Audit korupci neukázal, Schwarzenberg vyšetřuje dál

Petr Holub, Eliška Bártová
14. 7. 2008 20:33
Jiří Čunek neodevzdal 700 stran spisu
7. února 2007: Karel Schwarzenberg mluví s JIřím Čunkem v den, kdy senát hlasoval o zbavení Čunka senátorské imunity.
7. února 2007: Karel Schwarzenberg mluví s JIřím Čunkem v den, kdy senát hlasoval o zbavení Čunka senátorské imunity. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg splnil slib. Na své senátorské internetové stránky vyvěsil výsledky vyšetřování financí vicepremiéra Jiřího Čunka.

Celá zpráva americké vyšetřovací společnosti Kroll má třicet stran v angličtině. Pro ty, kteří nevládnou anglicky, ministr připravil i pětistránkový výtah v českém jazyce.

Šéf české diplomacie v pondělí večer výsledky renomovaných auditorů vůbec poprvé okomentoval.

Na rozdíl od premiéra Topolánka a ministra Bursíka nebylo jeho vyjádření optimistické. Schwarzenberg řekl, že vyšetřování nepovažuje za dostatečné. "Nepodařilo se toho mnoho odhalit, korupce je neprokazatelná," uvedl.

Ve vyšetřování Čunkových finančních transakcí hodlá pokračovat. Ze závěrečné zprávy Krollu totiž vyplývá, že Jiří Čunek auditorům předal spis, ve kterém chybí 700 stran. Píše se však, že za chybějící stránky Jiří Čunek nemůže.

"Těchto sedm set stran budu požadovati. Premiér mi přislíbil, že mi v tomto bude nápomocen," doplnil Schwarzenberg.

7. listopadu 2007: Jiří Čunek pózuje u kopie svého spisu. Na jednání republikové rady KDU-ČSL vysvětloval své rodinné finance.
7. listopadu 2007: Jiří Čunek pózuje u kopie svého spisu. Na jednání republikové rady KDU-ČSL vysvětloval své rodinné finance. | Foto: Ludvík Hradilek
NEPŘEHLÉDNĚTE:
Stručný komentář a pětistránková zpráva v češtině
Celá třicetistránková zpráva auditorů v angličtině

Nestandardní posudek

Vyšetřovatelům chyběla důležitá část spisu - totiž doklad, který pro policii představoval možný motivu úplatku. Jde o posudek hodnoty společnosti Vsetínské byty, kterou město pod vedením Čunka prodalo firmě H&B Real.

"Tento posudek, vypracovaný nezávislým znalcem NOVA s.r.o. z pověření policie, obsahuje nejpřesnější ocenění hodnoty této společnosti," uvádí Kroll ve zprávě.

Auditoři měli k dispozici pouze posudek, který si na hodnotu společnosti nechal vypracovat ještě Jiří Čunek jako starosta Vsetína.

Posudek svědčil v Čunkův prospěch - totiž, že společnost neprodal H&B Real, od nějž měl údajně převzít úplatek, za nižší hodnotu, než kterou opravdu má.

"Šetření firmy Kroll také naznačuje, že hodnota neprodaných bytů byla výrazně podhodnocena," uvádí se ve zprávě. Znalec, kterého si Čunek najal, podle detektivů provedl řadu nestandardních účetních kroků, jež snížily hodnotu společnosti.

"Na druhé straně výhodnost tohoto podniku sama o sobě nepředstavuje důkaz, že se pan Čunek v jeho výsledku obohatil," konstatuje Kroll.

Ve zprávě je uvedeno, že majitel firmy H&B Real odmítl s Krollem spolupracovat a s detektivy nehovořil.

Peníze mít mohl

Zároveň však detektivové konstatují, že inkriminovanou částku bezmála 500 tisíc, jež měly být úplatkem od H&B Real, Čunek mít mohl z vlastních zdrojů.

Zpráva se zmiňuje o tom, že finance mohl Čunek získat ještě v době, kdy pracoval ve Zbrojovce. Podle výpovědi bývalého ředitele Karla Dančáka mohl získat peníze za lobbing pro firmu.

Kroll zároveň poznamenává, že na ministerstvu obrany, odkud Zbrojovka získala tehdy zakázky, tehdy působil lidovec Miroslav Kalousek.

Podle výpovědi Dančák Čunek dostával významné finanční cestovné, proplácené v hotovosti. Mohly tak být odměnou za zmiňovaný lobbing.

"Kroll měl k dispozici Čunkovy účty shromážděné policií, jež ukazují, že vklad 497 000 Kč na jeho účet 14. února 2002 byl učiněn bezprostředně před platbami stavební firmě 15. a 18. února 2002 v celkové výši 441 022 Kč," uvádí se ve zprávě.

Ta současně konstatuje, že existuje důkaz o tom, že také firma H&B Real použila částku považovanou za úplatek na jiné účely.

"Kroll ovšem viděl počítačový výpis zajištěný policií, že tatáž částka byla týž den uložena ve společnosti H&B Real," píše se v dokumentu. "Nemáme důvod pochybovat o jeho věrohodnosti. Tento výpis představuje nezávislý důkaz, že peníze vybrané z banky paní Hurtovou nebyly zdrojem peněz uložených panem Čunkem tři dny později."

Nevěrohodná Urbanová

Na závěr pak Kroll konstatuje, že korunní svědkyně Marcela Urbanová, která proti Čunkovi vznesla podezření z korupce,  působí nevěrohodně. Především kvůli časové prodlevě mezi tím, kdy byl podle ní Čunek uplacen, a tím, kdy byl případ oznámen policii. Na nevěrohodnost svědkyně pak detektivové poukazují také v souvislosti s tím, že obvinila Čunka ze sexuálního obtěžování.

Podle detektivů přesto existují rozpory v tom, kde se v den údajného úplatku Čunek nacházel. To však podle Krollu není důvodem pro podezření z korupce.

Topolánek: ministři zůstávají

Ministr Schwarzenberg si prověřením nejasností kolem Čunkových financí podmiňoval své setrvání ve funkci.

Pokud by audit dopadl v neprospěch Čunka, chtěl ministr zahraničí rezignovat. Audit, jak je uvedno výše, Čunkovu korupci neprokázal.

Premiér Mirek Topolánek v pondělí uvedl, že oba členové vlády nakonec na svých postech zůstanou.

Čtěte také: Ve vládě zůstává Schwarzenberg i Čunek, oznámil premiér

 

Právě se děje

Další zprávy