Skoncujme s jadernými zbraněmi, vyzval Obama svět

Roman Gazdík
5. 4. 2009 12:08
Česko je prý důkazem, že je možné změnit svět
Barack Obama při projevu před Pražany.
Barack Obama při projevu před Pražany. | Foto: Reuters

Praha - Yes We Can. Ano, můžeme to dokázat. To byla slova, která Barack Obama vzkázal ve svém projevu Praze a skrze ni i celému světu. Měla stejný význam jako během jeho prezidentské kampaně - změnit svět je možné, musíme však postupovat společně.

A plán, který Obama v Praze představil, bude opravdu společný postup potřebovat. Není jím totiž nic jiného, než snaha zajistit svět bez jaderných zbraní.

Jaderná zbraň - největší problém

„Existence tisíců jaderných zbraní představuje největší nebezpečí od konce studené války," prohlásil americký prezident.

Podle Obamy se sice od té doby „hrozba celosvětové jaderné války snížila, ale riziko jaderného útoku se zvýšilo." Důvodem jsou jaderné ambice většího počtu států i snaha teroristů jadernou zbraň si opatřit.

 

„Říkám jasně a přesvědčeně, že závazkem Ameriky je docílit míru a bezpečí světa bez jaderných zbraní,"prohlásil americký prezident, podle kterého půjde o dlouhodobou snahu, která začne jednáním o nové smlouvě o snížení počtu strategických zbraní Ruska a Spojených států tento rok a pak se rozšíří i ostatní země.

„Musíme ignorovat ty, kteří říkají, že není možné změnit svět, a musíme jim říci: Ano, můžeme to dokázat," řekl na Hradčanském náměstí.

Podle něj je Praha a Česká republika důkazem toho, že svět změnit lze.

Praha - důkaz změny

„Když jsem se narodil, byl svět rozdělený…málo lidí předpokládalo, že americký prezident bude moci pohovořit k takovému publiku jako je toto v Praze," prohlásil Obama.

Sametová revoluce však prý ukázala, že i velice nepravděpodobné sny se plní, pokud zde existuje vůle je prosadit.

Barack Obama při projevu.
Barack Obama při projevu. | Foto: Reuters

„Před dvaceti lety se lidé tohoto města vydali do ulic, aby žádali o základní lidská práva, která jim byla dlouho odepírána," řekl. „Mnoho lidí věřilo v tyto vize, i když vůdčí představitelé jim nevěřili…Češi i Američané vždy věřili, že se sny mohou stát skutečností."

Šestibodový plán

Obama však ve svém projevu především nastínil, co konkrétně hodlá ohledně snížení počtu jaderných zemí ve světě vykonat.

Je to zaprvé jejich vyloučení ze systému národní bezpečnosti USA a vytvoření jiného odstrašujícího prostředku.

Zadruhé smlouva o snížení arzenálů Ruska, USA a později i dalších zemí.

Zatřetí tlak, aby USA ratifikovaly smlouvu o zákazu jakýchkoliv jaderných zkoušek (CTBT), kterou podepsaly v roce 1996.

Začtvrté posílení Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) z roku 1968 a zesílení jejích kontrolních mechanismů.

Zapáté prosazení nové smlouvy o nešíření štěpného materiálu a ukončení výroby toho typu, který může být využit při konstrukci jaderných zbraní.

Zašesté během čtyř let zajistit veškerý jaderný materiál, který nelegálně koluje po světě.

KLDR dnes odpálila raketu, která může zasáhnout i Aljašku
KLDR dnes odpálila raketu, která může zasáhnout i Aljašku | Foto: Reuters

K těmto účelům hodlá americký prezident svolat na příští rok summit.

Radar zatím ano

Obama však také připomněl, že zde budou vždy existovat státy, které se nebudou chtít řídit mezinárodními pravidly. Jako příklady jmenoval Írán a Severní Koreu, která dnes ráno odpálila svou raketu dlouhého doletu Taepodong-2.

Dokud tu budou tyto hrozby, ponechají si USA údajně ty prostředky obrany, které mají nyní k dispozici. Jako jeden z nich zmínil i protiraketovou obranu v Evropě, jejíž součástí má být také radar v Brdech.

 

Právě se děje

Další zprávy