Může za to Forejt, omlouval Hrad výrok o Schapirovi. Usměrněte své podřízené, vyzval Zemana Zaorálek

Michael Švec Lukáš Prchal Michael Švec, Lukáš Prchal
Aktualizováno 11. 11. 2016 17:09
Prezident Miloš Zeman obdržel informace o tom, že se americký velvyslanec Andrew Schapiro neúčastnil oslav 28. října ve Vladislavském sále, od svého protokolu, který vede Jindřich Forejt. V oficiálním prohlášení to uvedl Hrad. Prezident na diplomata zaútočil ve středu při svém projevu k vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách. Ambasáda USA se ohradila a snímek Aktuálně.cz z Hradu jasně prokázal, že Schapiro v sále seděl. Přesto se prezident přímo neomluvil. "Pokud by tato informace nebyla správná, prezident republiky se samozřejmě omlouvá panu velvyslanci," napsal Hrad. Americká ambasáda prohlášení Hradu přivítala.
Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Praha  Informaci o tom, že se americký velvyslanec Andrew Schapiro neúčastnil oslav 28. října, dostal prezident Miloš Zeman od svého protokolu. Hrad to uvedl v pátečním prohlášení, v němž se ale nevyjadřuje k tomu, zda tato informace byla pravdivá.

Prezidentova slova přitom popřela jak americká ambasáda, tak německý velvyslanec, který vedle Schapira v sále seděl. Americký diplomat je navíc zachycen na fotografiích. "Pokud by tato informace nebyla správná, prezident republiky se samozřejmě omlouvá panu velvyslanci," napsal Hrad. Americká ambasáda prohlášení přivítala. Ocenil je i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, zároveň ale prezidenta vyzval, aby výroky svých podřízených usměrnil.

"Americké velvyslanectví prohlášení Hradu vítá. Těšíme se na pokračování těsných vztahů mezi Spojenými státy a Českou republikou teď i v budoucnosti," reagovala pro Aktuálně.cz americká ambasáda.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na přímý dotaz Aktuálně.cz nechtěl za Hrad Schapirovu zjevnou účast na oslavách potvrdit. "K prohlášení nemám co dodat," napsal. Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt dosud na otázky Aktuálně.cz nereagoval. 

K omluvě prezidenta ve čtvrtek vyzvali předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Hrad přitom původně na tyto výzvy reagoval odmítavě. "Netřeba se omlouvat neviditelnému," odpověděl na jejich žádost Ovčáček. Také Hamáček páteční vyjádření Hradu ocenil. "Chtěl bych panu prezidentovi za jeho dnešní prohlášení poděkovat," napsal Aktuálně.cz.

Přivítal je i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se s Schapirem na Hradě 28. října setkal. "Velvyslanec Schapiro na Hradě 28. 10. byl. Sám jsem tam s ním mluvil. Jsem rád, že se mu prezident omluvil," napsal na Twitter šéf české diplomacie. Zároveň vyzval prezidenta, aby zaměstnance své kanceláře mírnil. "Glosy prezidentových úředníků nemají žádnou politickou relevanci. Ale ano, souhlasím s tím, že by si prezident měl své podřízené usměrnit," dodal ministr.

Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky mohla být omluva "lépe a jasněji" formulována. "Ale vnímám toto prohlášení pozitivně, byť mohlo být podstatně dříve a bez tlaku veřejnosti," sdělil Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy