Olomouc - Policisté obvinili sedm lidí kvůli legalizaci majetku pocházející z trestné činnosti šéfa takzvané lihové mafie Radka Březiny. Podle státního zástupce Petra Šeredy jde o majetek v hodnotě 384 milionů korun. Obviněni jsou z legalizace výnosů z trestné činnosti.
Případ úzce souvisí s tzv. lihovou mafií, která řadu let obchodovala s nelegálním lihem. Stát podle obžaloby připravila na daních o rekordních 6,7 miliardy korun.
Obvinění padla tento týden. "Předmětem tohoto obvinění je legalizace majetku v rozsahu asi 384 milionů korun. Jde o lidi, kteří jsou blízcí panu Březinovi. Jde lidově řečeno o praní špinavých peněz pocházejících z obchodu s nezdaněným lihem. Předmětem trestního stíhání je nakládání s těmito finančními prostředky, nákupy cenných papírů, nemovitostí, splácení úvěrů a podobně," uvedl žalobce Petr Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství. "Snažili se peníze v hotovosti, které inkasovali, umístit zpět do finančního systému," vysvětlit státní zástupce.
Případ policisté se státním zastupitelstvím odkryli v souvislosti s rozkrýváním trestné činnosti takzvané lihové mafie, kterou již řeší olomoucký krajský soud. Obvinění však podle informací ČTK nepadla na základě výpovědí obžalovaných či svědků v tomto případě, ale na základě vlastní činnosti policie a státního zastupitelství.
Policie již část Březinova majetku zabavila, jde především o peníze či nemovitosti, které mají spojitost s nelegálními obchody s lihem. "Obecně byl zajištěn veškerý majetek Radka Březiny. Zajištěny byly také různé sklady a průmyslové objekty, ve kterých byl skladován samotný líh," dodal Šereda.
Dohledávání Březinova majetku však stále pokračuje. Samotný Březina se před soudem ohledně svého majetku příliš vyjadřovat nechtěl. "Dál rozvíjet svou finanční situaci nechci, dotklo by se to dalších osob. Část byla investována do nějakých firem. Naprostá většina peněz je ale ve směnkách, je to 200 milionů korun. Některé se promlčely, ale takových 150 milionů můžete vymoci," vzkázal minulý týden před soudem žalobci.
Podle žalobce Miroslava Stokláska bylo do této organizované zločinecké skupiny zabývající se nelegálními obchody s lihem zapojeno v čele se zlínským podnikatelem Radkem Březinou celkem sedm lidí. Stát na daních krátili podle obžaloby ve velkém rozsahu od roku 1998. Obžalovaní čistili technický líh a používali ho na výrobu alkoholických nápojů, který prodávali bez přiznání a odvedení spotřební daně. Obchodovali také minimálně s 21 miliony litrů nezdaněného lihu a jeho část ukrývali v tajných úložištích.