Čunkův audit naznačuje možné daňové úniky

Eliška Bártová Eliška Bártová
15. 7. 2008 17:20
Topolánek má celou kauzu za ukončenou
Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek
Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a jím najatí detektivové agentury Kroll odhalili či poodhalili minimálně část pravdy o životě vicepremiéra Jiřího Čunka.

Američtí detektivové totiž upozornili na tři důležité věci: (Kliknutím na danou pasáž se dostanete přímo k vybrané kapitole níže v textu)

Prokázali, že motiv, proč by mohl být Jiří Čunek uplacen, existuje. Totiž že firma H&B Real byla městem Vsetín pod Čunkovým vedením zvýhodněna.

Dospěli sice k závěru, že Čunek mohl získat miliony i bez korupce. Tyto příjmy se však pohybovaly na hraně zákona, mohlo jít o daňové úniky.

Přinesli další pochybnosti do kauzy úplatek. Byť inkriminovanou částku, která měla být úplatkem, obě strany - Jiří Čunek i H&B Real - vysvětlily.

Shrnuto: Ačkoli nebylo Jiřímu Čunkovi prokázáno, že vzal půlmiliónový úplatek od firmy H&B Real, zpráva detektivů ho podezření zcela nezbavuje. A také nám o předsedovi lidovců říká, že to je člověk, jehož příjmy se dost možná pohybovaly na hraně zákona a dost možná také plynuly ze sféry daňových úniků.

Premiér Mirek Topolánek přesto v úterý řekl, že má kauzu "audit" za uzavřenou a už se jí nehodlá dál zabývat (více čtěte zde).

7. listopadu 2007: Jiří Čunek pózuje u kopie svého spisu. Na jednání republikové rady KDU-ČSL vysvětloval své rodinné finance.
7. listopadu 2007: Jiří Čunek pózuje u kopie svého spisu. Na jednání republikové rady KDU-ČSL vysvětloval své rodinné finance. | Foto: Ludvík Hradilek
NEPŘEHLÉDNĚTE:
Stručný komentář a pětistránková zpráva v češtině
Celá třicetistránková zpráva auditorů v angličtině

Konkurent nebyl pozván

V prvé řadě Kroll přinesl důkazy, které jdou proti rozhodnutí žalobce Arifa Salichova. Ten Čunkovo stíhání zastavil s tím, že nebyl prokázán motiv k uplácení - tedy že by Čunek zvýhodnil firmu H&B Real.

Důkazy zveřejněné Krollem však nasvědčují tomu, že Vsetín pod vedením Jiřího Čunka mohl firmu H&B Real zvýhodnit hned několikrát.

"Jsou jisté náznaky, že společnost H&B Real mohla získat neoprávněnou výhodu v několika bodech tohoto obchodního vztahu," uvádí se v závěru zprávy Krollu.

Podle auditorů mohla být H&B Real poprvé zvýhodněna hned na samém počátku při výběru společnosti, která měla s městem byty Zbrojovky odkoupit.

O obchodní podíl měla zájem také firma Coop Therm a její představitelé Krollu řekli, že nebyli pozváni na zasedání zastupitelstva, kde se o přidělení kontraktu rozhodovalo.

Přítomen byl pouze majitel H&B Realu Petr Hurta. Návrh na výběr firmy podal Jiří Čunek a během několika minut zastupitelstvo vítězství H&B Realu odhlasovalo.

Nestandardní posudek

Další možné zvýhodnění firmy mohlo podle Krollu nastat v době, kdy Vsetín převedl svůj podíl ve Vsetínských bytech na H&B Real za 3 618 000 korun

Kroll však práci znalce, kterého si najal Vsetín, a jenž hodnotu podílu ocenil, zpochybnil.

Podle detektivů provedl řadu nestandardních účetních kroků, jež snížily hodnotu společnosti. V té době byla tržní cena bytů ve Vsetíně asi 7000 korun za metr čtvereční. Znalec však ocenil neprodané byty pouze na 327 korun za metr.

Smutná dominanta Vsetína, sídlo firmy H Real
Smutná dominanta Vsetína, sídlo firmy H Real | Foto: Ludvík Hradilek

Znalecký posudek, který si nechala později vypracovat policie, uvádí, že cena podílu ve společnosti měla být dvakrát tak vysoká.

"Tento posudek, vypracovaný nezávislým znalcem NOVA s.r.o. z pověření policie, obsahuje nejpřesnější ocenění hodnoty této společnosti," uvádí Kroll ve zprávě.

Právě tento posudek svědčící v neprospěch Čunka vicepremiér americkým auditorům nepředal. Ukázalo se, že ve spisu, který dal Krollu k dispozici, chybí celkem 700 stran.

Druhý hlavní aktér celé korupční kauzy, majitel H&B Realu Petr Hurta, odmítl přes opakované žádosti s detektivy Krollu komunikovat.

Výhodné byty

Kroll také upozorňuje, že další zvýhodnění firmy H&B Real ještě může nastat. "Kroll nicméně shledává významným, že H&B Realu zůstalo po odkoupení podílu asi 100 bytů," uvádí zpráva auditorů.

Podle informací realitních agentů, které si Kroll vyžádal, se "jen za výjimečných okolností prodávaly za ceny pod 20 000 korun za metr čtvereční".

"To znamená, že kdyby se nyní prodával některý z neprodaných bytů, Hurtův zisk by činil 19 673 korun na metr čtvereční," uvádí Kroll. "To naznačuje, že i jen část dosud neprodaných bytů by dnes měla vyšší cenu než suma, jakou H&B Real vyplatil městu."

Čunek lobbistou

Vyšetřování Krollu přineslo také důležité informace, které na první pohled svědčí ve prospěch Jiřího Čunka - totiž že miliony, které si ukládal ještě před vstupem do politiky na účet, mohl získat.

I tady zůstává několik nejasností. Podle Krollu totiž peníze mohl získat lobbingem za státní zakázky pro svého tehdejšího zaměstnavatele Zbrojovku Vsetín.

Způsob vyplácení odměn za tuto činnost je však nejasný. Stejně jako to, zda Čunek vůbec získané finance zdanil.

Foto: Ludvík Hradilek

Podle svědectví tehdejšího ředitele Zbrojovky Karla Dančáka dostával Čunek za cesty do Prahy za vlivnými politiky tučné cesťáky.

"Náhrady cestovních výdajů nemusejí být uváděny v daňovém přiznání a jsou placeny v hotovosti," uvádí zpráva Krollu.

Je tedy možné, že dnešní vicepremiér peníze získal netransparentním způsobe,.

I po kontrole Krollu také zůstává stále nejasné, kde vzal Čunek v roce 2000 peníze na ordinaci své manželky, která stála 900 tisíc korun.

Čunek tvrdí, že si 500 tisíc na ordinaci půjčil od známého. Jeho jméno však neprozradil policii ani detektivům Krollu. Dalších 900 tisíc si půjčil o rok později - jméno věřitele však také neuvedl.

Kde skončilo půl milionu?

Podobné je to s důkazy, které Kroll získal v souvislosti s částkou bezmála 500 tisíc, která mohla být oním úplatkem od firmy H&B Real.

Podle detektivů vyplývá z počítačového výpisu, že tentýž den, kdy H&B Real vybral z banky zmíněnou částku, uložil stejnou sumu do firemní pokladny.

"Nemáme důvod pochybovat o jeho věrohodnosti," uvádějí auditoři. "Tento výpis představuje nezávislý důkaz, že peníze vybrané z banky paní Hurtovou nebyly zdrojem peněz uložených panem Čunkem tři dny později."

Jenže v policejním spisu vedeném v korupčním případu Jiřího Čunka, ze kterého četl přerovský soudce v kauze Romana Vaškůje, existuje znalecký posudek poukazující na to, že účetnictví firmy H&B Real bylo velmi nepřehledné.

"Pokladna mohla vykazovat jiný stav zůstatku, než byla skutečnost," uvádí se v posudku na firmu H&B Real. "Konečné stavy pokladny nejsou důvěryhodné. Pokladní kniha nebyla vedena v souladu se zákonem."

Zůstává tedy otázka, zda tam ona půlmilionová částka skutečně skončila, či zda šlo pouze o fiktivní transakci.

Kroll také uvádí, že Čunek bezmála půlmilionovou částku uloženou na účet záhy použil na to, aby zaplatil za práci stavební firmě.

Smlouvu se stavební firmou tehdy Čunek uzavřel s Pavlem Hurtou - bratrancem majitele H&B Real.

 

Právě se děje

Další zprávy