Premiér stojí za Čunkem.Schwarzenbergovi vzkázal 'dost'

Eliška Bártová Eliška Bártová
15. 7. 2008 14:05
Audit je uzavřený a basta, myslí si Topolánek

Praha - Vyřiďte si to, chlapci, mezi sebou. Zhruba tak se dá číst prohlášení, které premiér Mirek Topolánek učinil k auditu vicepremiéra Jiřího Čunka, jenž si objednal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Zatímco Schwarzenberg hovoří o nesrovnalostech a sedmi stovkách stránek ze spisu, které Čunek auditorům nedal, premiér má věc za uzavřenou. A už o tom nechce slyšet.

"Audit přinesl odpověď na klíčové otázky a řekl, že se korupce těžko stala. A já se tím odmítám dál zabývat. Jde o záležitost ministra zahraničí Karla Schwarzenberga," řekl Topolánek.

Schwarzenberg: Vyšetřuji dál

Schwarzenberg už v pondělí uznal, že audit neprokázal zjevnou korupci. Drobné prohřešky Jiřího Čunka však ano. Není to důvod, aby v tuto chvíli jeden z ministrů odcházel z vlády, ale také to neznamená, že je Schwarzenberg spokojený.

Co je zač firma Kroll? Přečtěte si více o auditorech

Vyšetřování má za nedostatečné, protože kontrolorům chybělo zmíněných 700 stran spisu.

Ještě se neloučím... ministr zahraničí Karel Schwarzenberg
Ještě se neloučím... ministr zahraničí Karel Schwarzenberg | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Omlouvat se Jiřímu Čunkovi nehodlá a vyšetřovat bude dál.

"Kdyby se něco závažného objevilo, platí, co jsem řekl," nevyloučil, že ještě může z vlády odstoupit.

Čtěte více: Schwarzenberg: Korupce není, ale omlouvat se nebudu

Nestandardní posudek

Vyšetřovatelům chyběla důležitá část spisu - totiž doklad, který pro policii představoval možný motivu úplatku. Jde o posudek hodnoty společnosti Vsetínské byty, kterou město pod vedením Čunka prodalo firmě H&B Real.

"Tento posudek, vypracovaný nezávislým znalcem NOVA s.r.o. z pověření policie, obsahuje nejpřesnější ocenění hodnoty této společnosti," uvádí Kroll ve zprávě.

Auditoři měli k dispozici pouze posudek, který si na hodnotu společnosti nechal vypracovat ještě Jiří Čunek jako starosta Vsetína.

Posudek svědčil v Čunkův prospěch - totiž, že společnost neprodal firmě H&B Real, od níž měl údajně převzít úplatek, za nižší hodnotu, než jakou opravdu má.

"Šetření firmy Kroll také naznačuje, že hodnota neprodaných bytů byla výrazně podhodnocena," uvádí se ve zprávě. Znalec, kterého si Čunek najal, podle detektivů provedl řadu nestandardních účetních kroků, jež snížily hodnotu společnosti.

"Na druhé straně výhodnost tohoto podniku sama o sobě nepředstavuje důkaz, že se pan Čunek v jeho výsledku obohatil," konstatuje Kroll.

Ve zprávě je uvedeno, že majitel firmy H&B Real odmítl s Krollem spolupracovat a s detektivy nehovořil.

Peníze mít mohl

Zároveň však detektivové konstatují, že inkriminovanou částku bezmála 500 tisíc, jež měly být úplatkem od H&B Real, Čunek mít mohl z vlastních zdrojů.

7. listopadu 2007: Jiří Čunek pózuje u kopie svého spisu. Na jednání republikové rady KDU-ČSL vysvětloval své rodinné finance.
7. listopadu 2007: Jiří Čunek pózuje u kopie svého spisu. Na jednání republikové rady KDU-ČSL vysvětloval své rodinné finance. | Foto: Ludvík Hradilek
NEPŘEHLÉDNĚTE:
Stručný komentář a pětistránková zpráva v češtině
Celá třicetistránková zpráva auditorů v angličtině

Zpráva se zmiňuje o tom, že finance mohl Čunek získat ještě v době, kdy pracoval ve Zbrojovce. Podle výpovědi bývalého ředitele Karla Dančáka mohl získat peníze za lobbing pro firmu.

Kroll zároveň poznamenává, že na ministerstvu obrany, odkud Zbrojovka získala tehdy zakázky, tehdy působil lidovec Miroslav Kalousek.

Podle výpovědi Dančák Čunek dostával významné finanční cestovné, proplácené v hotovosti. Mohly tak být odměnou za zmiňovaný lobbing.

"Kroll měl k dispozici Čunkovy účty shromážděné policií, jež ukazují, že vklad 497 000 Kč na jeho účet 14. února 2002 byl učiněn bezprostředně před platbami stavební firmě 15. a 18. února 2002 v celkové výši 441 022 Kč," uvádí se ve zprávě.

Ta současně konstatuje, že existuje důkaz o tom, že také firma H&B Real použila částku považovanou za úplatek na jiné účely.

"Kroll ovšem viděl počítačový výpis zajištěný policií, že tatáž částka byla týž den uložena ve společnosti H&B Real," píše se v dokumentu. "Nemáme důvod pochybovat o jeho věrohodnosti. Tento výpis představuje nezávislý důkaz, že peníze vybrané z banky paní Hurtovou nebyly zdrojem peněz uložených panem Čunkem tři dny později."

Nevěrohodná Urbanová

Na závěr pak Kroll konstatuje, že korunní svědkyně Marcela Urbanová, která proti Čunkovi vznesla podezření z korupce, působí nevěrohodně. Především kvůli časové prodlevě mezi tím, kdy byl podle ní Čunek uplacen, a tím, kdy byl případ oznámen policii. Na nevěrohodnost svědkyně pak detektivové poukazují také v souvislosti s tím, že obvinila Čunka ze sexuálního obtěžování.

Podle detektivů přesto existují rozpory v tom, kde se v den údajného úplatku Čunek nacházel. To však podle Krollu není důvodem pro podezření z korupce.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy