Praha - Záchranáři mají mít alespoň z části stejné výhody jako policisté nebo hasiči.
Nově by měli dostávat takzvané jednorázové odchodné, které by mohlo dosáhnout až do výše šesti platů.
Poslanci se k tomuto návrhu dostanou již příští týden, kdy sněmovna projedná druhý balík zákonů ministra zdravotnictví Leoše Hegera.
"Pracovní vytížení záchranářů je zcela stejné jako u hasičů nebo policistů," zdůvodňuje poslanec VV Jiří Štětina, proč by měli dostávat odměny i pracovníci výjezdových skupin a operačních středisek.
Záchranáři si rozdělí každý rok 120 milionů
Na odměnu má mít nárok podle jeho návrhu každý, kdo pracoval u záchranky nejméně patnáct roků a bylo mu již 50 let. Celkově by záchranáři mohli dostat až šestinásobek průměrného měsíčního platu.
Štětina odhaduje, že každý rok by mohlo být takto mezi záchranáře rozděleno okolo 120 milionů korun.
Návrh má podporu i ministra zdravotnictví Leoše Hegera. "Nějaká forma benefitů se hledat bude. Teď nejde o politický rozpor, ale o technické řešení," prohlásil Heger na jednání zdravotního výboru.
Záchranáři měli mít podle původního Štětinova návrhu nárok i na ozdravné pobyty nebo výslužné. To ale nakonec neprošlo.
Šéf komory chtěl nižší pokuty pro své lékaře. Neuspěl
Poslanci budou příští týden jednat i o dalších změnách, které jsou součástí druhé části Hegerovy reformy.
Podle návrhu jednoho ze zákonů budou moci doktoři i zdravotnická zařízení nově dostat pokutu například za to, když se pacient nebude moci podívat do své zdravotnické dokumentace, bezdůvodně ho propustí domů, lékař ho odmítne ošetřit nebo nebude mít správně označenou ordinaci.
Lékařská komora s udělováním pokut zásadně nesouhlasí. Její prezident Milan Kubek dokonce poslancům zdravotního výboru doporučoval, aby sankce snížili. Vládní politici ale jeho návrh nakonec nepodpořili.
Heger již také připravil věcný návrh zákona o pojišťovnách. Ten mimo jiné ruší správní rady pojišťoven, ve kterých často zasedají poslanci nebo blízcí politických stran.