Schwarzenbergův otisk: U ODS získává, u zelených ne

Martin Novák Martin Novák
13. 7. 2008 18:00
Ministr hájí radar, Lisabonskou smlouvu i lidská práva
S Condoleezzou Riceovou v den podpisu smlouvy o radaru. Tu ministr neústupně hájil.
S Condoleezzou Riceovou v den podpisu smlouvy o radaru. Tu ministr neústupně hájil. | Foto: Ludvík Hradilek

PROFIL - Jmenování Karla Schwarzenberga českým ministrem zahraničí vyvolalo před dvěma lety ohlas hlavně v sousedním Rakousku.

Tamní komentátoři už tehdy prorokovali, že i přes své vazby na Vídeň bude ministr šlechtického původu sotva prorakouský.

Potvrdit si to pak mohli například ve svérázném komentáři šefa české diplomacie na adresu protijaderných aktivistů, blokující hraniční přechody na protest proti temelínské elektrárně.

"Poněvadž ty magory trochu znám, tak je mi jasné, že blokády hned tak neskončí," prohlásil Schwarzenberg.

Temelín ? Vnitrorakouský problém

Diskusi o elektrárně s rakouskou stranou utnul razantně prohlášením, že jde o součást rakouského politického boje.

"Temelín je čistě politický problém, který nemůže vyřešit žádný soud. Elektrárna poběží ještě čtyřicet, padesát let, s tím se nedá nic dělat," prohlásil v rozhovoru pro rakouský týdeník News.

"Temelín je ve skutečnosti vnitrorakouský problém. Obě velké strany mají strach, že ztratí hlasy napravo i nalevo," dodal.

Zastánce Lisabonské smlouvy

Jeho jmenování do funkce - navíc jako kandidáta Strany zelených - způsobilo nevoli i v části ODS. Hlasití kritici ale později vzali svá slova zpět.

S Mirkem Topolánkem.
S Mirkem Topolánkem. | Foto: Ondřej Besperát

Prezident Václav Klaus původně měl vážné výhrady. Později přiznal, že si je "mohl odpustit." A bývalý stínový ministr zahraničí za ODS Jan Zahradil také přiznal, že se zmýlil, když Schwarzenberga považoval za příliš eurofilního.

Zcela opačný trend ale mělo jeho hodnocení ve straně, která jej do funkce navrhla. U zelených postupně převládly kritické hlasy vůči radaru, které dosud nedokázal uhasit ani předseda Martin Bursík, který se sám s myšlenkou americké základny v Brdech smířil.

Někteří zelení tvrdili, že Schwarzenberg nereprezentuje téměř nic z toho, co dělá zelené zelenými. Jeho zarytá podpora radaru - včetně občasné hlasité kritiky Ruska - naopak spíše vyhovovala ODS.

Pro Lisabonskou smlouvu, vůči níž se velká část zákonodárců ODS vymezuje, ale kníže byl, a to i po jejím odmítnutí Iry v referendu.

Obhájce lidských práv (a Izraele)

Ve vládě také hájil takzvaný lidskoprávní rozměr zahraniční politiky České republiky, spočívající v kritice totalitních režimů a ve snaze směrovat celou Evropskou unii k odmítavému postoji vůči diktaturám.

S izraelskou ministryní zahraničí Cipi Livniovou.
S izraelskou ministryní zahraničí Cipi Livniovou. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

V tomto směru byla česká diplomacie pod vedením Schwarzenberga aktivní především proti Kubě a Bělorusku. Sám Schwarzenberg byl v roce 2005 ještě jako senátor z Havany deportován poté, co chtěl promluvit na shromáždění disidentů.

Přesto v červnu nezabránil tomu, aby Evropská unie zrušila sankce vůči kubánskému režimu, vedenému nyní bratrem Fidela Castra Raúlem.

Další důležitou součástí Schwarzenbergova diplomatického rukopisu jsou výrazné sympatie, projevované Izraeli a jasně proizraelský postoj k blízkovýchodnímu konfliktu.

"Podporujeme stát Izrael v jeho nikdy neutuchajícm boji o přežití ve velmi nevlídném prostředí," prohlásil po setkání s šéfou izraelské diplomacie Cipi Livniovou v Černínském paláci.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
Další zprávy