"Senát vyjadřuje přesvědčení, že by státy EU měly společně jednoznačně odmítnout potlačování práv a svobod, jemuž musí čelit občané Ruské federace. Apeluje na členy parlamentů států EU, aby prosadily společný postup Evropské unie, a to včetně zavedení dalších sankcí vůči představitelům Ruské federace," uvádí se v usnesení, které předložil předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nezávislý).
Ruská federace systematicky porušuje lidská práva a svobody, stejně jako mezinárodní smlouvy. V návaznosti na aktuální situaci jsme dnes v Senátu přijali toto jednoznačné usnesení, kterým se obracíme na parlamenty zemí EU. pic.twitter.com/kQFjh7V25y
— Pavel Fischer (@PavelFischer) January 28, 2021
Horní komora českého parlamentu usnesení přijala téměř jednomyslně hlasy 42 ze 43 přítomných senátorů, proti nebyl nikdo. Sněmovna hlasy vládních poslanců, SPD a KSČM v úterý odmítla podobný návrh opoziční ODS projednat.
Senát podobně jako Fischerův výbor v minulém týdnu konstatoval, že loňská otrava Navalného novičokem nebyla uspokojivě objasněna. Zadržení Navalného po návratu do Moskvy z Německa, kde se od loňského srpna léčil, podle senátorů nastolilo otázku ochrany lidských práv a fungování justice v Rusku. Navalnyj, který je pokládán za nejvážnějšího politického soupeře a kritika ruského prezidenta Vladimira Putina, je v třicetidenní vazbě.
O víkendu se v Rusku uskutečnily demonstrace, jejichž účastníci požadovali propuštění Navalného. Ruské bezpečnostní síly proti účastníkům akcí zasáhly a zadržely několik tisíc lidí. Zásah odsoudili představitelé jednotlivých států EU, za Česko ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
Poukázal na to místopředseda Senátu Jiří Růžička z klubu Starostů, podle něhož "ze strany Pražského hradu se něčeho takového nedočkáme, ze strany sněmovny také ne". Podle Růžičky usnesení Senátu samo o sobě moc nezmůže, ale je důležitým symbolem, že českým zákonodárcům není jedno, co se kolem děje.
Ještě ostřejší byl v kritice Hradu a vlády Marek Hilšer z klubu Starostů, podle něhož "chapadla" režimu ruského prezidenta Vladimira Putina uchvátila nejen Hrad, ale i podhradí. Bývalý důstojník sovětské tajné policie KGB Putin je podle senátora příkladem toho, jak se jeden zločinný diktátorský režim přetavil v jiný. "Formy se proměnily, ale podstata zůstala stejná," řekl.
Nutnost podpory zastánců svobody a demokracie v Rusku zdůraznili v debatě nejen představitelé ODS, například Miroslava Němcová, ale také pirátská senátorka Adéla Šípová. Podle ní je třeba vrátit projev solidarity už kvůli "osmi statečným" ruským občanům, kteří v roce 1968 protestovali v Moskvě proti obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy v čele s tehdejším Sovětským svazem. "Zůstaňme pozorní, protože historie se může opakovat i u nás," dodala.