Jak se otepluje Česko a Evropa? Data od 19. století ukazují znepokojivý trend

Zahraničí Zahraničí
9. 5. 2021 12:28
Planeta se otepluje nejvíc v historii měření. Koncentrace emisí oxidu uhličitého, který se na růstu teplot významně podílí, je nejvyšší za poslední minimálně čtyři miliony let. V jakém stavu je Země? A co to znamená pro Česko a každého z nás? Deník Aktuálně.cz v loňském roce publikoval desítky reportáží, fotogalerií i videí věnovaných klimatickým změnám.

Za podpory společností E.ONKomerční bankaVodafone

Horká léta, mírné zimy, málo srážek a sucho

Klimatická změna na Česko tvrdě dopadá. Evropa se otepluje ještě víc, než je celosvětový průměr, u nás rostou průměrné teploty i dvakrát rychleji než v průměru na celé planetě.

Rostoucí teploty v Evropě a Česku i

Teplotní anomálie v Evropě Průměrná roční teplota v ČR

Vše, co jsme vydali ve speciálu Planeta v nouzi

Deník Aktuálně.cz loni v rámci projektu Planeta v nouzi publikoval desítky reportáží, rozhovorů, fotogalerií i videí osobnostní českého veřejného dění, které v nich apelovaly, abychom hrozbu klimatické změny brali vážně. Všechny publikované materiály, včetně velké zářijové a prosincové interaktivní grafiky, naleznete ZDE. Dejte o nich vědět pod hashtagem #PALINASKLIMA.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy