Proti naší vůli a bez povolení. Lidé z prohledaných bytů chtějí odškodné za pátrání po anarchistovi

Jakub Zelenka Lukáš Prchal Jakub Zelenka, Lukáš Prchal
12. 12. 2016 19:00
Na začátku dubna se policisté rozjeli na různá místa v Česku a podnikli razie v několika bytech. Kriminalisté tehdy hledali anarchistu Lukáše Borla, který se víc jak rok pohyboval neznámo kde. Měli totiž podezření, že se skrývá u svých přátel. Policie tehdy prohledala byty v Praze a Brně a do jednoho se po měsících kvůli novému podezření vrátila. Borla však nenašli a obyvatelé bytů tvrdí, že k nim policisté přišli bez povolení. Nyní proto za údajně nezákonné prohlídky žádají po ministerstvu spravedlnosti milion korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Praha – Rozsáhlá pátrací akce, při níž se policisté snažili dopadnout anarchistu Lukáše Borla, skončí zřejmě u soudu. Stát totiž kvůli sérii razií zažalovali obyvatelé prohledaných bytů, podle nichž kriminalisté neměli povolení soudu a do domácností vnikli proti jejich vůli.

Vyšetřovatelé už rok netušili, kde se Borl, údajný zakladatel Sítě revolučních buněk, pohybuje. Mysleli si, že se skrývá u přátel. Počátkem dubna proto prohledali byty v Praze a Brně a do jednoho se po měsících kvůli novému podezření vrátili. Borla tam však nenašli. Lidé, kteří v prohledaných bytech žili, teď žalují stát a po ministerstvu spravedlnosti žádají téměř milion korun.

Zásah do soukromí

"Došlo k velmi závažnému a citelnému zásahu do soukromí," píše se v žalobě, kterou v pátek poslal na soud advokát Robert Cholecký. Prohlídku jednoho z bytů si nájemci nahráli a ze záznamu je "patrné nejen to, že ke vstupu policistů do obydlí došlo proti vůli žalobců", tvrdí právník. "Nikoli tedy s jejich souhlasem, jak nepravdivě uvádí státní zástupce," zdůrazňuje Cholecký.

"Někde bydlíte, nejsou to žádné squaty, ale normální byty, a někdo vám tam přijde a udělá tam prohlídku, aniž by k tomu měl povolení soudu. Hledali Borla, kterého tam nenašli?" popsal pro Aktuálně.cz aktivista Tomáš Pecina, který se v případu angažuje.

Ministerstvo spravedlnosti, po kterém advokát žádá pro své klienty odškodnění, ale zatím o žalobě neví. "Žádnou takovou žádost či žalobu zatím neevidujeme," sdělila mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. Státní zástupce Václav Richter, který Borlův případ dozoruje, se v pátek k žalobě vyjadřovat nechtěl s tím, že u sebe nemá potřebný vyšetřovací spis.

Lukáš Borl, kterého v bytech policie hledala, byl nakonec zatčen před třemi měsíci v Mostě a od té doby je ve vazební věznici v Litoměřicích.

Jím založené revoluční buňky podle policistů zapalovaly policejní auta po celém Česku, útočily na mýtnou bránu i znepřátelené firmy. Borl měl i vydírat majitele pražské restaurace Řízkárna a posprejovat věznici, přičemž ho natáčel ruský student Igor Ševcov. Tomu za to hrozilo vyhoštění, ale soud mu trest zmírnil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy