Rezignoval předseda Grantové agentury Petr Matějů

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 6. 2014 15:23
Matějů uvedl, že cítil tlaky některých zájmových skupin, které se snaží zpochybnit transparentnost udílení grantů.
Petr Matějů.
Petr Matějů. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předseda Grantové agentury ČR Petr Matějů rezignoval na funkci.

Svůj krok odůvodnil i tlaky zájmových skupin, které podle něj účelově zpochybňují transparentnost udělování peněz na podporu základního výzkumu.

Předsednictvo agentury několik měsíců čelí kritice části vědecké obce kvůli neudělení grantů dvěma filozoficko-historickým projektům.

Matějů rezignoval s účinností od 1. října. Vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) má za to, že změna v čele agentury může být ku prospěchu věci.

"I když nyní už mohu s uspokojením konstatovat, že předsednictvo obhájilo své kroky na všech možných frontách, přiznávám, že jsem vyčerpán a nemám dost sil efektivně čelit dalším snahám o skryté ovládnutí agentury," uvedl Matějů. Grantovou agenturu vedl šest let.

Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš vnímá rezignaci jako správné rozhodnutí, i když podle něho přišlo pozdě. Tvrzení, že bylo vynuceno zájmovými skupinami, však považuje za nekorektní. Myslí si, že Matějů byl pod velmi silným tlakem široké akademické veřejnosti.

"Tlak byl důsledkem celé řady pochybení, kterých se vedení GA ČR dopustilo," reagoval Drahoš.

Jako příklad uvedl zavedení a posléze zrušení povinných mezd do předgrantových přihlášek, celkově špatnou komunikaci předsednictva s vědci a zlehčování technických problémů. "Z mého pohledu by se určitě akademická veřejnost tak nebouřila, kdyby k tomu neměla důvod," konstatoval.

Rada nyní vypíše výběrové řízení

Matějů uvedl, že ani kontrolní rada GA ČR, ani vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) neshledala žádná vážná pochybení v rozhodnutích a činnosti předsednictva.

Podle něj začala letos na jaře nevybíravá a v akademickém světě bezprecedentní kampaň, která byla namířena "proti zcela legitimnímu a odůvodněnému rozhodnutí předsednictva neudělit podporu" dvěma projektům. Grantová agentura rozděluje vědcům peníze na základní výzkum.

Bělobrádek ocenil práci Matějů v čele instituce a zároveň vyjádřil pochopení s tím, že může být po několika letech v úřadu unaven. Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace se podle Bělobrádka situací v GA ČR již v minulosti zabývala a konstatovala mimo jiné problémy s komunikací navenek i dovnitř vědecké komunity.

Nyní rada vypíše výběrové řízení na doplnění jednoho člena předsednictva agentury. Z něho pak vzejde nový šéf instituce.

"Bude to muset být člověk, který bude zvolen z předsednictva a ze stejného panelu, to znamená ze společenskovědního," řekl Bělobrádek.

Pro odvolání se vyslovili i mladí vědci

Nového předsedu bude na návrh RVVI jmenovat vláda.

Jsem nucen konstatovat, že v posledních několika letech zdaleka nejde o ojedinělý případ profesního a manažerského pochybení předsednictva Grantové agentury.

Jiří Drahoš

K řešení situace v GA ČR vyzval vládu například na konci dubna předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš. Podle něj se předsednictvo agentury dlouhodobě laxně staví k řešení problémů a rezignovalo na hledání systémových řešení.

Odvolání celého předsednictva pro ztrátu důvěry vědecké obce v nestranné a efektivní řízení této instituce požadovalo v petici přes pět stovek vědců a pedagogů. Zorganizovalo ji sdružení mladých vědců Věda žije!

Matějů vedl agenturu od roku 2008

Místopředseda GA ČR Ivan Netuka předsedu Matějů naopak hájí. Podle něj se podílel na vytvoření hodnoticích procesů agentury, které bránily vlivům a zájmům. Panelový systém současné předsednictvo zavedlo v roce 2009 a reforma GA ČR proběhla podle standardů v obdobných zahraničních agenturách.

Předseda České konference rektorů Tomáš Zima vnímá rezignaci šéfa agentury pozitivně. "Chtěl bych ocenit jeho práci. Řada věcí se pod jeho vedením udála pozitivním směrem. Jeho krok povede k uklidnění vědecké komunity v České republice," řekl. Rektoři v březnu požadovali, aby se situace kolem agentury vyřešila a vedení vyvodilo osobní odpovědnost.

Grantovou agenturu vedl třiašedesátiletý Matějů od prosince 2008, předtím byl mimo jiné náměstkem ministryně školství Miroslavy Kopicové nebo poslancem za US-DEU (1998-2002). Jako poslanec se věnoval například zavádění placeného vysokoškolského vzdělávání.

Po ukončení funkce v Grantové agentuře se chce více zaměřit na akademické povinnosti spojené s funkcí děkana Fakulty sociálních studií VŠFS.

 

Právě se děje

před 52 minutami

NHL, NBA a MBL zrušily kvůli nepokojům v Minnesotě dnešní zápasy zdejších týmů

Po nedělním úmrtí dalšího černošského mladíka po zásahu policie v Minneapolis byly odloženy zápasy místních týmů Minnesoty v profesionálních ligách NHL, NBA a MLB. Do dnešního programu nezasáhnou hokejisté Wild proti St. Louis, basketbalisté Timberwolves proti Brooklynu ani baseballisté Twins proti Bostonu Red Sox. Vedení soutěží zápasy odvolalo s ohledem na tragickou událost a kvůli nejisté bezpečnostní situaci vzhledem k nepokojům v oblasti.

V Minneapolisu, kterým loni na jaře otřásla smrt George Floyda, o víkendu zemřel po zásahu policie dvacetiletý Daunte Wright. Na severním předměstí Brooklyn Center jej v neděli postřelila policistka a později byl prohlášen za mrtvého. Šéf tamní policie následně uvedl, že se jednalo o nehodu, při níž si strážnice spletla paralyzér s pistolí.

Událost v oblasti vyvolala protesty a nepokoje a místní úřady se rozhodly v Minneapolisu a sousedním městě St. Paul vyhlásit na dnešní noc stav nouze a zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Sevilla si parádním obratem upevnila čtvrté místo ve španělské lize

Fotbalisté Sevilly zdolali ve španělské lize po obratu ve druhém poločase Celtu Vigo 4:3. Tým českého brankáře Tomáše Vaclíka, který byl opět jen na lavičce, bodoval v pátém zápase za sebou a upevnil si čtvrté místo v tabulce znamenající postup do Ligy mistrů.

Sevilla se dostala do vedení v sedmé minutě, pak ale dvěma brankami otočil skóre Iago Aspas, poprvé se trefil z penalty. Na Fernandovo vyrovnání odpověděl ještě do přestávky Brais Méndez a poslal domácí do vedení 3:2.

Hosté obrat nastartovali po hodině hry, kdy se podruhé v sezoně trefil Ivan Rakitič. Výhru pak dokonal Alejandro Gómez.

Španělská fotbalová liga - 30. kolo:

Vigo - FC Sevilla 3:4 (20. z pen. a 23. Aspas, 43. Méndez - 7. Koundé, 35. Fernando, 60. Rakitič, 76. Gómez).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

Další zprávy