Chovanec: Hádky se Zemanem nás vysilují, ČSSD by ho měla ve volbách podpořit

Veronika Neprašová Lukáš Prchal Veronika Neprašová, Lukáš Prchal
15. 11. 2016 0:00
ČSSD by podle ministra vnitra a prvního místopředsedy strany Milana Chovance měla za rok podpořit prezidentskou kandidaturu Miloše Zemana. Strana má podle něj znovu hledat k hlavě státu cestu. "Miloš Zeman je jednou ze tří čtyř silných porevolučních osobností. To je důvod, proč bychom ho měli podpořit," řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny. A podporu pro Zemana od sociálních demokratů už opatrně připouští i premiér Bohuslav Sobotka.
ČSSD by podle ministra Chovance měla k Miloši Zemanovi znovu najít cestu.
ČSSD by podle ministra Chovance měla k Miloši Zemanovi znovu najít cestu. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Pokud se Miloš Zeman bude příští rok pokoušet obhájit prezidentský post, dost možná získá i oficiální podporu vládnoucí sociální demokracie. Variantu, aby strana nepostavila vlastního kandidáta, ale vyjádřila podporu stávající hlavě státu, prosazuje ministr vnitra a druhý muž ČSSD Milan Chovanec. "Miloš Zeman je silná osobnost, já ho považuji za jednu ze tří čtyř silných porevolučních osobností," vysvětlil Chovanec důvod, proč by podle něj měl Zeman získat podporu strany.

"Neříkám, že bychom si měli jít lehnout na rohožku Pražského hradu a vydat se napospas Miloši Zemanovi. Ale normálně s ním komunikovat na bázi: Já pán, ty pán. Hádky s ním, pokud nejsou zdůvodněné nějakou konkrétní věcí, jsou pro nás zbytečné. A vysilují nás," dodal Chovanec.

Ten zároveň v rozhovoru kritizoval hradní tým: "Já si myslím, že by (prezident) neměl útočit na lidi bez znalosti věci. Měl by dostávat pravdivé informace," naráží Chovanec na nepravdivé nařčení amerického velvyslance Andrewa Schapira z neúčasti na Hradě při oslavě 28. října. A za naprostou frašku označil tiskové vystoupení hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka a šéfa protokolu Jindřicha Forejta ke kauze Jiřího Bradyho. 

Koho sociální demokraté podpoří v boji o Pražský hrad, řeknou oficiálně až po březnovém celostranickém sjezdu. Že ale nakonec skutečně zazní jméno Miloše Zemana, naznačuje několik indicií.

Tou hlavní je, že ČSSD v tuto chvíli nemá ve svých řadách tak silnou osobnost, která by byla schopná porazit jak Zemana, tak případného kandidáta hnutí ANO, kterým bude nejspíš stávající ministr obrany Martin Stropnický. Naopak Zemanova popularita by sociální demokracii, která se od krajských voleb potýká s rapidním úbytkem voličů a podle posledních preferencí by získala jen kolem patnácti procent hlasů, mohla pomoci. A vrátit jí část levicových voličů, kteří se v posledních letech přiklonili právě k hnutí Andreje Babiše.

Opatrnou podporu Zemanovi už vyjádřil i premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. "Platí, že pro nás je hodnotová orientace kandidáta důležitá. Důležité bude, kdo se dostane do druhého kola. Pokud to bude Miloš Zeman a Michal Horáček, podpoří sociální demokraté Zemana," řekl Sobotka v neděli v České televizi.

Stejně se strana zachovala už před čtyřmi lety při poslední volbě, kdy ve druhém kole vyjádřila podporu Zemanovi před druhým postupujícím Karlem Schwarzenbergem. 

Dlouhodobě špatné vztahy hlavy státu a premiéra jsou ale hlavní příčinou toho, proč se ČSSD svému bývalému předsedovi v posledních letech tak vzdálila. Konflikt Sobotka – Zeman začal už před třinácti lety, kdy Sobotka spolu s dalšími sociálními demokraty nepodpořil Zemana v tehdy ještě nepřímé volbě prezidenta. Po svém návratu do vrcholné politiky čelí Sobotka Zemanově ostré kritice pravidelně.

Zemanova nevraživost vůči premiérovi pak vyvrcholila na podzim 2013 po sněmovních volbách. Zeman si pozval do Lán Sobotkovy vnitrostranické oponenty v čele s bývalým hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem. Plánované sesazení Sobotka nakonec ustál i díky Milanu Chovancovi, který o schůzce jako první veřejně promluvil.

Amerika začala v poslední době ztrácet své tradiční spojence a Donald Trump tento trend nezastaví, říká bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Letošní podzim se v Klementinu zařadil mezi desetinu nejteplejších od roku 1775. Průměrná teplota od září do listopadu byla 11,6 stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Indii vypukly potyčky mezi vojáky a místními horníky, zemřelo 13 lidí

Vesničané na severovýchodě Indie zapálili několik vojenských vozidel poté, co tam vojáci nedopatřením zabili šest horníků, jež považovali za vzbouřence. Při následných potyčkách pak příslušníci ozbrojených sil usmrtili dalších sedm místních, napsala agentura AP s odkazem na vyjádření místních činitelů. Při střetech rovněž zemřel jeden voják. Incidenty vyšetřují místní úřady.

Podle důstojníka armády spustili vojáci palbu na vozidlo poblíž hranic s Barmou, když dostali zprávy o očekávaném pohybu vzbouřenců v oblasti. Podle jednoho z místních představitelů však byli v autě indičtí horníci.

Rozlícení vesničané následně zapálili dvě vojenská auta, vojáci na ně začali střílet a zabili dalších sedm lidí. Při potyčkách rovněž zemřel jeden voják.

Indický ministr vnitra Amit Šáh uvedl, že jej tento "nešťastný incident" velmi mrzí, a prohlásil, že záležitost vyšetří vláda státu Ásám, kde k němu došlo.

Indické vládní jednotky se na severovýchodě země potýkají s řadou povstaleckých skupin, které po útocích na indické vojáky často hledají úkryt právě v sousední Barmě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výbuch sopky Semeru v Indonésii připravil o život nejméně 13 lidí

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů nad mořem. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V Indonésii, kde žije přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy