Proti naší vůli a bez povolení. Lidé z prohledaných bytů chtějí odškodné za pátrání po anarchistovi

Jakub Zelenka Lukáš Prchal Jakub Zelenka, Lukáš Prchal
12. 12. 2016 19:00
Na začátku dubna se policisté rozjeli na různá místa v Česku a podnikli razie v několika bytech. Kriminalisté tehdy hledali anarchistu Lukáše Borla, který se víc jak rok pohyboval neznámo kde. Měli totiž podezření, že se skrývá u svých přátel. Policie tehdy prohledala byty v Praze a Brně a do jednoho se po měsících kvůli novému podezření vrátila. Borla však nenašli a obyvatelé bytů tvrdí, že k nim policisté přišli bez povolení. Nyní proto za údajně nezákonné prohlídky žádají po ministerstvu spravedlnosti milion korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Praha – Rozsáhlá pátrací akce, při níž se policisté snažili dopadnout anarchistu Lukáše Borla, skončí zřejmě u soudu. Stát totiž kvůli sérii razií zažalovali obyvatelé prohledaných bytů, podle nichž kriminalisté neměli povolení soudu a do domácností vnikli proti jejich vůli.

Vyšetřovatelé už rok netušili, kde se Borl, údajný zakladatel Sítě revolučních buněk, pohybuje. Mysleli si, že se skrývá u přátel. Počátkem dubna proto prohledali byty v Praze a Brně a do jednoho se po měsících kvůli novému podezření vrátili. Borla tam však nenašli. Lidé, kteří v prohledaných bytech žili, teď žalují stát a po ministerstvu spravedlnosti žádají téměř milion korun.

Zásah do soukromí

"Došlo k velmi závažnému a citelnému zásahu do soukromí," píše se v žalobě, kterou v pátek poslal na soud advokát Robert Cholecký. Prohlídku jednoho z bytů si nájemci nahráli a ze záznamu je "patrné nejen to, že ke vstupu policistů do obydlí došlo proti vůli žalobců", tvrdí právník. "Nikoli tedy s jejich souhlasem, jak nepravdivě uvádí státní zástupce," zdůrazňuje Cholecký.

"Někde bydlíte, nejsou to žádné squaty, ale normální byty, a někdo vám tam přijde a udělá tam prohlídku, aniž by k tomu měl povolení soudu. Hledali Borla, kterého tam nenašli?" popsal pro Aktuálně.cz aktivista Tomáš Pecina, který se v případu angažuje.

Ministerstvo spravedlnosti, po kterém advokát žádá pro své klienty odškodnění, ale zatím o žalobě neví. "Žádnou takovou žádost či žalobu zatím neevidujeme," sdělila mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. Státní zástupce Václav Richter, který Borlův případ dozoruje, se v pátek k žalobě vyjadřovat nechtěl s tím, že u sebe nemá potřebný vyšetřovací spis.

Lukáš Borl, kterého v bytech policie hledala, byl nakonec zatčen před třemi měsíci v Mostě a od té doby je ve vazební věznici v Litoměřicích.

Jím založené revoluční buňky podle policistů zapalovaly policejní auta po celém Česku, útočily na mýtnou bránu i znepřátelené firmy. Borl měl i vydírat majitele pražské restaurace Řízkárna a posprejovat věznici, přičemž ho natáčel ruský student Igor Ševcov. Tomu za to hrozilo vyhoštění, ale soud mu trest zmírnil.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy