Schwarzenberg a vládní miliony: Stojím za Vondrou

Sabina Slonková, Tereza Šídlová
31. 1. 2011 14:45
Vondrův tým čelí vyšetřování kvůli hospodaření českého předsednictví EU
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg o Vondrovi: "Dokud mi někdo nepředloží důkaz, že něco provedl, tak mu věřím."
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg o Vondrovi: "Dokud mi někdo nepředloží důkaz, že něco provedl, tak mu věřím." | Foto: Reuters

Praha - Šéf diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) podpořil ministra Alexandra Vondru (ODS), který se ocitl pod tlakem kvůli nejasnostem v hospodaření českého předsednictví EU z doby Topolánkovy vlády.

Schwarzenberg, který stejnou funkci jako dnes zastával i v tehdejší vládě Mirka Topolánka, v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že rostoucí náklady na předsednictví tehdy všichni akceptovali s odůvodněním, že se rozrostly i původně plánované akce. Takový argument, kterým ministr Vondra svůj tehdejší tým obhajuje, Schwarzenberg dodnes považuje za oprávněný.

"Dokud mi někdo nepředloží důkaz, že něco provedl, věřím mu," uvedl na adresu Vondry, s nímž se přátelí už dlouhé roky.

Byl to přitom právě resort Schwarzenbergova stranického kolegy Miroslava Kalouska, který nejnovější vládní skandál odstartoval. Deník Aktuálně.cz minulý týden informoval, že ministerstvo financí podalo na Vondrův tým trestní oznámení kvůli třičtvrtěmiliardové zakázce na technické služby od společnosti ProMoPro.

Kalouskovi lidé dospěli k podezření, že zakázka byla předražená a nad to se cestou "ztratilo" 150 milionů korun. Ty podle ministerských úředníků skončily u lidí spojených s firmou ProMoPro.

Dosud přitom není jasné a úřad vlády to nedokáže vysvětlit, kdo nesl za rozpočet předsednictví odpovědnost, kdo nesl odpovědnost za jednotlivé faktury, kdo rozhodl o sumě, která nakonec byla vyplacena a jak to, že se o "ztrátě" 150 milionů dodnes nevědělo.

Ministr zahraničí dnes říká, že k tomu přispěl spěch, v jakém Vondrův tým na vládě předsednictví připravoval.

"Byl to útvar vlády, nikoli ministerstvo, tudíž nebylo byrokraticky řízeno ministrem pro evropské záležitosti, nýbrž to byla součást úřadu vlády. Co vím, je, že když není úplně jasné, kdo je zodpovědný a když se jedná ve velkém spěchu, často to vede k nedobrým výsledkům, ať je to v podniku nebo ve státní správě," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz z Bruselu ministr Schwarzenberg.

Aktuálně.cz: Premiér Mirek Topolánek řekl, že opakovaně vyzýval Alexandra Vondru, aby při předsednictví tolik nerozhazoval. Je to pravda, řešilo se to tehdy během předsednictví na vládě?

Karel Schwarzenberg a Alexandr Vondra.
Karel Schwarzenberg a Alexandr Vondra. | Foto: Ondřej Besperát

Ano a ne. Jednou dvakrát jsme mluvili o tom, že se to prodražuje. Na druhé straně tehdá bylo právem poukázáno na to, že je mnohem víc summitů a podobných věcí, než jsme před tím očekávali. Ale že bychom se tím zabývali tak důkladně, že bychom se dívali na jednotlivé účty, to nevím. Ale věděli jsme a tomu jsme se nemohli vyhnout, že přibylo spoustu akcí, které jsme původně nepočítali.

A.cz: Považujete dnes ty náklady, konkrétně za audiovizuální techniku, za přehnané?

Já jsem to neobjednával, nezabýval jsem se tím a já s odpuštěním nejsem odborník na audiovizuální techniku, to se mě ptáte moc. Já to nevím.

A.cz: Vidíte v tom pochybení tehdejšího vicepremiéry Vondry, pokud došlo k takovému navýšení nákladů?

Byl to útvar vlády, nikoli ministerstvo, tudíž nebylo byrokraticky řízeno ministrem pro evropské záležitosti, nýbrž to byla součást úřadu vlád. Jak už bylo několikrát zmíněno, podepisoval to šéf úřadu vlády. Já jsem u toho nebyl, tak to říct nemůžu.

Co vím, je, že když není úplně jasné, kdo je ve skutečnosti zodpovědný a když se jedná ve velké spěchu, často to vede k nedobrým výsledkům, ať je to v podniku nebo ve státní správě.

A.cz: Přesto ale měl Alexandr Vondra zodpovědnost za organizaci předsednictví.

Já vám něco řeknu, každý to v Praze ví, jsme čtvrtstoletí přátelé, jsem kmotr jeho syna. K tomu přátelství se znám a dokud mi někdo nepředloží důkaz, že něco provedl, tak mu věřím.

A.cz: Jako příklad velmi drahé akce se uvádí také schůzka unijních ministrů zahraničí na Hluboké, která spadala pod vás.

Podle toho rozdělení, jaké tehdy bylo, připadl na ministerstvo zahraničí Jihočeský kraj. A v celém kraji to byla jediná možnost. Blízko jsou České Budějovice, takže i hotely, zázemí pro doprovod a novináře.  A je to reprezentativní místo, kde se Česká republika může něčím pochlubit. To byl důvod, proč to tam bylo.

Já nemyslím, že bychom měli přehnané náklady. To je vždycky dražší, než když se to dělá na jednom místě. My se ale snažili upozornit na celou Českou republiku a na všechny její krásy.

 

Právě se děje

Další zprávy