Řidiči finta nevyšla, ústní souhlas s pokutou nestačí

Tomáš Fránek
27. 1. 2011 11:05
Řidiči musí podepsat, že s udělením pokuty souhlasí, jinak je neplatná
Stop.
Stop. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - To, že řidič na místě přestupku ústně souhlasí s tím, že porušil zákon a má za to zaplatit pokutu, automaticky neznamená, že je pokuta platná.

Pokuta totiž platí až ve chvíli, kdy řidič podepíše pokutový blok, ústní souhlas nestačí. "Teprve podpisem stvrzuje obviněný řidič svůj souhlas se spolehlivě zjištěním přestupku," rozhodl precedenčně Nejvyšší správní soud v případě řidiče z Liberecka.

Soud tak v rozhodnutí 8 As 68/2010 - 81 odmítl počínání řidiče, který chtěl svým ústním souhlasem dosáhnout zaplacení výrazně nižší pokuty a také zabránění ztráty řidčského průkazu. Ústní souhlas měl totiž muži ušetřit za rychlou jízdu na pokutě tisíc korun a také čtyři měsíce bez řidičského průkazu.

O tisíc korun menší pokuta

Případ, který vedl soud k rozhodnutí důležitému i pro další podobné případy, se odehrál v létě 2009. Policejní hlídka v Jablonci nad Nisou zastavila rychle jedoucího řidiče a chtěla mu na místě v blokovém řízení dát pokutu ve výši dva a půl tisíce korun.

Řidič s pokutou souhlasil a policisté už měli nachystány bloky. Při prověřování v registru však policisté zjistili, že muž už je vyšetřován pro rychlou jízdu, které se dopustil o několik měsíců dříve - proto mu bloky nepředali a celý případ se dostal před úředníky z libereckého krajského úřadu.

A ti rozhodli, že řidič kvůli dvojímu porušení předpisů musí zaplatit pokutu ve výši 3,5 tisíce korun a na čtyři měsíce přijde o řidičský průkaz.

Řidič se poté obrátil na soud. Podle něj tím, že souhlasil s udělením pokuty v blokovém řízení, byl už jednou potrestán pokutou ve výši dva a půl tisíce korun a nový trest je tak nezákonný. Nikdo totiž nemůže být trestán dvakrát za stejné porušení zákona.

Krajský soud v Liberci řidiči vyhověl a verdikt o pokutě zrušil. Podle soudců k udělení pokuty ústní souhlas řidiče stačil, skutečnost, že nakonec nebyly pokutové bloky podepsány a nedostaly se do rukou řidiče, nebyla v té chvíli podstatná. "Uložením pokuty v blokovém řízení (ne jejím zaplacením) je tedy věc pravomocně ukončena," uvedli soudci a přísnější trest pro řidiče zrušili.

Zástupci Libereckého kraje ale poslali stížnost na Nejvyšší správní soud. Úředníci uvedli, že pokud by pokuty by byly platné od chvíle, kdy jsou ústně vyhlášeny, většina takových pokut by byla nezákonná.

Bloky podepište, jinak jsou neplatné

"Pokuta v blokovém řízení je uložena podpisem bloků,  nikoliv ústním vyhlášením policie o uložení blokové pokuty," uvedli ve stížnosti zástupci Libereckého kraje.

Senát Nejvyššího správního soudu vedený soudcem Janem Passerem rozhodl, že pokuta platí až ve chvíli, kdy ji řidič podepíše. "Pokuta je platná okamžikem podpisu pokutového bloku obviněným řidičem," rozhodli soudci.

Podle nich nemůže být rozhodnutí o pokutě závislé na tak nejistém okamžiku, kterým je ústní souhlas řidiče. Kdyby totiž mělo platit, že pokuta se stává platnou už ve chvíli ústního souhlasu, vedlo by to k nekonečným sporům a nižším trestům pro řidiče, kteří by se bránili odkazem na nezákonný dvojí postih za stejný přestupek.

Odvolání ústního souhlasu by podle soudců navíc vedlo k tomu, že by se pokuty nemohly vymáhat exekučně, k tomu je totiž potřeba pokutovaný blok podepsaný potrestaným řidičem.


 

Právě se děje

před 34 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy