Drahoš: Čínské investice pro naši ekonomiku větší význam nemají. S dalajlámou bych se soukromě sešel

Radek Bartoníček Petr Honzejk, Radek Bartoníček
7. 4. 2017 5:30
Prezidentský kandidát Jiří Drahoš trvá na tom, že nebude útočit na Miloše Zemana, přestože se téměř na ničem neshodnou. Liší se například jejich pohledy na vztahy s Ruskem i Čínou či uprchlickou krizi. Naopak poměrně znatelný je názorový průnik mezi Drahošem a Michalem Horáčkem. Oba už avizovali, že pokud jeden z nich neuspěje v prvním kole, ve druhém by se podpořili. Rozhovor s Jiřím Drahošem vychází v pátečních Hospodářských novinách.
Prezidentský kandidát Jiří Drahoš. | Video: Economia, Radek Bartoníček

Praha - Prezidentský kandidát Jiří Drahoš trvá na tom, že v kampani nebude útočit na Miloše Zemana. "Nejsem Antizeman," zdůrazňuje bývalý předseda Akademie věd. Přesto je z jeho odpovědí pro páteční Hospodářské noviny zřejmé, že se současnou hlavou státu se neshodnou skoro v ničem. Liší se jejich názory na pozici Česka ve světě, nejvýrazněji ve vztahu k Rusku a Číně.

Zatímco Zeman dlouhodobě prosazuje zrušení protiruských sankcí, Drahoš zastává opačné stanovisko. "Rusko se spolu s USA a Velkou Británií v devadesátých letech zavázaly garantovat územní celistvost Ukrajiny. Ta tehdy souhlasila se zrušením svého jaderného arzenálu. Anexe Krymu byla jasným porušením této dohody a logicky následovaly sankce," vysvětluje Drahoš.

"Takže zjednodušeně řečeno - vrátí-li Rusko Ukrajině Krym, odpadnou důvody pro sankce. Nevidím tedy žádný důvod, proč by měly být sankce za současné situace rušeny," říká Jiří Drahoš.

Nepřijímá ani argument, že sankce a ruská odvetná opatření poškozují české exportéry. "Firmy si našly jiná exportní teritoria. Až na malé výjimky neslýchám od firem, že by je protiruské sankce v současné době nějak poškozovaly. Není to pro naši ekonomiku žádný zásadní problém."

Prezident Zeman má zcela opačný názor. "Pan prezident je odpůrcem sankční politiky, často uvádí příklad amerických sankcí vůči Kubě, které se ukázaly jako absolutně neúčinné, naopak posilovaly tamní komunistický režim. Stejně tak sankce proti Rusku posilují pozici prezidenta Putina," sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček

"Sankce zcela jistě poškozují české firmy, například potravinářské. Sankce neprospívají oběma stranám, jsou absolutně neúčinné, jediným řešením je sankce zrušit," tlumočí slova prezidenta jeho mluvčí.

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš: K Zemanovi se nebudu vyjadřovat, Ovčáček mě nezajímá.
1:00
Prezidentský kandidát Jiří Drahoš: K Zemanovi se nebudu vyjadřovat, Ovčáček mě nezajímá. | Video: Aktuálně.cz, Radek Bartoníček

Podobně se Drahoš se Zemanem neshodnou na přínosu čínských investic v Česku. "Tohle rozhodně nejsou investice, které by měly nějaký větší význam pro naši ekonomiku. Pokud Číňané koupí fotbalovou Slavii nebo nějakou realitní firmu, je to jenom přelévání peněz. Ze strany Číny zkrátka nevidím přínosné investice toho typu, které u nás provádí třeba Německo," argumentuje Drahoš.

A mluvčí Ovčáček za prezidenta Zemana kontruje i tady. "Dochází k postupnému přílivu čínských investic, to je nezpochybnitelný fakt, jde o desítky miliard korun, navíc další investice se rýsují. Jestliže jsou Číňané největší investoři v Německu, proč by nemohli být časem i u nás?" uvedl mluvčí.

Na rozdíl od Zemana by Drahoš nepodepsal kontroverzní prohlášení českých ústavních činitelů, kteří poté, co ministr kultury Daniel Herman přijal tibetského dalajlámu, aktivně ujišťovali Peking o respektu k čínské územní celistvosti. "Z mého pohledu to bylo úplně zbytečné. Nikdo to po nás nechtěl a vůbec nevím, čeho jsme tím dosáhli," konstatuje prezidentský kandidát. Dodává, že by se rád - byť neoficiálně - sešel s dalajlámou, kterého pokládá za "zajímavého člověka". Jako prezident by se ale držel postoje vlády, pokud by nepodporovala prezidentské setkání s dalajlámou, tak by to respektoval.

Drahoš a Horáček - největší soupeři i největší spojenci

V názorech na pozici Česka ve světě se tak Drahoš prakticky neliší od dalšího "nezemanovského" kandidáta na prezidenta Michala Horáčka. Ten v listopadu označil pročínské prohlášení ústavních činitelů za "lokajské."

Podobné jsou i jejich názory na řešení uprchlické krize: Ne evropským kvótám, důraz na pomoc v místě konfliktů, předcházení migraci, důraz na dodržování zákonů a respektování evropských hodnot, ale zároveň individuální posuzování žádostí o azyl bez ohledu na původ a náboženství žadatele. "Nebezpečný není islám jako takový, ale islamismus," říká bývalý šéf Akademie věd.

Je evidentní, že Drahoš a Horáček svedou v prvním kole souboj o podobné voliče. Nechtějí proti sobě přímo vystupovat, ovšem náznaky útoků se už objevují. "Myslím, že bych měl v druhém kole proti Zemanovi větší šanci," říká Drahoš. A zdůrazňuje, že je "čitelný a má za sebou jasnou životní dráhu". To těžko číst jinak než jako rýpnutí do Horáčka, který má za sebou barvitý životní příběh nejen špičkového a oblíbeného textaře, ale i sázkaře a zakladatele sázkové kanceláře Fortuna.

Horáček je naopak přesvědčen, že právě on má proti Zemanovi větší šance než Drahoš, který zatím není příliš známý. "Pokud jde o mé šance ve druhém kole: nejsou zanedbatelné, protože lidé mě dlouho znají. Jsem ve veřejném prostoru přes 30 let a v českých domácnostech je minimálně 900 tisíc mých knih a autorských alb. Kamkoli přijedu, lidé mi je nosí nejen k podpisu, ale i k povídání o tom, co pro ně znamenají," prohlašuje Michal Horáček.

Oba soupeři ale nezávisle na sobě potvrzují, že v případě, že do druhého kola postoupí jen jeden z nich, vzájemně se proti Zemanovi podpoří.

"Malé" peníze se Drahošovi scházejí, "velké" zatím nemá

Drahoš se nyní pokouší vyrovnat se dvěma nejvýznamnější handicapy: celkově nízkou známostí mezi lidmi a chybějícími prostředky na kampaň. Ani s jedním nemají jeho nejvýznamnější soupeři problémy. Miloši Zemanovi nahrává jeho funkce. Michal Horáček, který si platí kampaň sám, objíždí už několik měsíců celé Česko, přičemž má už prakticky vybudovanou síť podporovatelů.

Drahoš dává dohromady tým, v němž by podle něj mělo nakonec pracovat zhruba sedm lidí. S kontaktní kampaní mezi lidmi chce začít po Velikonocích. Na transparentním účtu má zatím 350 tisíc korun, dalších 200 tisíc chce dát ze svého. "Celý život jsem pracoval ve vědě, jako předseda Akademie věd jsem měl plat 95 tisíc korun. Nemám našetřené miliony," říká.

Drahoš zatím zmiňuje především tři podnikatele, které oslovil a s nimiž podle svých slov jedná. Majitele Jablotronu Dalibora Dědka, majitele společnosti Wikov Martina Wichterleho a Libora Winklera ze společnosti RSJ. Redakce Aktuálně.cz se všech zeptala, zda už poslali nebo pošlou na účet prezidentského kandidáta nějaké peníze. 

"Považuji se za sympatizanta pana Drahoše. Podporu a její výši budu ale zvažovat až poté, co se více seznámím s jeho záměry, které se týkající jak jeho prezidentské kampaně, tak jeho případného působení v prezidentské funkci," uvedl Winkler a podobně reagoval i Dědek.

"My jsme se s panem Drahošem domluvili, že až definitivně skončí na Akademii věd, tak se k problematice případné spolupráce vrátíme. Jsem mu ale připraven pomoci. Minulý týden mi říkal, že dává dohromady celkový plán, jak bude postupovat ve volební kampani. Já na tento plán čekám, nechci financovat něco, u čeho bych plán neviděl. On slíbil, že na něm bude v klidu pracovat," řekl Dědek.

Martin Wichterle sdělil, že se s Drahošem ještě nebavili o konkrétní částce, kterou by mu poskytl. "Ještě se nad tím sejdeme. Ze současných kandidátů má v mých očích největší kredibilitu, odpovídá mé představě, jaký by měl být prezident naší země," podotkl Wichterle.

Jiří Drahoš oznamuje kandidaturu na prezidenta | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Hasiči zasahují u požáru haly u Čelákovic, vyhlásili třetí stupeň poplachu

Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy, vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř, v hale jsou uskladněny zřejmě autodíly, oleje a plynové lahve, hrozí zřícení konstrukce, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

"Požár byl hlášen před 20:00, je v plném rozsahu a hrozí pád konstrukce, na místě je 30 vozidel a 17 jednotek, vypomáhají i pražské," řekla Zemanová. Požár podle ní zřejmě způsobí velkou škodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko předsednictví v Radě EU navzdory těžké době zvládne, ujistil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU, která se v těchto měsících ukázala její nejsilnější zbraní, uvedl Fiala. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu řekla, že Česko vždy inspirovalo Evropu příběhy odvahy. Před zahájením koncertu vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Fiala ve svém proslovu pogratuloval francouzským kolegům k úspěšným šesti měsícům v čele EU. "Pevně věřím, že Česká republika naváže na francouzské úspěchy a dostojí svým závazkům ve prospěch Evropy a jejích občanů. Nacházíme se v jednom z nejtěžších období posledních desetiletí, ale jsem přesvědčen, že tak, jako jsme zvládli minulé krize, dovedeme si poradit i se současnými problémy," řekl Fiala.

S evropskými politiky v pátek Litomyšli mluvil o tom, co je třeba v nadcházejících měsících udělat, aby obyvatelé členských států žili ve větším bezpečí a byla zachována prosperita kontinentu. "A hlavně, abychom pomohli našim občanům zvládnout rostoucí ceny a zajistili dostatek energií a potravin," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Nigérii odsoudil soud tři muže k trestu smrti ukamenováním

Islámský soud v severonigerijském státě Bauchi odsoudil tři muže k trestu smrti ukamenováním, protože se prokázala jejich homosexualita. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náčelník náboženské policie, která muže zatkla.

Severní Nigérie je převážně muslimská. Soudy, které se řídí islámským právem šaría, státy v tomto regionu používají k trestání obyvatel za různé činy, od cizoložství až po rouhání.

Šéf náboženské policie v místní správní oblasti Ningi v Bauchi Adam Dan Kafi uvedl, že tři muži byli zatčeni 14. června a obviněni před islámským soudem. Všichni tři, včetně sedmdesátiletého muže, se podle Kafiho k činu přiznali, přestože je nezastupovali právníci. Soudce Munka'ilu Sabo je podle velitele náboženské policie ve čtvrtek odsoudil k trestu smrti, ale mají možnost se do 30 dnů odvolat.

Každý trest smrti vynesený islámskými soudy musí v Nigérii schválit guvernér státu. V Nigérii se homosexualita, stejně jako ve většině afrických zemí, považuje za nepřijatelnou. V této nejlidnatější africké zemi zároveň platí zákon, jenž umožňuje dlouhé tresty odnětí svobody pro osoby odsouzené za veřejné projevy stejnopohlavního vztahu a osoby, které uzavřou stejnopohlavní manželství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy