Úspěch i velké selhání. Vláda září na Ukrajině, klopýtá ale doma, hodnotí rok experti

Anna Dohnalová Barbora Doubravová Jiří Kropáček Anna Dohnalová, Barbora Doubravová, Jiří Kropáček
Aktualizováno 17. 12. 2022 12:15
Koaliční vláda Petra Fialy z ODS má za sebou rok u moci. Přestože přicházela s představami o zkrocení státního dluhu a provedení mnoha reforem, realita se rychle změnila. V únoru napadla ruská vojska Ukrajinu a uvrhla Evropu do krize, která nemá od druhé světové války obdoby. Ceny energií vyletěly nahoru, obavy panují o bezpečnost. Aktuálně.cz oslovilo odborníky, aby vládu zhodnotili.
Foto: Aktuálně.cz, DVTV

Diplomacii se daří, experti chválí pomoc Ukrajině

Předsednictví v Evropské unii vrací Česko na světovou mapu, řekl Aktuálně.cz šéf diplomacie Evropské unie Josep Borell. "Zkušenost s českým předsednictvím je vynikající. U řady témat sehráli roli skutečného nestranného vyjednávače a je to vidět na výsledcích. Věřím českému premiérovi i českým diplomatům, že tuto svoji roli splní do posledního dne předsednictví," uvedl. 

V době krize vyvolané válkou na Ukrajině a prudkým zdražováním energií se podle oslovených expertů Česku daří pomáhat k evropské jednotě. Aby nešlo jen o krátký okamžik, doporučují budovat pověst týmového hráče v unii. "Česko se může na krátkou dobu proslavit, ale až předá štafetu, vrátí se pravděpodobně mezi země, o kterých se tolik neví," prohlásila expertka na evropskou politiku Elizabeth Carterová z Harvardovy univerzity. 

Aby se tak nestalo, Česko by se podle expertů mělo vymezit vůči Polsku a Maďarsku. "Tyto státy jsou vzhledem k pochybné demokratické praxi postrachem evropské rodiny," řekl pro Aktuálně.cz Michael Emerson z předního evropského think-tanku CEPS.

Navzdory spojenectví se zeměmi visegrádské čtyřky, které experti někdy kritizují, si ale česká diplomacie podle oslovených odborníků vede velmi dobře. Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda pro Aktuálně.cz uvedl, že je vládní linie jasná a čitelná a zapsala se do mezinárodní politiky několika silnými gesty. "Je třeba vyzdvihnout pravidelné návštěvy ostřelovaného Kyjeva nebo vládní pomoc uprchlíkům z Ukrajiny," zdůraznil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Severní Korea odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu, dopadly do Japonského moře

Severní Korea v pondělí ze svého východního pobřeží odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu. Dopadly do Japonského moře. Podle zahraničních agentur o tom informovalo velení jihokorejské armády a japonská pobřežní stráž. Komunistická země v posledních týdnech rakety testuje opakovaně.

Rakety byly odpáleny v 7:47 místního času (0:47 SELČ) z oblasti jižně od severokorejského hlavního města Pchjongjangu. Urazily vzdálenost přibližně 370 kilometrů (229 mil), než dopadly do moře. Podle agentury AP o tom informoval jihokorejský sbor náčelníků štábů. Jižní Korea odpálení raket odsoudila jako "vážnou provokaci" ohrožující mír v regionu a porušující rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Během března už KLDR provedla sedm pokusů. Stále častější demonstrace vojenské síly je mimo jiné reakcí na nedávné společné vojenské cvičení Jižní Koreje a Spojených států, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy