Obecné ohrožení, nebo terorismus? K soudu míří útok na Stropnického dům

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
20. 4. 2016 18:44
Příští týden začne hlavní líčení případu útoku zápalnými lahvemi na dům ministra obrany Martina Stropnického. Cizinec Igor Ševcov je obžalovaný z obecného ohrožení, ale je možné, že Městský soud v Praze případ překlasifikuje na teroristický čin. Ševcov se podle svého advokáta bude odvolávat hlavně na videozáznam z koleje, kde bydlel, čímž chce potvrdit své alibi. Policie má prý pouze pachovou stopu, která ji k Ševcovovi dovedla.
Ministr obrany Martin Stropnický
Ministr obrany Martin Stropnický | Foto: Economia

Praha – Dlouho se zdálo, že případ Igora Ševcova, který podle policie útočil zápalnými lahvemi na dům ministra obrany Martina Stropnického, zapadne a vyšetřovatelé přestanou mladého cizince stíhat.

Hlavně tedy kvůli videozáznamu ze studentské koleje v Suchdole, který jako důkaz předložili Ševcovovi obhájci a který má prokazovat, že na místě útoku nemohl být.

Opak je ale pravdou. Příští týden začíná hlavní líčení, v němž je mladík obžalován z obecného ohrožení. A případ začne řešit rovnou Městský soud v Praze. Tedy vyšší instance, než je běžné. Důvodem je usnesení pražského vrchního soudu, v němž soudkyně Pavla Augustinová vysvětluje, že případ naplňuje skutky teroristického činu.

"Na obvodním soudu se dobrali toho, že je možnost se toho případu zbavit, protože mělo být házeno na dům, kde žijí příbuzní ministra obrany Stropnického. A pokud se to týká ústavního činitele, v tomto případě ministra obrany, naplňuje to znaky teroristického útoku," reaguje na usnesení Ševcovův advokát Pavel Kožoušek.

Dodává také, že soud může případ překvalifikovat na teroristický útok během dokazování v hlavním líčení. Pokud k tomu dojde, bude to druhý takto závažný případ v Česku, kdy při odsouzení hrozí až doživotní vězení. Prvním takovým je kauza přípravy útoku zápalnými lahvemi na vlak, která také míří k soudu.

Městské státní zastupitelství na otázku, zda se žalobce bude snažit případ na teroristický útok překvalifikovat, neodpovědělo. "Před hlavním líčením nebudeme případ komentovat," vzkázala mluvčí žalobců Štěpánka Zenklová.

Noční útok molotovy

Útok dvěma molotovy se odehrál v nočních hodinách na začátku června loňského roku. Ministr obrany Martin Stropnický před časem uvedl, že v době útoku v jeho domě v pražském Suchdole spali tři lidé. Sám ministr doma nebyl. A je pravděpodobné, že pouze tyto informace řekne příští týden také soudu. 

"Mám to v diáři a na devadesát pět procent přijdu," řekl Aktuálně.cz Stropnický. Dům, němž s rodinou bydlí, po útoku střežila armáda ve spolupráci s policií.

Obžalování jednadvacetiletého cizince, který v současné době studuje na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy obor etnologie, doprovázejí ale od začátku pochyby.

Dlouho se zdálo, že pro policii je velmi důležitý fakt, že mladík je anarchista, což po jeho zatčení zmiňoval i jeho advokát. Nyní to naznačuje i soudkyně vrchního soudu ve svém usnesení.

"Svůj závěr policejní orgán opřel zejména o fakt, že obviněný se měl mimořádně aktivně účastnit akcí organizovaných pod záštitou anarchistických uskupení Mostecké solidární sítě a Solis Praha, které na internetové stránce asociacealerta.noblogs.org vyzývají k útokům proti policistům, soudcům a politikům, a byl hlavním prostředníkem kontaktu mezi českou a ruskou anarchistickou scénou,“ píše Augustinová. Redakci vzkázala, že důkazy jí nepřísluší posuzovat a vše musí být projednáno před soudem, který sám rozhodne.

Zatím se zdá, že policie má pouze pachové stopy na jedné z lahví, které je k anarchistovi dovedly. Student pro to má ale zdůvodnění. "Občas dělám dumpster diving, vyndávám z popelnic jídlo, které vyhazují třeba obchody, protože jsou po datu spotřeby, ale jsou stále poživatelné. A určitě mi prošlo rukama mnoho lahví," řekl před časem redakci.

Druhé stíhání

Kromě útoku na dům jde Ševcov k soudu i kvůli jinému případu. Měsíc před tím, než podle obžaloby útočil na dům ministra obrany, údajně hlídal u ruzyňské vazební věznice, zda se někdo neblíží, zatímco další anarchista Lukáš Borl nasprejoval na zeď věznice několik nápisů, jako "Touhu po svobodě represe nezastaví" nebo "Smrt státu". Právě v ruzyňské věznici tou dobou seděli další anarchisté.

V tomto případě jsou oba obžalováni kvůli poškozování cizí věci. Sprejováním způsobili škodu 6272 korun. Důležité je jméno Lukáš Borl, po kterém už od poloviny prosince loňského roku pátrá policie. Na policejním webu je navíc uvedeno, že je ozbrojený a nebezpečný.

Proč jej policisté považují za nebezpečného nebo jak by měl být ozbrojen, policie nechtěla redakci sdělit. Je ale možné, že jej kriminalisté spojují se Sítí revolučních buněk, které zapalují po republice policejní auta.

Borl k soudu ale s velkou pravděpodobností nepřijde. Ve svém blogu na internetu píše, že měl nějaký čas podezření, že jej policisté sledují, a proto se rozhodl ztratit. "Celkem volně se pohybuji v různých zemích a městech," napsal.

 

Právě se děje

Další zprávy