Akademie věd píše vládě: Vyřešte situaci v Grantové agentuře

ČTK ČTK
24. 4. 2014 16:27
Vědecké kruhy už několik týdnů kritizují předsednictvo agentury. Podle šéfa Akademie věd se předsednictvo agentury dlouhodobě laxně staví k řešení problémů.
Předseda Akademie věd Jiří Drahoš
Předseda Akademie věd Jiří Drahoš | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Předseda Akademie věd ČR (AV ČR) Jiří Drahoš vyzval vládu, aby se neprodleně začala zabývat situací v Grantové agentuře ČR (GA ČR) a stabilizovala základní výzkum.

Vědecké kruhy už několik týdnů kritizují předsednictvo agentury nejen kvůli zásahu do soutěže center excelence. Podle Drahoše se předsednictvo agentury dlouhodobě laxně staví k řešení problémů a rezignovalo na hledání systémových řešení. Řekl to na zasedání Akademického sněmu AV ČR v Praze.

Odvolání předsednictva požaduje část vědecké obce, ve čtvrtek je podpořila také senátorka (ČSSD) a vědkyně Eva Syková. Řešit situaci v GA ČR požaduje po vládě i Akademický sněm ČR. Důvěryhodnost agentury nelze obnovit bez personálních změn v jejím předsednictvu, usneslo se ve čtvrtek více než sto přítomných členů sněmu.

Grantová agentura rozděluje vědcům peníze na základní výzkum. Vědci kritizují sporné rozhodnutí GA ČR nefinancovat dva vědecké projekty. Experti doporučili financovat čtyři projekty, předsednictvo vedené Petrem Matějů však dva z nich vyřadilo.

Vědcům se nelíbí ani nová pravidla pro opakované podávání grantových žádostí a pro juniorské granty.

Nejde o ojedinělý případ

"Jsem nucen konstatovat, že v posledních několika letech zdaleka nejde o ojedinělý případ profesního a manažerského pochybení předsednictva Grantové agentury," řekl Drahoš.

Laxní přístup k nahromaděným problémům a rezignace na hledání systémových řešení vede podle Drahoše opakovaně ke zmatkům. To podle něj zpochybňuje korektnost a transparentnost veřejné soutěže.

Podle Sykové, která stojí v čele Ústavu experimentální medicíny, nesmí předsednictvo GA ČR zasahovat do pořadí projektů, které stanoví odborné komise.

Jsem nucen konstatovat, že v posledních několika letech zdaleka nejde o ojedinělý případ profesního a manažerského pochybení předsednictva Grantové agentury.

Jiří Drahoš

"Bohužel současné předsednictvo GA ČR již nemůže zjednat nápravu a jeho odvolání je legitimním požadavkem akademické obce," řekla v projevu Syková. S nedávnými kroky GA ČR nesouhlasily také Akademická rada AV ČR a vedení Univerzity Karlovy.

Sdružení mladých vědců Věda žije! organizuje petici, v níž vyzývá vládní vědeckou radu RVVI a kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD), aby předsednictvo GA ČR odvolaly. Za první týden petici podle webových stránek podpořilo více než pět stovek vědců, pedagogů a studentů. Petici chce fórum předat vicepremiérovi pro výzkum Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL).

Vláda: pochybení jsme zatím nenašli

Vládní vědecká rada stížnosti na GA ČR řeší, zatím ale podle informací ČTK neshledala pochybení, stejně jako kontrolní rada GA ČR. Ta potvrdila, že rozhodnutí GA ČR bylo v souladu se zákonem. K vyřazeným projektům patřil historicko-uměnovědný za 42 milionů korun a filozoficko-historický za 63 milionů korun.

Na jejich místo se dostaly dva jiné projekty s horším hodnocením expertů. Po kritice se agentura rozhodla zaplatit všechny čtyři projekty, jejich rozpočty ale budou výrazně zkráceny.

Odvolání předsednictva podpořila i senátorka Eva Syková.
Odvolání předsednictva podpořila i senátorka Eva Syková. | Foto: Ondřej Besperát

Senátorka Syková poukázala i na velmi nízkou (15 procent) úspěšnost žádostí o grant. Rozpočet GA ČR je navíc podle ní zatěžován financováním mezd členů grantových týmů.

"Tím se navyšují institucionální mzdové prostředky na úkor financování nákladů na vlastní vědeckou práci...Navíc z grantů není možné financovat nákup přístrojů, ani výpočetní techniky," dodala senátorka.

 

Právě se děje

Další zprávy