Společně žili Češi a Slováci téměř 500 let. Sedm dekád let v Československé republice, předcházející téměř čtyři století v habsburské monarchii. Za tři dekády samostatného vývoje Česko uteklo Slovensku především v ekonomických ukazatelích. Po rozpadu společného státu měli Češi v průměru o 16 procent vyšší mzdy, v loňském třetím čtvrtletí už o čtvrtinu.
Ještě větší rozdíl je ve starobních důchodech. Slováci je berou v eurech, jejich země se ke společné evropské měně připojila v roce 2009. V přepočtu na koruny je ale průměrný český důchod o 42 procent vyšší. Česku pomohlo i aktuální posílení koruny vůči euru, nůžky mezi důchody v obou zemích se letos rozevřely, přestože se průměrná penze na Slovensku o 12 eur zvedla.
Ceny však nyní rostou na Slovensku pomaleji. Loni v listopadu stouply v Česku meziročně o 17 procent, na Slovensku jen o 15. Obě země jsou na tom hůře než průměr Evropské unie, kde činí inflace 11 procent.
Na rozdíl od svých bývalých partnerů z československé federace mají Češi větší šanci dožít se vyššího věku. Současní novorození chlapci by měli v průměru žít 74,3 roku, Slováci o tři roky méně. U dívek je rozdíl menší. U Češek se předpokládá dožití 80,6 roku, u Slovenek 78,3 roku. I tak se ale očekává, že se Češi dožijí o zhruba tři roky méně, než je průměr v Evropské unii.
Velmi odlišný je i postoj obou národů k rozdělení státu. Téměř polovina Slováků se podle průzkumu agentury NMS domnívá, že Česko je lepší místo pro život než jejich země. Naopak o Slovensku si to myslí jen každý dvacátý Čech.