Forejt potvrdil telefonát Bradymu. Nikdy jsem mu neřekl, že řád získá, tvrdí

ČTK ČTK
1. 11. 2016 20:09
Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt potvrdil, že Jiřímu Bradymu volal, a dokonce dvakrát. O tom, že by ale Brady měl vyznamenání získat, mu prý neřekl. Brady od prezidenta Řád T. G. Masaryka neobdržel, ale získal řadu jiných ocenění. Mimo jiné medaili Karla Kramáře, kterou mu udělil předseda vlády Bohuslav Sobotka, sněmovna, Praha, Brno i olomoucká Univerzita Palackého.
Jindřich Forejt.
Jindřich Forejt. | Foto: DVTV

Praha – Ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt potvrdil, že si s pamětníkem holocaustu Jiřím Bradym dvakrát telefonoval. Pokaždé ho údajně informoval o tom, že je na vyznamenání pouze navržen. Forejt to v úterý uvedl v prohlášení, které zveřejnil na stránkách Pražského hradu.

Brady a jeho rodina v minulých dnech však několikrát zopakovali, že jim Forejt telefonicky řekl, že Brady dostane od prezidenta řád T. G. Masaryka. Nakonec ale vyznamenání nedostal, prý proto, že se jeho příbuzný, ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. Hrad takovou souvislost popřel. Forejt později na tiskové konferenci odmítl říct, zda Bradymu volal. Zdůvodnil to tím, že se žádným způsobem nemůže před 28. říjnem vyjadřovat k seznamu lidí, kteří vyznamenání obdrží.

V prohlášení uvedl, že s Bradym mluvil po telefonu dvakrát. "Na přímou otázku, zda státní vyznamenání získá, bylo reagováno tak, že pan prezident se návrhy zabývá, o jeho rozhodnutí budou ocenění informováni a předseda vlády musí rozhodnutí podepsat. Nic jiného potvrzováno nebylo," napsal Forejt. Nechtěl po Bradym prý ani kontaktní adresu, kterou by chtěl od těch, kterým bude vyznamenání propůjčeno či uděleno.

Podruhé ho prý telefonicky kontaktoval krátce Brady. "Předmět hovoru byl stejný jako v prvním případě, stejná byla i reakce. Pan Brady nebyl Kanceláří prezidenta republiky nikdy vyrozuměn o tom, že proces propůjčení/udělení státního vyznamenání byl v případě návrhu jeho osoby úspěšně zakončen," dodal Forejt. Vždy prý hovořil pouze s Bradym, s žádným jiným z jeho blízkých. Bradyho žena Tereza přitom tvrdí, že s Forejtem jednou telefonicky hovořila ona.

Brady nakonec získal v Česku celou řadu jiných ocenění, mimo jiné medaili Karla Kramáře, kterou mu udělil předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Bradyho ocenily rovněž sněmovna, Praha, Brno i olomoucká Univerzita Palackého. Osmaosmdesátiletý muž, který přežil nacistické koncentrační tábory Terezín a Osvětim, se také zúčastnil alternativních oslav státního svátku 28. října na pražském Staroměstském náměstí.

Podívejte se, jak se Jindřich Forejt ke kauze vyjádřil 24. 10. pro DVTV:

Nenechám se zaplést do her, které mají politický nádech a pro někoho politický zisk, říká šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy