Vondrova náměstkyně se hájí, sporné smlouvy nepodepsala

Tereza Šídlová
29. 1. 2011 9:15
Bývalá náměstkyně Hendrichová tvrdí, že zakázky za stamiliony objednával odbor logistiky
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - K objednávkám pro společnost ProMoPro, které se z původních 70 milionů vyšplhaly do stamilionových částek, se dnes nikdo nehlásí. Nepodepisovala je podle svých slov ani náměstkyně předsednického týmu Jana Hendrichová.

Firma předloni získala od Úřadu vlády lukrativní zakázku za tři čtvrtě miliardy na zajištění technických služeb na akcích spojených s předsednictvím EU.

Jméno náměstkyně Hendrichové se právě v souvislosti s podpisem podezřelých zakázek objevovalo nejčastěji. "Zajišťoval je odbor logistiky. Jednalo se o průběžné denní práce. Pokud vím, v interakci s dodavatelem se řešilo spousta detailů. Jednotlivé akce, kterých bylo velké množství na různé úrovni, se od sebe lišily. Opravdu jsem to nemohla dělat já," popsala proces objednávání techniky pro předsednictví Hendrichová.

K částce, kterou nakonec audiovizuální technika Úřad vlády stála, se odmítla vyjádřit.

Bývalá podřízená ministra Alexandra Vondry se po českém půlroku v čele EU vrátila na ministerstvo financí, kde pracovala i před tím. Přitom právě Kalouskův úřad podal na předsednický tým trestní oznámení kvůli ztraceným milionům.

Smlouvy podepisovali "logistici"

A.cz: Mluví se o vás jako o člověku, který podepisoval narůstající objednávky pro firmu ProMoPro. Kdo smlouvy podepisoval?

Rámcovou smlouvu s firmou ProMoPro jsem nepodepsala - podepsal ji vedoucí Úřadu vlády Jan Novák. S ohledem na současné informace v médiích ale chci předeslat jednu věc. Nejsem si vědoma, že to, co jsem osobně dělala v rámci předsednictví, bylo závadné, ať už finančně nebo právně či procesně. A přistupuji k tomu tak, že pokud bude nějaké šetření, kde mě příslušný orgán vyzve k vysvětlení, ráda takové vysvětlení poskytnu, a to podloženě, na základě dokumentů. Dokumentaci ovšem teď k dispozici nemám, archivuje ji Úřad vlády.

A.cz: Podepisovala jste ty následné objednávky, které se postupně vyšplhaly k 750 milionům, nebo ne?

Zajišťoval je odbor logistiky. Jednalo se o průběžné denní práce. Pokud vím, v interakci s dodavatelem se řešilo spousta detailů. Jednotlivé akce, kterých bylo velké množství na různé úrovni, se od sebe lišily. Opravdu jsem to nemohla dělat já. Navíc byl v objednávání techniky zahrnut poměrně složitý proces objednávka - nabídka dodavatele - akceptace, který měl tento odbor na starost.

A.cz: Podepisoval objednávky tehdejší ředitel logistiky Radomír Karlík?

Nemůžu tvrdit, že to byl pan ředitel Karlík, nebo že to byl on vždycky. Každý ředitel má svého zástupce. Nemůžu se k tomu takto konkrétně vyjádřit, jestliže příslušné podklady nemám k dispozici.

Doklady má Úřad vlády

A.cz: Řešilo se na předsednickém útvaru, že náklady strmě rostou, že na tom není něco v pořádku a že částka příliš vysoká?

To bych nechala na případné další prošetření, nechci to komentovat, protože skutečný vývoj nákladů nemohu doložit a nemohu se bez podkladů vyjádřit ani k celkové výši částky.

A.cz: Po skončení předsednictví jste se vrátila na ministerstvo financí. Komunikovala jste nějak například s ministrem Kalouskem o šetření českého předsednictví v době, kdy byla tato kontrola zahájená?

Nebyl důvod, abych s ním o tom mluvila. Kontrola je v rámci státní správy úplně normální proces a má svá pravidla. Považovala jsem za přirozené, že kontrole je podrobena taková zásadní akce, jakou bylo Předsednictví v Radě EU.

 

Právě se děje

Další zprávy