Hrad má brzy oznámit Forejtův konec. Zbavit se ho je obrovská chyba, varuje Klausův mluvčí

Michael Švec Michael Švec
Aktualizováno 5. 12. 2016 17:36
Personální zemětřesení na Hradě nekončí. Ve funkci končí šéf protokolu Jindřich Forejt, jehož odvolání má být oznámeno v příštím týdnu, napsal v neděli večer server Neovlivní.cz. Osudnou se mu měla stát série pochybení z minulých týdnů, a to především Zemanův pozdní přílet na pohřeb slovenského exprezidenta Michala Kováče, ale i nepravdivá informace o nepřítomnosti amerického velvyslance Andrewa Schapira ve Vladislavském sále při oslavách 28. října.
Miloš Zeman a Jindřich Forejt.
Miloš Zeman a Jindřich Forejt. | Foto: Zuzana Hronová

Praha – Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt, dosud nepostradatelný spolupracovník prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause, ve funkci končí. S odkazem na dva na sobě nezávislé zdroje to napsal server Neovlivní.cz.

"Už je rozhodnuto, ve funkci šéfa protokolu skončil. Nyní se pro něj hledá nové uplatnění, je možné, že prezident si jej na Hradě ponechá," řekl webu zdroj blízký Hradu. Dodal, že rozhodnutí padlo už na konci minulého týdne. "V pátek už byla Forejtova kancelář zapečetěna," dodal. Podle dalšího zdroje má být změna oznámena v příštím týdnu.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček pro Aktuálně.cz informaci nechtěl komentovat, ale nevyvrátil ji. "Anonymní 'zdroje' zásadně nekomentuji. Žádná personální změna nebyla oznámena," napsal v SMS.

Podle serveru na Forejtovo odvolání tlačili kancléř Vratislav Mynář a vlivný poradce Martin Nejedlý, prezident však nad šéfem protokolu držel ochrannou ruku. Osudnou se mu měla stát až série pochybení z minulých týdnů, a to především Zemanův pozdní přílet na pohřeb slovenského exprezidenta Michala Kováče, ale i nepravdivá informace o nepřítomnosti amerického velvyslance Andrewa Schapira ve Vladislavském sále při oslavách 28. října.

Další média však napsala, že skutečným důvodem je kompromitující video, které údajně Forejta zachycuje. Autenticita záznamu, jehož obsah popisuje server hlidacipes.org, však nebyla potvrzena a Hrad jeho souvislost s odvoláním šéfa protokolu nekomentoval. "K mediálním otázkám, které se týkají p. Forejta, jsem dnes sdělil vše, co jsem říci chtěl," odpověděl mluvčí Ovčáček.

Podle Petra Macinky, který je Klausovým mluvčím a před Zemanovým zvolením pracoval na Hradě, by bylo Forejtovo odvolání obrovskou chybou. 

"Je to nejschopnější člověk, kterého Kancelář prezidenta republiky v tuto chvíli má. Je to jeden z největších profesionálů, které jsem v životě měl tu čest sledovat při práci, a tak ho budu mít vždy zapsaného," řekl Aktuálně.cz Macinka. "Pokud se ho budou chtít zbavit, udělají obrovskou chybu," dodal. Forejt začal pracovat na Hradě v roce 2002 ještě za Václava Havla jako stážista. Už o dva roky později ale nahradil v čele hradního protokolu Miroslava Sklenáře. V této funkci působí dodnes.

Už v pátek byl neočekávaně odvolán velitel Hradní stráže Petr Prskavec. Hrad důvody, proč ve funkci skončil, odmítl vysvětlit.

Nenechám se zaplést do her, které mají politický nádech a pro někoho politický zisk, říká šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 56 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy