Zemana respektuji, Ovčáček mě nezajímá. Beru léky na tlak, jinak jsem zdravý, řekl kandidát Drahoš

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 30. 3. 2017 12:56
Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš se poprvé v pozici prezidentského kandidáta sešel s novináři. Setkání, které mělo být původně spíše neformální a bez kamer, se nakonec proměnilo v tiskovou konferenci, během níž odpověděl na řadu otázek. Drahoš se označil za apolitického a proevropského kandidáta, který jednoznačně stojí za členstvím Česka v NATO. Nepřímo vyzval české firmy, aby ho podpořily. Se sběrem 50 tisíc podpisů by mu měly pomoci pěvecké sbory, protože v nich má řadu přátel - sám se věnuje sborovému zpěvu už 43 let.
Prezidentský kandidát Jiří Drahoš: K Zemanovi se nebudu vyjadřovat, Ovčáček mě nezajímá. | Video: Aktuálně.cz, Radek Bartoníček

Praha - Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš poprvé od úterního ohlášení kandidatury na prezidenta nastínil novinářům, jak by chtěl funkci zastávat, jaké jsou jeho názory, a prozradil i podrobnosti o svém zdravotním stavu. "Jako prezident bych chtěl byt apolitickým svorníkem, nepodporoval bych žádnou stranu," prohlásil Drahoš.

S odkazem na současného prezidenta Miloše Zemana podotkl, že nechce být prezidentem "ani hospody, ani kavárny". Zdůraznil, že je zastáncem evropských hodnot.

"Jsem jednoznačně proevropsky orientovaný, přes to nejede vlak, byť jako vědec jsem se setkával s velkou byrokracii. Jsem také zastáncem členství v NATO," dodal s tím, že případné referendum o vystoupení z Aliance nepodporuje.

Zdůraznil, že by nejmenoval vládu, jejíž součástí by byli komunisté. "Beru to, že komunistická strana je parlamentní stranou, má své voliče, to respektuji," začal odpovídat na dotaz ohledně komunistů ve vládě.

"Řada představitelů této strany adoruje Stalina, adoruje Gottwalda, říká, že Milada Horáková byla odsouzena zcela po právu. Já mám s tímto velký problém, podotkl. "Jsou-li v nějaké straně takové názory, pak nevidím důvod, proč bych měl komunisty jmenovat do vlády," dodal.

Pan Ovčáček mě nezajímá

O současném prezidentovi moc mluvit nechtěl, v žádném případě nechce být "antizemanem". "Sešel jsem se s ním v minulosti jen jednou služebně, mluvili jsme o vědě a výzkumu. Byl to velmi vlídný rozhovor," řekl Drahoš s tím, že poté se už nesetkali.

"Respektuji, že pan prezident řekl, že nebude vstupovat do debat a nebude se vyjadřovat ke kandidátům, je to jeho legitimní právo. Ve stejném módu se nebudu k panu prezidentu Zemanovi vyjadřovat," uvedl Dahoš.

Příspěvky na Twitteru mluvčího Jiřího Ovčáčka, který na Drahoše ostře útočí, dlouholetý akademik údajně nečte. "Připadá mi to pod úroveň. Pana prezidenta respektuji, pan Ovčáček mě v tomto směru vlastně nezajímá," dodal.

Na dotaz, zda by nešel například s Ovčáčkem do nějaké televizní debaty, zareagoval odmítavě. Podle svých slov se s ním chce setkat mnoho lidí, kterým by dal před Ovčáčkem přednost. "Pan Ovčáček je jeden z deseti milionů obyvatel této republiky a já bych se skoro raději sešel s někým, kdo má o mě zájem, kde by ten rozhovor měl smysl," míní.

O podporu v kampani si řekl hlavně českým společnostem. "Chtěl bych, aby mě podpořily nejlépe české firmy, které začínaly od nuly," řekl s tím, že transparentní účet už má založený.

Prozradil, že už o podpoře jednal například s majitelem firmy Jablotron Daliborem Dědkem. "Mám v byznysu hodně známých, čekám, jestli mě osloví, mám vztah zejména k inovativním firmám se schopnými manažery," dodal.

Se sběrem potřebných 50 tisíc podpisů, které ke své kandidatuře potřebuje, by mu měli pomoci kolegové z pěveckých sborů. Sám totiž v jednom z nich už 45 let působí. "Chci oslovit členy pěveckých sborů po České republice, aby mi pomohli se sběrem podpisů," upřesnil. "Myslím, že pěveckých sborů je víc než hasičů," uzavřel.

Drahoš novinářům řekl, že jeho zdravotní stav je dobrý, kompletní zdravotní dokumentaci ale zveřejnit nechce. "Beru léky na lehce zvýšený tlak, jinak žádné problémy nemám, mé zdraví odpovídá věku," vysvětloval a s úsměvem dodal, že stojí, chodí a mává rukama.

Na Drahošově vystupování bylo cítit, že pro něj předvolební kampaň teprve začíná, několikrát požádal při obecnějších odpovědích o trpělivost. Argumentoval tím, že teprve v pátek, kdy skončil jako předseda Akademie věd, se vrhnul na kandidaturu, a proto řadu věcí ještě upřesňuje. "To se týká například toho, jak budu jezdit po České republice, protože určitě budu chtít být s lidmi co nejvíce v kontaktu," ujišťoval.

Jiří Drahoš oznamuje kandidaturu na prezidenta | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 6 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy