Praha - Čeští lékaři už znají odpověď na to, komu by měli vpíchnout vakcínu proti prasečí chřipce. Proti nemoci, která v Česku poprvé zabíjela, by se mělo začít očkovat v polovině listopadu.
Očkovací akce pojede podle jmenného seznamu, který si nechalo vypracovat ministerstvo zdravotnictví. V první vlně nedostanou přednost celebrity, ale chronicky nemocní lidé.
"Byli vybráni skutečně ti nejohroženější, například kardiaci," okomentoval seznam kardiolog Zorjan Jojko.
Ve skupině ohrožených jsou pacienti s kardiostimulátory a ti, kteří mají za sebou v posledních dvou měsících operaci srdce.
Na seznam "vyvolených" se dostali také těžcí astmatici, pacienti s chronickou bronchitidou a lidé s pokročilou chronickou obstrukční plicní nemocí.
"Podle původních plánů mělo být naočkováno 250 tisíc chronicky nemocných. Poslední zprávy evropské autority ale potvrdily, že přípravek Pandemrix lze aplikovat u dospělých ve věku od 18 do 60 let jen v jedné dávce, počet vakcín pro chronicky nemocné se tak pravděpodobně zvedne," řekla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.
Zbude také více látek na druhou vlnu očkování, při které by měli injekci dostat lidé potřební pro plynulý a bezpečný chod státu.
To znamená očkování pro dopravce, policisty, hasiče, energetiky a zaměstnance nemocnic.
Z politiků dostane vakcínu jen někteří
Pandemický plán ministerstva zdravotnictví počítá také s očkováním v armádě.
Na seznamu naopak chybí politici. Jedinými, kdo vakcínu dostanou, jsou členové bezpečnostní rady. "To znamená premiér, který je předsedou bezpečnostní rady státu, tedy součástí kritické infrastruktury. Pak také minitři zdravotnictví a vnitra," vysvětlil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.
Ani ve většině ostatních zemí nejsou politici na seznamu lidí, kteří by vakcínu měli dostat přednostně.
Velká Británie začala s masivním očkováním populace včera. Jako první dostanou vakcínu lékařští pracovníci a potenciálně ohrožení pacienti.
Také Francie začala očkovat v první řadě pracovníky ve zdravotnictví. Pro ostatní veřejnost bude očkování dostupné v listopadu.
V Německu jsou mezi lidmi, přednostně očkovanými, kromě zdravotníků také těhotné ženy, policisté a hasiči. Bulvární deník Bild přinesl zprávu, že politici včetně kancléřky Angely Merkelové mají mít k dispozici údajně účinnější vakcínu. Informace se ale ukázala jako nepravdivá.
Dva přední politici se už prasečí chřipkou nakazili, ale vyléčili se. Prezidenti Kostariky a Kolumbie Oscar Arias a Álvaro Uribe.
Očkovací stanice
Kam si lidé pro vakcínu půjdou, bude v každém kraji vypadat jinak.
"Mělo by to být některé zdravotnické zařízení, nemocnice nebo poliklinika, vždy místo s dostatečně širokou pracovní dobou a velkým zázemím," popisuje představy ministerstva mluvčí úřadu Vlastimil Sršeň.
Možné je také vytvořit mobilní očkovací stanice, které budou po kraji popojíždět. Vždy se tak dostanou právě na to místo, kde je zdravotníků právě potřeba.
Lidem, kteří vakcínu proti prasečí chřipce nedostanou, doporučuje ministryně Dana Jurásková alespoň očkování proti obyčejné sezónní chřipce. Ta v lékárně stojí asi 180 korun, u lékaře je pak třeba zaplatit i očkovací poplatek sto korun.