Anarchista Ševcov dostal první varování. Úředníci jej nepustili na diskusi v brněnské kavárně

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
14. 12. 2016 10:52
Anarchista Igor Ševcov, kterému soud za sprejování na zeď ruzyňské věznice zakázal účast na demonstracích a manifestacích, dostal první varování. Probačnímu úřadu se nelíbilo, že se chce zúčastnit diskuse v brněnské kavárně u Tří Ocásků. Kromě něj měl vystoupit i obžalovaný Martin Ignačák. Toho policie viní z přípravy teroristického útoku na vlak. Akce, jejíž součástí bylo i psaní dopisů vězňům a letáková kampaň, anarchisté kvůli výstraze raději zrušili.
Foto: ČTK

Praha – Ruskému anarchistovi Igoru Ševcovovi, který má od soudu na tři roky zákaz účastnit se anarchistických demonstrací a manifestací, přišlo první varování. Probační asistentce se nelíbila pondělní akce v brněnské kavárně u Tří Ocásků s diskusí o anarchistických vězních, které se měl Ševcov jako řečník zúčastnit. Anarchista byl souzen kvůli útoku na dům ministra obrany Martina Stropnického, ale byl osvobozen. Pak byl ale potrestán za účast na sprejování zdi ruzyňské věznice. Soud pak změnil původní trest vyhoštění na zákaz účasti na anarchistických akcích a demonstracích.

Kromě něj měl na akci vystoupit také Martin Ignačák, který je obžalován z přípravy teroristického útoku na vlak. Obhajoba však tvrdí, že šlo o policejní provokaci a skupina je obětí policejní hry.

Probační asistentka na akci narazila, když kontrolovala vytipované anarchistické servery. „Pana Ševcova po konzultacích se soudem, policií a odborníkem na extremismus informovala o tom, že zmíněná akce je z naší strany a dalších úřadů hodnocena jako ta, na kterou se v jeho případě vztahuje trest zákazu vstupu,“ řekla tisková mluvčí Probační a mediační služby Kristina Labohá.

Anarchistický večer u Tří Ocásků měl kromě diskuse s anarchisty, kteří strávili nějakou dobu ve vazbě, řešit také distribuci osvětových letáků a hromadně se měly psát dopisy do vězení.

„Přijďte a zapojte se do reflexe vzrůstajících represí. Pojďme se pobavit o tom, jak jim čelit a jakým způsobem můžeme podpořit anarchisty a anarchistky, kteří buď čelí soudnímu stíhání, nebo jsou drženi ve vazbě,“ stálo v anotaci na anarchistické stránce zabývající se posledními soudními případy s levicovými extremisty. Jak ale přišlo z úřadu varování, organizátoři se rozhodli večer zrušit a přeměnit ho na komorní setkání u kávy.

Ševcov výstrahu nechtěl komentovat. „Je to poprvé, co jsem dostal takové upozornění,“ sdělil pouze stručně. Kdyby výzvy neuposlechl, tak by úřad informoval soud, který by se prohřeškem zabýval.

Mladý anarchista se dostal do policejního hledáčku při vyšetřování útoku zápalnými lahvemi na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Pachová stopa na jedné z hozených pivních lahví se shodovala právě se Ševcovem. Kriminalisté později mladíka zadrželi na demonstraci v Brně.

Ševcov ale nakonec za útok na ministra obrany odsouzen nebyl. Žalobci se nepovedlo prokázat, že by se na útoku nějak podílel, a nejsilnějším trumfem byl jen nepřímý důkaz v podobě pachové stopy.

Odsouzen byl však za pomoc při sprejování na zeď vazební věznice v Ruzyni, které se účastnil Lukáš Borl – údajný otec žhářské skupiny s názvem Síť revolučních buněk. Za to první instance soudu Ševcova chtěla vyhostit zpět do Ruska. Odvolací soud nakonec trest zmírnil a anarchistovi zakázal na tři roky účast na demonstracích a manifestacích.

Za vazbu, ve které strávil Ševcov devadesát dní, chce nyní anarchista odškodné 1,5 milionu korun.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, přístup ruským a čínským firmám znemožní Senát

Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) přestanou ve sněmovně blokovat návrh zákona o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, takzvaný zákon lex Dukovany. Podle dohody s vládou k němu Senát připojí pozměňovací návrh, který zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Novinářům to v úterý ve sněmovně řekl místopředseda STAN Petr Gazdík.

Třetí čtení návrhu bylo ve sněmovně zahájeno na začátku února, několikrát bylo ale přerušeno. Důvodem byla mimo jiné právě snaha části opozice zakotvit v zákoně bezpečnostní pojistky k výstavbě nového bloku proti ruským a čínským firmám. Gazdík v úterý uvedl, že opoziční strany se shodly s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) na tom, že záruky do předpisu doplní Senát.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy