Padla obvinění za šíření pamfletů revolučních buněk. Žhářská skupina roky zapalovala auta policie

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
10. 6. 2017 22:00
Policie obvinila čtyři lidi za šíření propagačních materiálů a zpráv žhářské skupiny jménem Síť revolučních buněk. Skupina se přihlásila k řadě útoků na policejní auta, firmy a mýtnou bránu u dálnice. Její prohlášení se pak objevila na řadě anarchistických webech. Mezi obviněnými je i Petr S., který je obžalován z přípravy teroristického útoku na vlak s vojenským materiálem.
Policejní auto zapálené uskupením Síť revolučních buněk.
Policejní auto zapálené uskupením Síť revolučních buněk. | Foto: Síť revolučních buněk

Praha - Policie obvinila čtyři lidi z šíření materiálů žhářské skupiny Síť revolučních buněk. Vyplývá to z policejního dokumentu, který má server Aktuálně.cz k dispozici.

Síť revolučních buněk se přihlásila k řadě žhářských útoků na policejní auta, restauraci a také mýtnou bránu u dálnice.

Mezi čtyřmi obviněnými je i Petr S., který je souzen spolu s dalšími čtyřmi lidmi z přípravy teroristického útoku na vlak s vojenským materiálem.

Skupina čtyř lidí spravovala různé webové stránky, na kterých později uveřejnila prohlášení organizace o jejich útocích a záměrech. To podle policie porušuje paragraf o založení, podpory a propagace hnutí k potlačení svobod a práv člověka.

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) nebude případ komentovat. "Podání informací z trestního řízení má vyhrazen státní zástupce Milan Richter," uvedl pouze mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Doteď nejsou jasní členové

Kvůli skupině Síť revolučních buněk, která vyznávala povstalecký anarchismus, shořelo po Česku několik policejních aut.

Skupina kromě zápalných lahví používala i časované zápalné zařízení. I když k útokům docházelo také před policejními stanicemi a bezpečnostními kamerami, doteď není jasné, kolik lidí ve skupině působí a kdo je jejím členem.

Na oficiálních stránkách žhářů byly publikovány několik let pravidelné příspěvky a prohlášení o útocích. Web taky šířil návody, jak vyrábět zápalné lahve a vyhnout se dopadení.

V únoru v roce 2016, po jednom z posledních útoků na policejní majetek v pražských Hájích, vzlétl do vzduchu také policejní vrtulník a místo pročesávali psovodi. Přesto policie nikoho nechytila.

Boj s policií i podnikateli

Žhářství bylo taky reakcí na zásah proti levicovým extremistům z dubna 2015. Z toho vykrystalizoval případ "prvních českých teroristů".

Podle policie měla skupina pěti anarchistů připravovat teroristický útok na vlak s vojenským materiálem. Doteď členové skupiny tvrdí, že šlo o provokaci a k plánování je dotlačovali policisté v přestrojení. Jako odveta za zatýkání anarchistů se revoluční buňky přihlásily za dva měsíce k pěti žhářským útokům na policejní auta.

Nejčastějším cílem skupiny se stala pražská restaurace Řízkárna. Její majitel Vladimír Krulec podle anarchistů nedával zaměstnancům plat. To ale podnikatel odmítá.

Válka s restaurací zaměstnávala i policii a hasiče, protože neznámí pachatelé zapálili Krulcovi auta a několikrát do týdne hlásili v budově bombu či jed v jídle.

V minulosti taky revoluční buňky útočily na mýtnou bránu u dálnice a firmu, která vyrábí kamerový systém. Útoky náhle ustaly minulý rok.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy