Vědci fóra Věda žije! chtějí změnu vedení grantové agentury

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 3. 2014 16:52
Vadí jim hlavně podmínky soutěže a přísné hodnocení projektů žádajících o granty
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Vědci z fóra Věda žije! požadují odvolání předsednictva Grantové agentury ČR (GAČR) kvůli jeho údajné nekompetentnosti a naprosté ztrátě důvěry.

Chtějí, aby Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) jejich návrh doporučila vládě. "Nelíbí se nám například nové podmínky soutěže a hodnocení vědeckých projektů žádajících o granty," sdělil předseda fóra Michael Komm z Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR.

Předsednictvo GAČR nařčení i zavádějící interpretace odmítá, vědci však agenturu kritizují dlouhodobě. Z grantové soutěže se podle nich stává bizarní loterie.

Pokud podle nového pravidla dostanou navrhovatelé v prvním kole letošní soutěže známku C, která je nejhorší, budou příští rok automaticky vyřazeni. Řada vědeckých týmů je přitom na grantech existenčně závislá.

Přísnější pravidla

Agentura údajně podle fóra striktně vyžaduje, aby bylo v prvním kole vždy vyřazeno alespoň 30 procent projektů v každém panelu. Vypadnout ze soutěže tak mohou nejen nekvalitní projekty, ale i ty s formálními nedostatky.

GAČR ale s touto interpretací nesouhlasí. Princip, který má do budoucna zamezit opakovanému podávání nekvalitně připravených návrhů projektů, vychází podle ní z principů hodnocení European Research Council (ERC).

Zatím není finální a nebude se zavádět do doby, než se k němu vyjádří RVVI a následně vláda. GAČR navrhovatele upozornila, že velmi nekvalitním projektům bude hrozit vyřazení ze soutěže v následujícím roce.

"Předsednictvo GAČR v této souvislosti záměrně nepoužilo žádnou z kategorií projektů dosud uplatňovaných v procesu hodnocení, tedy ani takzvanou kategorii C," uvedla agentura.

Demotivující podmínky

Mladí vědci chtějí, aby GAČR zveřejnila úplné znění postupů, jak se projekty hodnotí, včetně všech pokynů pro hodnotitele.

Kritizované podmínky se mají vztahovat i na juniorské granty, které mají pomoct nejlepším mladým badatelům založit vlastní vědecké týmy a dosáhnout lepších výsledků.

Podle fóra pravidla spíše demotivují. "Není možné si představovat, že se nám budou zjevovat excelentní týmy z ničeho a že budou existovat nezávisle na okolních pracovištích," domnívá se Komm.

Platforma NKC Ženy a věda, která s jedním ze svých podnětů vůči GAČR uspěla i u ombudsmana, kritizuje problematické nastavení podmínek pro juniorské granty. Budou prý mít negativní dopad na ženy - vědkyně.

Žádají proto vedení univerzit a výzkumných ústavů, aby se připojila k výzvě za úpravu pravidel.

Juniorské granty, které nahradily granty postdoktorské, jsou od letoška jedinou veřejnou formou podpory začínajících vědkyň a vědců v oblasti základního výzkumu v Česku. Podmínkou pro účast v soutěži je mimo jiné i absolvování nepřerušené šestiměsíční postdoktorské zahraniční stáže.

Zástupci fóra se mají příští týden setkat s vicepremiérem pro výzkum Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL) a věří, že se fungováním GAČR bude zabývat.

 

Právě se děje

Další zprávy