive Change, která má směnárnu v Karlově ulici v Praze 1, musí zaplatit pokutu ve výši dvou milionů korun. 

Podrobný popis přestupků společností je popsán v rozhodnutích ČNB z října loňského roku, které je možné najít na webových stránkách banky a které nyní vstoupilo v platnost. Rozhodnutí ČNB je pravomocné. 

Podle informací v obchodním rejstříku činí základní kapitál společnosti Chivas Invest 1000 korun. U firem Pemex change a Exclusive Change je 10 000 korun. Jednateli firem jsou ukrajinští občané. V případě Chivas Invest a Exclusive Change je to Ivan Bodak, u firmy Pemex change Mykola Bondar.

Od roku 2010 odebrala Česká národní banka licenci celkem 23 provozovatelům směnáren.

Nová pravidla pro směnárny

  • Zakázáno je zobrazování dvou kurzovních lístků, kdy na jednom jsou skutečné kurzy, na druhém VIP kurzy při vyšší směně. 
  • Minulostí jsou i poplatky. Dříve některé směnárny lákaly na lepší kurz, ale účtovaly k němu vysoké poplatky za směnu. Nyní jsou poplatky zakázány, a to i v bance, mají být součástí kurzu.  
  • Zásadní novinkou je to, že lidé, kteří si půjdou vyměnit peníze, mají tři hodiny na rozmyšlení po transakci. Mají tak čas si to přepočítat a případně transakci reklamovat. Směnu lze zrušit jen v dané provozovně. Klient má nárok na odstoupení od smlouvy do hranice 1000 eur.
  • Nové je i pořadí kurzů na lístku, má být přehlednější, aby klient věděl, kdo kupuje a kdo prodává. Uvádí se tedy "nakupujeme" a "prodáváme", v angličtině "we buy" a "we sell". 
  • Směnárna nebo banka musí vždy vydat doklad o transakci, na které bude jasně uvedeno, do kdy a jak může od transakce odstoupit.
 

Právě se děje

před 42 minutami

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy