Tomáš Klézl
25. 4. 2022 12:20
Již zhruba tři a půl miliardy korun věnovali Češi na pomoc Ukrajině. To už je téměř třikrát víc, než kolik se vybralo v donedávna rekordních sbírkách pro oběti loňského tornáda. Díky darům Člověku v tísni, Post Bellum nebo i ukrajinské ambasádě putovaly na pomoc válkou zasažené zemi tuny humanitární pomoci, ale také vybavení pro vojáky. Můžete být na sebe pyšní, shodují se organizátoři sbírek.
Člověk v tísni
Sbírka neziskové organizace Člověk v tísni patří podle jejího ředitele Šimona Pánka k největším na světě. Podařilo se jí nasbírat už 1,7 miliardy korun. Přímo na Ukrajinu z toho zatím šlo 309 milionů - a to zejména na potraviny, vodu nebo hygienické potřeby. Organizace mimo jiné dopravila pomoc do ruskou armádou zničených měst Buča, Irpiň nebo Černihiv. Přímo na Ukrajině pracuje 142 zaměstnanců. Člověk v tísni ale pomáhá také v Česku - například s ubytováváním uprchlíků nebo vzděláváním jejich dětí.
"Podpora naší sbírky SOS Ukrajina je naprosto fenomenální, znamená podle mne nejen potřebu pomoci, ale i odpor proti Putinově válce. Je to pro nás obrovský závazek. Důvěra, kterou jsme dostali, samozřejmě posiluje a povzbuzuje, ale je to také velká a složitá práce, pomoct na Ukrajině, lidem na cestě i u nás doma. Díky sbírce intenzivně pomáháme, průběžně zveřejňujeme přehledy pomoci na našich stránkách www.clovekvtisni.cz. Děkujeme," vzkazuje ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.