Hrad má brzy oznámit Forejtův konec. Zbavit se ho je obrovská chyba, varuje Klausův mluvčí

Michael Švec Michael Švec
Aktualizováno 5. 12. 2016 17:36
Personální zemětřesení na Hradě nekončí. Ve funkci končí šéf protokolu Jindřich Forejt, jehož odvolání má být oznámeno v příštím týdnu, napsal v neděli večer server Neovlivní.cz. Osudnou se mu měla stát série pochybení z minulých týdnů, a to především Zemanův pozdní přílet na pohřeb slovenského exprezidenta Michala Kováče, ale i nepravdivá informace o nepřítomnosti amerického velvyslance Andrewa Schapira ve Vladislavském sále při oslavách 28. října.
Miloš Zeman a Jindřich Forejt.
Miloš Zeman a Jindřich Forejt. | Foto: Zuzana Hronová

Praha – Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt, dosud nepostradatelný spolupracovník prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause, ve funkci končí. S odkazem na dva na sobě nezávislé zdroje to napsal server Neovlivní.cz.

"Už je rozhodnuto, ve funkci šéfa protokolu skončil. Nyní se pro něj hledá nové uplatnění, je možné, že prezident si jej na Hradě ponechá," řekl webu zdroj blízký Hradu. Dodal, že rozhodnutí padlo už na konci minulého týdne. "V pátek už byla Forejtova kancelář zapečetěna," dodal. Podle dalšího zdroje má být změna oznámena v příštím týdnu.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček pro Aktuálně.cz informaci nechtěl komentovat, ale nevyvrátil ji. "Anonymní 'zdroje' zásadně nekomentuji. Žádná personální změna nebyla oznámena," napsal v SMS.

Podle serveru na Forejtovo odvolání tlačili kancléř Vratislav Mynář a vlivný poradce Martin Nejedlý, prezident však nad šéfem protokolu držel ochrannou ruku. Osudnou se mu měla stát až série pochybení z minulých týdnů, a to především Zemanův pozdní přílet na pohřeb slovenského exprezidenta Michala Kováče, ale i nepravdivá informace o nepřítomnosti amerického velvyslance Andrewa Schapira ve Vladislavském sále při oslavách 28. října.

Další média však napsala, že skutečným důvodem je kompromitující video, které údajně Forejta zachycuje. Autenticita záznamu, jehož obsah popisuje server hlidacipes.org, však nebyla potvrzena a Hrad jeho souvislost s odvoláním šéfa protokolu nekomentoval. "K mediálním otázkám, které se týkají p. Forejta, jsem dnes sdělil vše, co jsem říci chtěl," odpověděl mluvčí Ovčáček.

Podle Petra Macinky, který je Klausovým mluvčím a před Zemanovým zvolením pracoval na Hradě, by bylo Forejtovo odvolání obrovskou chybou. 

"Je to nejschopnější člověk, kterého Kancelář prezidenta republiky v tuto chvíli má. Je to jeden z největších profesionálů, které jsem v životě měl tu čest sledovat při práci, a tak ho budu mít vždy zapsaného," řekl Aktuálně.cz Macinka. "Pokud se ho budou chtít zbavit, udělají obrovskou chybu," dodal. Forejt začal pracovat na Hradě v roce 2002 ještě za Václava Havla jako stážista. Už o dva roky později ale nahradil v čele hradního protokolu Miroslava Sklenáře. V této funkci působí dodnes.

Už v pátek byl neočekávaně odvolán velitel Hradní stráže Petr Prskavec. Hrad důvody, proč ve funkci skončil, odmítl vysvětlit.

Nenechám se zaplést do her, které mají politický nádech a pro někoho politický zisk, říká šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy