Úspěch i velké selhání. Vláda září na Ukrajině, klopýtá ale doma, hodnotí rok experti

Anna Dohnalová Barbora Doubravová Jiří Kropáček Anna Dohnalová, Barbora Doubravová, Jiří Kropáček
Aktualizováno 17. 12. 2022 12:15
Koaliční vláda Petra Fialy z ODS má za sebou rok u moci. Přestože přicházela s představami o zkrocení státního dluhu a provedení mnoha reforem, realita se rychle změnila. V únoru napadla ruská vojska Ukrajinu a uvrhla Evropu do krize, která nemá od druhé světové války obdoby. Ceny energií vyletěly nahoru, obavy panují o bezpečnost. Aktuálně.cz oslovilo odborníky, aby vládu zhodnotili.
Foto: Aktuálně.cz, archiv Lubomíra Kopečka, Newton University

Přes dopad Dozimetru vláda vystupuje jednotně

Kabinetu Andreje Babiše z ANO vytýkala současná koalice úpadek politické kultury. Za dva měsíce ve funkci se ani jí nevyhnuly problémy. Hlavně korupční kauza Dozimetr, která vedla k pražským politikům STAN. Podle vyšetřovatelů ovlivňovali společně s podnikateli a lobbisty veřejné zakázky a chod městských firem - především pražského dopravního podniku. 

"Vláda Petra Fialy vzbudila očekávání, že po éře korupce a rozkrádání státu, kterou měl symbolizovat Andrej Babiš a ANO, nastane éra morální a nezkorumpované politiky, která vyčistí zatuchlé chlévy. Kauza Dozimetr ukázala, že česká politika se nemění a je prakticky jedno, kdo je u moci," zhodnotil pro Aktuálně.cz politolog Lukáš Valeš z Newton University. 

Na slibu, že změní styl vládnutí, postavilo pět stran nynější koalice do značné míry kampaň před loňskými parlamentními volbami. Kabinetu tvořenému ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Piráty ale uškodila řada problémů hned v úvodu. Politolog Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity mezi ně řadí špatnou komunikaci ministra zdravotnictví Vlastimila Válka z TOP 09. "Problém byl také s vyjádřeními ministra průmyslu Jozefa Síkely o náhradách a zastropování cen v září," zmínil politika, který je ve vládě za STAN.

Hlavní vliv na klesající důvěru ve vládu měly podle expertů energetická krize, inflace a pokles životní úrovně. "Místo propracovaného programu je chování vlády v ekonomických otázkách stejně chaotické a nekoncepční jako vlády Babišovy v boji s covidem," uvedl Valeš.

Podle politologa Lubomíra Kopečka z Masarykovy univerzity je však velkým plus, že kabinet navzdory problémům vystupuje jednotně a dokáže se shodnout na kompromisech. "Premiér navíc šetří emocemi mnohem více než jeho předchůdce Babiš a zvládá roli mediátora sporů a různých zájmů v rozmanité vládní koalici," ocenil Kopeček.

 

Právě se děje

Další zprávy