Chovanec: Hádky se Zemanem nás vysilují, ČSSD by ho měla ve volbách podpořit

Veronika Neprašová Lukáš Prchal Veronika Neprašová, Lukáš Prchal
15. 11. 2016 0:00
ČSSD by podle ministra vnitra a prvního místopředsedy strany Milana Chovance měla za rok podpořit prezidentskou kandidaturu Miloše Zemana. Strana má podle něj znovu hledat k hlavě státu cestu. "Miloš Zeman je jednou ze tří čtyř silných porevolučních osobností. To je důvod, proč bychom ho měli podpořit," řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny. A podporu pro Zemana od sociálních demokratů už opatrně připouští i premiér Bohuslav Sobotka.
ČSSD by podle ministra Chovance měla k Miloši Zemanovi znovu najít cestu.
ČSSD by podle ministra Chovance měla k Miloši Zemanovi znovu najít cestu. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Pokud se Miloš Zeman bude příští rok pokoušet obhájit prezidentský post, dost možná získá i oficiální podporu vládnoucí sociální demokracie. Variantu, aby strana nepostavila vlastního kandidáta, ale vyjádřila podporu stávající hlavě státu, prosazuje ministr vnitra a druhý muž ČSSD Milan Chovanec. "Miloš Zeman je silná osobnost, já ho považuji za jednu ze tří čtyř silných porevolučních osobností," vysvětlil Chovanec důvod, proč by podle něj měl Zeman získat podporu strany.

"Neříkám, že bychom si měli jít lehnout na rohožku Pražského hradu a vydat se napospas Miloši Zemanovi. Ale normálně s ním komunikovat na bázi: Já pán, ty pán. Hádky s ním, pokud nejsou zdůvodněné nějakou konkrétní věcí, jsou pro nás zbytečné. A vysilují nás," dodal Chovanec.

Ten zároveň v rozhovoru kritizoval hradní tým: "Já si myslím, že by (prezident) neměl útočit na lidi bez znalosti věci. Měl by dostávat pravdivé informace," naráží Chovanec na nepravdivé nařčení amerického velvyslance Andrewa Schapira z neúčasti na Hradě při oslavě 28. října. A za naprostou frašku označil tiskové vystoupení hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka a šéfa protokolu Jindřicha Forejta ke kauze Jiřího Bradyho. 

Koho sociální demokraté podpoří v boji o Pražský hrad, řeknou oficiálně až po březnovém celostranickém sjezdu. Že ale nakonec skutečně zazní jméno Miloše Zemana, naznačuje několik indicií.

Tou hlavní je, že ČSSD v tuto chvíli nemá ve svých řadách tak silnou osobnost, která by byla schopná porazit jak Zemana, tak případného kandidáta hnutí ANO, kterým bude nejspíš stávající ministr obrany Martin Stropnický. Naopak Zemanova popularita by sociální demokracii, která se od krajských voleb potýká s rapidním úbytkem voličů a podle posledních preferencí by získala jen kolem patnácti procent hlasů, mohla pomoci. A vrátit jí část levicových voličů, kteří se v posledních letech přiklonili právě k hnutí Andreje Babiše.

Opatrnou podporu Zemanovi už vyjádřil i premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. "Platí, že pro nás je hodnotová orientace kandidáta důležitá. Důležité bude, kdo se dostane do druhého kola. Pokud to bude Miloš Zeman a Michal Horáček, podpoří sociální demokraté Zemana," řekl Sobotka v neděli v České televizi.

Stejně se strana zachovala už před čtyřmi lety při poslední volbě, kdy ve druhém kole vyjádřila podporu Zemanovi před druhým postupujícím Karlem Schwarzenbergem. 

Dlouhodobě špatné vztahy hlavy státu a premiéra jsou ale hlavní příčinou toho, proč se ČSSD svému bývalému předsedovi v posledních letech tak vzdálila. Konflikt Sobotka – Zeman začal už před třinácti lety, kdy Sobotka spolu s dalšími sociálními demokraty nepodpořil Zemana v tehdy ještě nepřímé volbě prezidenta. Po svém návratu do vrcholné politiky čelí Sobotka Zemanově ostré kritice pravidelně.

Zemanova nevraživost vůči premiérovi pak vyvrcholila na podzim 2013 po sněmovních volbách. Zeman si pozval do Lán Sobotkovy vnitrostranické oponenty v čele s bývalým hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem. Plánované sesazení Sobotka nakonec ustál i díky Milanu Chovancovi, který o schůzce jako první veřejně promluvil.

Amerika začala v poslední době ztrácet své tradiční spojence a Donald Trump tento trend nezastaví, říká bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 35 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy