Nečas zveřejnil smlouvy. Pochybnosti nad Vondrou trvají

Sabina Slonková
28. 1. 2011 17:30
Úřad vlády se snaží podpořit ministra obrany Alexandra Vondru
Zmizely mu milióny, ale premiér stojí za ním.
Zmizely mu milióny, ale premiér stojí za ním. | Foto: Jan Langer

Praha - Úřad vlády zveřejnil dokumenty, které mají rozptýlit podezření kolem hospodaření českého předsednictví EU. Pochybností však naopak přibývá.

Kvůli případu se dostal po tlak ministr obrany v Nečasově vládě Alexandr Vondra, který za zvládnutí českého předsednictví (leden až červen 2009) zodpovídal. Až do března 2009 byl vicepremiérem pro evropské záležitosti v Topolánkově vládě.

Jeho lidé celé předsednictví připravovali a organizovali a Vondra byl u toho až do března 2009, kdy Topolánkův kabinet padl.

Tým kolem Vondry čelí nyní jednak trestnímu oznámení, podle něhož se při akcích předsednictví ztratilo 150 miliónů korun. Dále musí zodpovídat otázky, jak se při předsednictví s rozpočtem 3,5 miliardy korun mohlo utratit zhruba 750 miliónů jenom za technické zabezpečení, které organizátoři exkluzivně a bez výběrového řízení svěřili firmě ProMoPro.

Dokument: Stát zveřejnil část smlouvy s dodavatelem služeb pro předsednictví EU

Já nic, říká Vondra

Vondra jakoukoli osobní odpovědnost odmítá. Jak se mohly během pořádání předsednictví "ztratit" desítky milionů ale vysvětlit neumí.

Nečasova administrativa v pátek Vondru obhajovala. Aby korigovala informace, že původní částka sjednaná za zakázku s firmou ProMoPro činila zhruba desetkrát méně, než se nakonec zaplatilo, zveřejnila dokument rámcové dohody mezi firmou ProMoPro a Úřadem vlády.

Kauza Vondra

Odhalení loga předsednictví EU

  • Ministerstvo financí podalo trestní oznámení kvůli hospodaření týmu, který připravoval akce českého předsednictví EU v prvním pololetí roku 2009. Ministr Vondra byl po dobu příprav předsednictví a pak až do pádu Topolánkovy vlády v březnu 2009 vicepremiérem pro evropské záležitosti
  • České předsednictví EU mělo celkově (včetně "přípravného" roku 2008) rozpočet cca 3,5 miliardy korun. V trestním oznámení se objevil údaj, že jenom technické zabezpečení, na něž byla najata firma ProMoPro, stálo více než tři čtvrtě miliardy. Finančně analytický útvar Kalouskova ministerstva pak podezřívá tehdejší Vondrův tým, že nese odpovědnost za "ztracených" 150 milionů z této třičtvrtěmiliardové zakázky
  • Vondra osobní odpovědnost odmítá. Říká, že smlouvu s ProMoPro neuzavíral a o penězích nevěděl. Podle něho v těchto věcech jednali lidé z tehdejšího Úřadu vlády. Říká, že za trestním oznámením je diskreditační kampaň proti němu a ODS
  • Šéf Úřadu vlády z éry předsednictví Jan Novák namítá, že sice podepsal smlouvu s ProMoPro, ale peníze pro tuto firmu, které narostly až na zmíněnou třičtvrtěmiliardu, podepisovali lidé z Vondrova týmu
  • Ministr financí Kalousek v reakci na slova o diskreditační kampani vyzval Vondru, aby se finančnímu analytickému útvaru jeho ministerstva omluvil. Útvar podle něj jednal na základě zákona o praní špinavých peněz - poté, co obdržel upozornění banky na podezřelou transakci se 150 milióny 
  • Premiér Nečas se na dotaz Aktuálně.cz postavil se za Vondru a jeho argumentaci, že odpovědnost nese tehdejší šéf Úřadu vlády

"Rámcová smlouva neobsahovala žádnou přesně specifikovanou výši finančního plnění. Nemohlo tedy dojít k žádnému devítinásobnému navýšení, jak uvádějí média. Tuto informaci proto považujeme za nepravdivou a nikdo dodnes nedoložil její zdroj," prohlásil mluvčí vlády Jan Osúch.

Smlouvu podepsal tehdejší šéf Úřadu vlády Jan Novák, na něhož jak Nečas, tak Vondra celou odpovědnot shazují.

70 miliónů existuje

Přesto zveřejněním materiálů pochybností neubylo.

Ukazuje se totiž, že před podpisem smlouvy s ProMoPro úředníci Vondrova tehdejšího aparátu skutečně s částkou 70 milionů korun operovali.

Ve smlouvě samotné sice žádná cifra skutečně není, jak říká vládní mluvčí, je ale obsažena v jiném dokumentu. A to v takzvané Spisové vložce do referátníku, kterou předložil a podepsal šéf logistiky ve Vondrově týmu Radomír Karlík.

"Při současném stavu kalendáře akcí českého předsednictví, které se budou konat v tzv. stálých konferenčních prostorách, jež čítá 170 položek, dosáhne celková výše plnění pronájmu audiovizuální a tlumočnické techniky pro tyto akce přibližně 70 mil. Kč," uvádí se v dokumentu.

Podle mluvčího vlády Jana Osúcha tato částka znamená odhad jen některých služeb ProMoPra. "Odhad v referátníku se týkal jen pronájmu technického vybavení v Kongresovém centru, ne všech dalších služeb, například integrace systému, energetické sítě apod," tvrdí mluvčí.

Bez nich bych nepodepsal

Spisová vložka do referátníku je datována 13. srpna 2008, tedy dva týdny před tím, než byla podepsána zmíněná rámcová smlouva (1.9.). 

K dokumentu se tehdy vyjádřili lidé Vondrova týmu. Jsou zde připojena mimo jiné stanoviska tehdejší Vondrovy náměstkyně Jany Hendrichové či ředitele odboru veřejných zakázek Davida Mlíčka.

"Bez toho odůvodnění bych rámcovou smlouvu nikdy nepodepsal," řekl Aktuálně.cz Jan Novák.

Ten rovněž trvá na tom, že smlouvu i zakázku jako takovou připravovali Vondrovi lidé. A nesou podle něj i odpovědnost za průběh a navyšování ceny zakázky

Žádná exkluzivita nebyla?

Pochybnosti o nestranném výběru společnosti ProMoPro posílilo i samotné Kongresové centrum, v jehož prostorách se akce předsednictví EU konaly. Společnost Kongresové centrum Praha vlastní pražský magistrát a ovládají ji tedy pražští politici.

Vondra a jeho tým argumentovali při uzavření smlouvy i dnes, že firmě museli zakázku svěřit bez výběrového řízení, protože měla na Kongresové centrum exkluzivitu.

To však majitelé firmy Kongresové centrum Praha odmítli. "Firma nikdy neměla exkluzivitu na poskytování audiovizuální techniky v prostorách Kongresového centra," napsali zástupci firmy v pátečním tiskovém prohlášení.

Z čeho tvrzení Vondrova týmu i mluvčího vlády o exkluzivitě vycházejí, není zřejmé. Žádný doklad, který by to potvrzoval, se zatím neobjevil.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy