Foto: "Putin je lhář." Na podporu Navalného demonstrovaly napříč Ruskem tisíce lidí

Foto: "Putin je lhář." Na podporu Navalného demonstrovaly napříč Ruskem tisíce lidí
Alexej Navalnyj byl zatčen 17. ledna při návratu do Moskvy z léčení v Německu, kde se zotavoval ze srpnové otravy, kterou opozičník připisuje Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení soud na prezidentova kritika uvalil třicetidenní vazbu. Ruská vězeňská služba jej viní, že "systematicky porušoval" režim podmíněného trestu. Ten dostal za zpronevěru, které se podle soudu dopustil. Navalnyj obvinění odmítl jako zmanipulovaná a Rusy vyzval k novým protestům.
První demonstrace vypukly v sobotu kvůli časovému posunu na Dálném východě. V Jakutsku přitom účastníky neodradily ani silné mrazy kolem -50 stupňů Celsia.
Tisíce lidí vyšly do ulic také ve Vladivostoku, Chabarovsku, Novosibirsku a Čity na východě země.
Jeden z demonstrantů v Omsku na Sibiři, kterého právě zadrželi strážci zákona.
Foto: Reuters
Demonstrace na podporu opozičního předáka Alexeje Navalného vypukly v sobotu kvůli časovému posunu nejprve na Dálném východě a na Sibiři. Postupně se rozšířily do dalších ruských měst, ale i některých evropských metropolí včetně Prahy. V Moskvě se sešlo podle odhadů až 40 tisíc lidí. K protestům vyzval Rusy sám Navalnyj. Policisté při nich pozatýkali přes 3000 lidí.
 

Právě se děje

Další zprávy