Padla obvinění za šíření pamfletů revolučních buněk. Žhářská skupina roky zapalovala auta policie

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
10. 6. 2017 22:00
Policie obvinila čtyři lidi za šíření propagačních materiálů a zpráv žhářské skupiny jménem Síť revolučních buněk. Skupina se přihlásila k řadě útoků na policejní auta, firmy a mýtnou bránu u dálnice. Její prohlášení se pak objevila na řadě anarchistických webech. Mezi obviněnými je i Petr S., který je obžalován z přípravy teroristického útoku na vlak s vojenským materiálem.
Policejní auto zapálené uskupením Síť revolučních buněk.
Policejní auto zapálené uskupením Síť revolučních buněk. | Foto: Síť revolučních buněk

Praha - Policie obvinila čtyři lidi z šíření materiálů žhářské skupiny Síť revolučních buněk. Vyplývá to z policejního dokumentu, který má server Aktuálně.cz k dispozici.

Síť revolučních buněk se přihlásila k řadě žhářských útoků na policejní auta, restauraci a také mýtnou bránu u dálnice.

Mezi čtyřmi obviněnými je i Petr S., který je souzen spolu s dalšími čtyřmi lidmi z přípravy teroristického útoku na vlak s vojenským materiálem.

Skupina čtyř lidí spravovala různé webové stránky, na kterých později uveřejnila prohlášení organizace o jejich útocích a záměrech. To podle policie porušuje paragraf o založení, podpory a propagace hnutí k potlačení svobod a práv člověka.

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) nebude případ komentovat. "Podání informací z trestního řízení má vyhrazen státní zástupce Milan Richter," uvedl pouze mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Doteď nejsou jasní členové

Kvůli skupině Síť revolučních buněk, která vyznávala povstalecký anarchismus, shořelo po Česku několik policejních aut.

Skupina kromě zápalných lahví používala i časované zápalné zařízení. I když k útokům docházelo také před policejními stanicemi a bezpečnostními kamerami, doteď není jasné, kolik lidí ve skupině působí a kdo je jejím členem.

Na oficiálních stránkách žhářů byly publikovány několik let pravidelné příspěvky a prohlášení o útocích. Web taky šířil návody, jak vyrábět zápalné lahve a vyhnout se dopadení.

V únoru v roce 2016, po jednom z posledních útoků na policejní majetek v pražských Hájích, vzlétl do vzduchu také policejní vrtulník a místo pročesávali psovodi. Přesto policie nikoho nechytila.

Boj s policií i podnikateli

Žhářství bylo taky reakcí na zásah proti levicovým extremistům z dubna 2015. Z toho vykrystalizoval případ "prvních českých teroristů".

Podle policie měla skupina pěti anarchistů připravovat teroristický útok na vlak s vojenským materiálem. Doteď členové skupiny tvrdí, že šlo o provokaci a k plánování je dotlačovali policisté v přestrojení. Jako odveta za zatýkání anarchistů se revoluční buňky přihlásily za dva měsíce k pěti žhářským útokům na policejní auta.

Nejčastějším cílem skupiny se stala pražská restaurace Řízkárna. Její majitel Vladimír Krulec podle anarchistů nedával zaměstnancům plat. To ale podnikatel odmítá.

Válka s restaurací zaměstnávala i policii a hasiče, protože neznámí pachatelé zapálili Krulcovi auta a několikrát do týdne hlásili v budově bombu či jed v jídle.

V minulosti taky revoluční buňky útočily na mýtnou bránu u dálnice a firmu, která vyrábí kamerový systém. Útoky náhle ustaly minulý rok.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Sagan bude jezdit za francouzský tým

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Peter Sagan bude od příští sezony jezdit za stáj TotalEnergies, se kterou podepsal dvouletou smlouvu. O dohodě s jednatřicetiletý slovenským jezdcem informoval týmový web.

"Jsme obrovsky pyšní, že jsme Petera získali. Je bez pochyby nejpopulárnějším jezdcem na světě," uvedl manažer stáje Jean-René Bernaudeau. "Především jsem ho ale přivedli kvůli sportovním ambicím a spoléháme, že nám přinese vítězství," dodal.

Sagan do TotalEnergies zamíří po čtyřletém angažmá v německé stáji Bora-hansgrohe. Z ní spolu s ním do francouzského týmu přijdou také Polák Maciej Bodnar a Ital Daniel Oss.

Kromě světových titulů z let 2015 až 2017 Sagan získal sedmkrát zelený trikot pro nejlepšího spurtéra Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia.

Další zprávy