Praha - Schematická mapa hlavního města, která leží na stole ředitelky magistrátního odboru územního plánu Jitky Cvetlerové, je hustě "počmáraná" červenými čarami.
Znázorňují, kterých míst v Praze se týkají podněty a připomínky občanů a dalších institucí ke konceptu nového rozvojového plánu metropole na následujících deset, patnáct let.
Největší propletenec čar je zatím na severozápadním okraji města, kde se na ruzyňském letišti plánuje nová ranvej. Hodně červené je také v Klánovicích, kde se svádí boj mezi novým golfovým hřištěm a lesem, anebo v Suchdole, kudy má vést část pražského silničního okruhu.
Mapa s červenými čarami se ještě může trochu změnit. Úředníci pražského magistrátu v těchto dnech teprve dokončují evidenci všech podnětů k územnímu plánu - po více než třech měsících po uzávěrce.
Čtyřikrát víc připomínek než před 10 lety
Pražané, občanská sdružení, úřady a další instituce přitom magistrát svými připomínkami doslova zasypali. V podatelně pražského magistrátu ve Škodově paláci se na 7 tisících podání sešlo více než 12 tisíc návrhů.
Pražané mění územní plán. Podívejte se, co se s jejich návrhy děje:
"Na některých podáních bylo třeba až sto padesát připomínek. Jen od sdružení Arnika přišlo padesát osm stránek," řekla Aktuálně.cz ředitelka odboru územního plánu Jitka Cvetlerová. Ještě v lednu přitom odhadovala, že podnětů bude "jenom" okolo 8 tisíc.
Nejčastější připomínky
- Plánovaná přistávací a vzletová dráha v Ruzyni
- Nové golfové hřiště v Klánovicích
- Pražský silniční okruh přes Suchdol a další silniční stavby
- Prodloužení trasy metra - různé varianty
- Ryhlodráha do Kladna se zastávkou na letišti Ruzyně
- Zachování zahrádek
- Nezastavování oblasti Trojmezí
- Rozšiření ďáblické skládky
Nakonec se jich sešlo více než čtyřikrát tolik, než při zpracování platného územního plánu před 10 lety. Tehdy, koncem 90. let se úředníci museli vypořádat s necelými čtyřmi tisíci podněty.
(Ne)chceme nové domy
Podle Cvetlerové je dobře, že se sešlo tolik podnětů. "Vážím si toho, že se lidé starají o svůj majetek," řekla.
Vysvětluje, že například lidé, kteří mají zahrádky na svých pozemcích, chtějí tyto parcely změnit na stavební. Naopak ti, co si zvelebují zahrádku na městských pozemcích, chtějí, aby pozemky zůstaly ve stejném režimu i v novém územním plánu.
Obyvatelé domů chtějí, aby se v jejich okolí už nic nestavělo. Soukromí majitelé těchto pozemků naopak chtějí změnit tyto plochy na stavební.
Protesty proti silnicím
Velká skupina připomínek se týká různých dopravních staveb. Kromě protestů proti trase pražského okruhu přes Suchdol přišly i námitky na vedení trasy přes Běchovice.
Jeden balík připomínek se týká i rozvoje pražského metra.
Na magistrát přišel požadavek, aby se plánované prodloužení metra A rozvětvilo v Hostivaři do Petrovic a do Dubče a na druhém konci z Motola do Zličína a do Ruzyně. U plánované trasy D zaregistroval magistrát i požadavek, aby se tato linka prodloužila až do Písnice.
Obyvatelé Prahy 6 na Ořechovce protestují proti trase rychlodráhy z Prahy do Kladna, nesouhlasí také s tím, že by u nich vedla dráha tunelem.
Konečné slovo budou mít zastupitelé
Až se všechny podněty zaevidují, pražští úředníci je vyhodnotít. "Pokusíme se všem připomínkám ke konceptu nového územního plánu vyhovět, ale musíme dodržovat zákony, ekologické a další požadavky," vysvětlila Jitka Cvetlerová z magistrátu.
Konečné slovo budou mít pražští zastupitelé.
Obrazem: Praha v proměnách staletí. Od osady po velkoměsto: