OSN nenašla k odpálení rakety z KLDR společný postoj

Zahraničí Zahraničí
6. 4. 2009 10:32
Snahy Západu prosadit rezoluci, jež by test odsoudila, zablokovaly Čína a Rusko
Jihokorejci sledují zprávy o odpálení rakety KLDR na velkoplošné obrazovce v Soulu.
Jihokorejci sledují zprávy o odpálení rakety KLDR na velkoplošné obrazovce v Soulu. | Foto: Reuters

New York/Tokio/Pchjongjang - Rada bezpečnosti OSN nedokázala během svého mimořádného zasedání v noci na dnešek zaujmout společný postoj k nedělnímu odpálení severokorejské rakety dlouhého doletu.

Snahy Západu o přijetí rezoluce, která by Pchjongjang za tento krok ostře odsoudila, jako to už předtím učinily jednotlivé státy, narazila na odmítavý postoj Ruska a Číny. Podle Moskvy a Pekingu je nejprve potřeba zjistit, zda šlo skutečně o test balistické střely, jak se Západ, Japonsko i Jižní Korea domnívají, či jen o pokus vynést na oběžnou dráhu satelit, jak tvrdí KLDR.

Severokorejcům se každopádně jejich avizovaný záměr nezdařil. Podle amerického i jihokorejské ministerstvo obrany žádný předmět v neděli na orbit vynesen nebyl.

Patrně se tak opakuje situace z října 2006, kdy Severní Korea poprvé vyzkoušela pod zemí jadernou nálož. I tento test ale tehdy zpravodajské služby Jižní Koreje, USA a dalších zemí označily na neúspěšný.

Vše zřejmě spadlo do oceánu

"Podle našich dosavadních odhadů všechny tři části rakety spadly do oceánu a na oběžnou dráhu se nic nedostalo," prohlásil podle japonské agentury Kjódo jihokorejský ministr obrany Lee Sang-hee.

Pchjongjang tvrdil, že vynese na oběžnou dráhu komunikační satelit, ale japonská, jihokorejská a americká rozvědka ho podezíraly, že avizované vyslání družice je jen zástěrkou pro test rakety dlouhého doletu Taepodong-2.

Odpálení střely narušilo program amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze. Kvůli konzultacím se svými poradci přijel v neděli ráno pozdě na Pražský hrad a opozdil se také jeho projev na Hradčanském náměstí.

Americký prezident uvedl, že Rada bezpečnosti by měla na nejnovější severokorejský počin ostře reagovat. Tradiční spojenci KLDR - Rusko a Čína - však narozdíl od západních států odpálení rakety neodsoudily. Peking navíc vyzval svět,  aby to s ostrými reakcemi na adresu Pchjongjangu nepřeháněl a nevyhrocoval napětí na Korejském poloostrově.

Varování bylo

Infobox

Severní Korea, ilustrační snímek

  • Raketu Tepodong-2, která má odhadovaný dolet zhruba 6700 kilometrů, zatím KLDR vyzkoušela jen jednou - v roce 2006.
  • Tehdy střela letěla jen 40 vteřin a poté vybuchla.

Čtěte více:

Severní Korea předem informovala mezinárodní úřady, že plánuje odpálení rakety v období mezi sobotou a středou, a to ve směru k japonským břehům.

Japonská vláda oznámila, že přelet nezpůsobil žádné škody a japonská armáda se nepokusila raketu sestřelit, přestože takovou reakcí původně hrozila. Tokio však oficiálně požádalo o svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Za "nezodpovědnost" označil krok KLDR úřad jihokorejského prezidenta. Odpálení rakety podle něj představuje "vážnou hrozbu" pro stabilitu Korejského poloostrova a bezpečnost nejen v této oblasti, ale i na celém světě.

Severokorejský komunistický režim diktátora Kim Čong-ila kontroval tvrzením, že má plné právo na vědecký výzkum, v jehož rámci údajný satelit vypouští.

Spojené státy a KLDR se ještě za vlády George Bushe v roce 2007 dohodly na likvidaci severokorejského jaderného reaktoru v Jongbjonu výměnou za ekonomickou a humanitární pomoc pro zbídačenou zemi. Nedělní test pravděpodobně vztahy mezi Washingtonem a Pochjongangem znovu zmrazí.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výjimku z nošení roušek dostanou děti do 2 let a řidiči, kteří jsou v autě sami

Zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, který platí od 19. března, se nově nebude vztahovat na děti do dvou let věku a řidiče, kteří jsou v motorovém vozidle sami. Na dnešním zasedání toto usnesení schválila vláda, informoval na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle ministra výjimka vznikla po konzultaci s odborníky. Poměrně dlouho se diskutovala smysluplnost nošení v roušky v takových případech, uvedl Vojtěch.

Zdroj: ČTK
Další zprávy