Praha v proměnách staletí. Od osady po velkoměsto

Praha v proměnách staletí. Od osady po velkoměsto
Židovské město patří mezi nejstarší pražské čtvrtě. Tento plán pochází z roku 1703
Koncem 18. století barokní architektura končí, v první polovině 19. století se projevuje nástup nové doby, čtyři pražská města se sloučila v jedno královské hlavní město Praha, podřízeného magistrátu. Plán ukazuje Prahu v roce 1848, kdy měla 3333 domů a bezmála 115,5 tisíc obyvatel. Karlín ve středu u řeky tvoří jen pár korálků domů, Holešovice, Dejvice či Anděl jsou ještě holé docela.
Rozvoj Prahy v 19. století vyvolal nový fenomém - nebývalý rozvoj předměstí. Přednostně se využívala území, která navazovala na městské brány a umožňovala dobrý přístup k Vltavě. Na konci 19. století už měla Praha spolu s okolními obcemi přes půl milionu obyvatel, z toho 200 tisíc žilo ve vlastním městě, které tehdy kromě historického jádra zahrnulo i Holešovice-Bubny (na plánu nahoře vpravo od středu v "podkově" řeky Vltavy). Mapa je z roku 1889
Rozvoj tehdejších pražských předměstí ukazuje i proměna Karlína mezi lety 1841 (červeně zbarvené budovy) a 1948 (modré). Na plánech jako orientační bod od středu vpravo svítí čtvercový objekt Invalidovny, dnešní centrum města je směrem vlevo.
Foto: Útvar rozvoje hlavního města
Pavel Baroch
30. 10. 2009 10:18

Praha - Pražský magistrát dokončil návrh nového územního plánu, podle něhož by se hlavní město mělo rozvíjet v následujících patnácti až dvaceti letech.

Historické mapy ukazují, jak se Praha rozrůstala a měnila od 13. do 21. století.

Uvedené snímky byly součástí výstavy s názvem Praha v plánech a projektech, kterou pořádal Útvar rozvoje hlavního města.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy