Forejt potvrdil telefonát Bradymu. Nikdy jsem mu neřekl, že řád získá, tvrdí

ČTK ČTK
1. 11. 2016 20:09
Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt potvrdil, že Jiřímu Bradymu volal, a dokonce dvakrát. O tom, že by ale Brady měl vyznamenání získat, mu prý neřekl. Brady od prezidenta Řád T. G. Masaryka neobdržel, ale získal řadu jiných ocenění. Mimo jiné medaili Karla Kramáře, kterou mu udělil předseda vlády Bohuslav Sobotka, sněmovna, Praha, Brno i olomoucká Univerzita Palackého.
Jindřich Forejt.
Jindřich Forejt. | Foto: DVTV

Praha – Ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt potvrdil, že si s pamětníkem holocaustu Jiřím Bradym dvakrát telefonoval. Pokaždé ho údajně informoval o tom, že je na vyznamenání pouze navržen. Forejt to v úterý uvedl v prohlášení, které zveřejnil na stránkách Pražského hradu.

Brady a jeho rodina v minulých dnech však několikrát zopakovali, že jim Forejt telefonicky řekl, že Brady dostane od prezidenta řád T. G. Masaryka. Nakonec ale vyznamenání nedostal, prý proto, že se jeho příbuzný, ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. Hrad takovou souvislost popřel. Forejt později na tiskové konferenci odmítl říct, zda Bradymu volal. Zdůvodnil to tím, že se žádným způsobem nemůže před 28. říjnem vyjadřovat k seznamu lidí, kteří vyznamenání obdrží.

V prohlášení uvedl, že s Bradym mluvil po telefonu dvakrát. "Na přímou otázku, zda státní vyznamenání získá, bylo reagováno tak, že pan prezident se návrhy zabývá, o jeho rozhodnutí budou ocenění informováni a předseda vlády musí rozhodnutí podepsat. Nic jiného potvrzováno nebylo," napsal Forejt. Nechtěl po Bradym prý ani kontaktní adresu, kterou by chtěl od těch, kterým bude vyznamenání propůjčeno či uděleno.

Podruhé ho prý telefonicky kontaktoval krátce Brady. "Předmět hovoru byl stejný jako v prvním případě, stejná byla i reakce. Pan Brady nebyl Kanceláří prezidenta republiky nikdy vyrozuměn o tom, že proces propůjčení/udělení státního vyznamenání byl v případě návrhu jeho osoby úspěšně zakončen," dodal Forejt. Vždy prý hovořil pouze s Bradym, s žádným jiným z jeho blízkých. Bradyho žena Tereza přitom tvrdí, že s Forejtem jednou telefonicky hovořila ona.

Brady nakonec získal v Česku celou řadu jiných ocenění, mimo jiné medaili Karla Kramáře, kterou mu udělil předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Bradyho ocenily rovněž sněmovna, Praha, Brno i olomoucká Univerzita Palackého. Osmaosmdesátiletý muž, který přežil nacistické koncentrační tábory Terezín a Osvětim, se také zúčastnil alternativních oslav státního svátku 28. října na pražském Staroměstském náměstí.

Podívejte se, jak se Jindřich Forejt ke kauze vyjádřil 24. 10. pro DVTV:

Nenechám se zaplést do her, které mají politický nádech a pro někoho politický zisk, říká šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sanders v průzkumu dále sílí, Bidenovi přebírá černošské voliče

Americký senátor Bernie Sanders si v průzkumu upevnil vedení v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Svému rivalovi Joe Bidenovi navíc přebírá černošské voliče, kteří dosud bývalého viceprezidenta upřednostňovali. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Producent Weinstein skončil po odsuzujícím verdiktu v nemocnici

Bývalému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi se cestou od soudu do vězení přitížilo a musel být převezen do nemocnice. Stalo se tak poté, co jej porota v pondělí uznala vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění, za což mu hrozí až 29letý trest vězení. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy