Zemana respektuji, Ovčáček mě nezajímá. Beru léky na tlak, jinak jsem zdravý, řekl kandidát Drahoš

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 30. 3. 2017 12:56
Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš se poprvé v pozici prezidentského kandidáta sešel s novináři. Setkání, které mělo být původně spíše neformální a bez kamer, se nakonec proměnilo v tiskovou konferenci, během níž odpověděl na řadu otázek. Drahoš se označil za apolitického a proevropského kandidáta, který jednoznačně stojí za členstvím Česka v NATO. Nepřímo vyzval české firmy, aby ho podpořily. Se sběrem 50 tisíc podpisů by mu měly pomoci pěvecké sbory, protože v nich má řadu přátel - sám se věnuje sborovému zpěvu už 43 let.
Prezidentský kandidát Jiří Drahoš: K Zemanovi se nebudu vyjadřovat, Ovčáček mě nezajímá. | Video: Aktuálně.cz, Radek Bartoníček

Praha - Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš poprvé od úterního ohlášení kandidatury na prezidenta nastínil novinářům, jak by chtěl funkci zastávat, jaké jsou jeho názory, a prozradil i podrobnosti o svém zdravotním stavu. "Jako prezident bych chtěl byt apolitickým svorníkem, nepodporoval bych žádnou stranu," prohlásil Drahoš.

S odkazem na současného prezidenta Miloše Zemana podotkl, že nechce být prezidentem "ani hospody, ani kavárny". Zdůraznil, že je zastáncem evropských hodnot.

"Jsem jednoznačně proevropsky orientovaný, přes to nejede vlak, byť jako vědec jsem se setkával s velkou byrokracii. Jsem také zastáncem členství v NATO," dodal s tím, že případné referendum o vystoupení z Aliance nepodporuje.

Zdůraznil, že by nejmenoval vládu, jejíž součástí by byli komunisté. "Beru to, že komunistická strana je parlamentní stranou, má své voliče, to respektuji," začal odpovídat na dotaz ohledně komunistů ve vládě.

"Řada představitelů této strany adoruje Stalina, adoruje Gottwalda, říká, že Milada Horáková byla odsouzena zcela po právu. Já mám s tímto velký problém, podotkl. "Jsou-li v nějaké straně takové názory, pak nevidím důvod, proč bych měl komunisty jmenovat do vlády," dodal.

Pan Ovčáček mě nezajímá

O současném prezidentovi moc mluvit nechtěl, v žádném případě nechce být "antizemanem". "Sešel jsem se s ním v minulosti jen jednou služebně, mluvili jsme o vědě a výzkumu. Byl to velmi vlídný rozhovor," řekl Drahoš s tím, že poté se už nesetkali.

"Respektuji, že pan prezident řekl, že nebude vstupovat do debat a nebude se vyjadřovat ke kandidátům, je to jeho legitimní právo. Ve stejném módu se nebudu k panu prezidentu Zemanovi vyjadřovat," uvedl Dahoš.

Příspěvky na Twitteru mluvčího Jiřího Ovčáčka, který na Drahoše ostře útočí, dlouholetý akademik údajně nečte. "Připadá mi to pod úroveň. Pana prezidenta respektuji, pan Ovčáček mě v tomto směru vlastně nezajímá," dodal.

Na dotaz, zda by nešel například s Ovčáčkem do nějaké televizní debaty, zareagoval odmítavě. Podle svých slov se s ním chce setkat mnoho lidí, kterým by dal před Ovčáčkem přednost. "Pan Ovčáček je jeden z deseti milionů obyvatel této republiky a já bych se skoro raději sešel s někým, kdo má o mě zájem, kde by ten rozhovor měl smysl," míní.

O podporu v kampani si řekl hlavně českým společnostem. "Chtěl bych, aby mě podpořily nejlépe české firmy, které začínaly od nuly," řekl s tím, že transparentní účet už má založený.

Prozradil, že už o podpoře jednal například s majitelem firmy Jablotron Daliborem Dědkem. "Mám v byznysu hodně známých, čekám, jestli mě osloví, mám vztah zejména k inovativním firmám se schopnými manažery," dodal.

Se sběrem potřebných 50 tisíc podpisů, které ke své kandidatuře potřebuje, by mu měli pomoci kolegové z pěveckých sborů. Sám totiž v jednom z nich už 45 let působí. "Chci oslovit členy pěveckých sborů po České republice, aby mi pomohli se sběrem podpisů," upřesnil. "Myslím, že pěveckých sborů je víc než hasičů," uzavřel.

Drahoš novinářům řekl, že jeho zdravotní stav je dobrý, kompletní zdravotní dokumentaci ale zveřejnit nechce. "Beru léky na lehce zvýšený tlak, jinak žádné problémy nemám, mé zdraví odpovídá věku," vysvětloval a s úsměvem dodal, že stojí, chodí a mává rukama.

Na Drahošově vystupování bylo cítit, že pro něj předvolební kampaň teprve začíná, několikrát požádal při obecnějších odpovědích o trpělivost. Argumentoval tím, že teprve v pátek, kdy skončil jako předseda Akademie věd, se vrhnul na kandidaturu, a proto řadu věcí ještě upřesňuje. "To se týká například toho, jak budu jezdit po České republice, protože určitě budu chtít být s lidmi co nejvíce v kontaktu," ujišťoval.

Jiří Drahoš oznamuje kandidaturu na prezidenta | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 30 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy