Salichovo rozhodnutí bylo správné, říká detektiv Krollu

Eliška Bártová Eliška Bártová, elb
16. 7. 2008 20:59
Česká policie nekladla otázky, které měla
7. listopadu 2007: Jiří Čunek pózuje u kopie svého spisu. Na jednání republikové rady KDU-ČSL vysvětloval své rodinné finance.
7. listopadu 2007: Jiří Čunek pózuje u kopie svého spisu. Na jednání republikové rady KDU-ČSL vysvětloval své rodinné finance. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Londýn - Zastavení trestního stíhání vicepremiéra Jiřího Čunka bylo správné. Česká policie pracovala sice nestranně, avšak nepoložila podstatné otázky.

Myslí si to alespoň Tommy Helsby, ředitel evropské pobočky detektivní agentury Kroll, která lidoveckého předsedu prověřovala.

Čtěte více: Detektiv Krollu: Neříkám, že nepochybuji

Salichov rozhodl správně

Z vyšetřování detektivů, které si na prověření Čunka najal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, podle ředitele agentury vyplynulo, že rozhodnutí o zastavení stíhání bylo správné.

"Na základě rozhovorů, které jsme vedli, a dalších podkladů jsme došli k závěru, že rozhodnutí státního zástupce bylo správné," uvedl Helsby v rozhovoru pro Českou televizi.

Detektivové přitom přinesli důkazy, které jdou proti rozhodnutí Arifa Salichova. Totiž, že firma H&B Real, od které měl Čunek údajně převzít úplatek, byla za dobu jeho starostování hned několikrát zvýhodněna. Podle Krollu to však jako důkaz nestačí.

Čtěte také: Čunkův audit naznačuje možné daňové úniky

Helsby rovněž jemně kritizoval práci českých vyšetřovatelů. "Práce policie byla vedena velmi dobře. Otázky, na které se zaměřili, byly kladeny velice profesionálně a nezávisle," uvedl. "Ale možná si nepoložili všechny otázky, které měli. Některým tématům se měli věnovat dříve, což by je vedlo k rychlejším závěrům."

Poukázal také na to, že bankovní výpisy, které policie získala ještě před zahájením šetření, by jejich práci mohly zlomit vaz. "Dle mého názoru by získání bankovních informací na začátku kauzy před zahájením vyšetřování zřejmě zavdalo otázku ohledně přípustnosti takového důkazu, způsobilo by to problém pro stíhání," vysvětlil.

Ovlivňování v Česku

Ředitel pobočky Krollu zároveň připustil, že jeho samotného by vyšetřování práce policie a státních orgánů zajímala. Ačkoliv se postavil za rozhodnutí Salichova, připouští, že mohlo dojít k ovlivnění celé kauzy a že by rád pozadí odkryl.

"O čem jsme diskutovali se Schwarzenbergem je, že část problému je nedostatek důvěryhodnosti na straně procesu vyšetřování," uvedl v České televizi. "Hovoříme o politické korupci, existuje možnost politického zásahu do procesu. Neexistuje důvěryhodný závěr, proto nás Schwarzenberg do toho procesu začlenil."

Helsby měl sám na začátku šetření této kauzy obavy. "Ale teď si možná myslím, že je příležitost se z ní poučit," řekl. "Druhou fázi naší práce bych se soustředil obecněji nikoliv na kauzu, ale také na to, jak probíhá trestní řízení v Česku, zda-li nedochází k ovlivňování. Velice rádi bychom se toho účastnili."

 

Právě se děje

Další zprávy