Padla obvinění za šíření pamfletů revolučních buněk. Žhářská skupina roky zapalovala auta policie

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
10. 6. 2017 22:00
Policie obvinila čtyři lidi za šíření propagačních materiálů a zpráv žhářské skupiny jménem Síť revolučních buněk. Skupina se přihlásila k řadě útoků na policejní auta, firmy a mýtnou bránu u dálnice. Její prohlášení se pak objevila na řadě anarchistických webech. Mezi obviněnými je i Petr S., který je obžalován z přípravy teroristického útoku na vlak s vojenským materiálem.
Policejní auto zapálené uskupením Síť revolučních buněk.
Policejní auto zapálené uskupením Síť revolučních buněk. | Foto: Síť revolučních buněk

Praha - Policie obvinila čtyři lidi z šíření materiálů žhářské skupiny Síť revolučních buněk. Vyplývá to z policejního dokumentu, který má server Aktuálně.cz k dispozici.

Síť revolučních buněk se přihlásila k řadě žhářských útoků na policejní auta, restauraci a také mýtnou bránu u dálnice.

Mezi čtyřmi obviněnými je i Petr S., který je souzen spolu s dalšími čtyřmi lidmi z přípravy teroristického útoku na vlak s vojenským materiálem.

Skupina čtyř lidí spravovala různé webové stránky, na kterých později uveřejnila prohlášení organizace o jejich útocích a záměrech. To podle policie porušuje paragraf o založení, podpory a propagace hnutí k potlačení svobod a práv člověka.

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) nebude případ komentovat. "Podání informací z trestního řízení má vyhrazen státní zástupce Milan Richter," uvedl pouze mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Doteď nejsou jasní členové

Kvůli skupině Síť revolučních buněk, která vyznávala povstalecký anarchismus, shořelo po Česku několik policejních aut.

Skupina kromě zápalných lahví používala i časované zápalné zařízení. I když k útokům docházelo také před policejními stanicemi a bezpečnostními kamerami, doteď není jasné, kolik lidí ve skupině působí a kdo je jejím členem.

Na oficiálních stránkách žhářů byly publikovány několik let pravidelné příspěvky a prohlášení o útocích. Web taky šířil návody, jak vyrábět zápalné lahve a vyhnout se dopadení.

V únoru v roce 2016, po jednom z posledních útoků na policejní majetek v pražských Hájích, vzlétl do vzduchu také policejní vrtulník a místo pročesávali psovodi. Přesto policie nikoho nechytila.

Boj s policií i podnikateli

Žhářství bylo taky reakcí na zásah proti levicovým extremistům z dubna 2015. Z toho vykrystalizoval případ "prvních českých teroristů".

Podle policie měla skupina pěti anarchistů připravovat teroristický útok na vlak s vojenským materiálem. Doteď členové skupiny tvrdí, že šlo o provokaci a k plánování je dotlačovali policisté v přestrojení. Jako odveta za zatýkání anarchistů se revoluční buňky přihlásily za dva měsíce k pěti žhářským útokům na policejní auta.

Nejčastějším cílem skupiny se stala pražská restaurace Řízkárna. Její majitel Vladimír Krulec podle anarchistů nedával zaměstnancům plat. To ale podnikatel odmítá.

Válka s restaurací zaměstnávala i policii a hasiče, protože neznámí pachatelé zapálili Krulcovi auta a několikrát do týdne hlásili v budově bombu či jed v jídle.

V minulosti taky revoluční buňky útočily na mýtnou bránu u dálnice a firmu, která vyrábí kamerový systém. Útoky náhle ustaly minulý rok.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy