Praha v proměnách staletí. Od osady po velkoměsto

Praha v proměnách staletí. Od osady po velkoměsto
Židovské město patří mezi nejstarší pražské čtvrtě. Tento plán pochází z roku 1703
Koncem 18. století barokní architektura končí, v první polovině 19. století se projevuje nástup nové doby, čtyři pražská města se sloučila v jedno královské hlavní město Praha, podřízeného magistrátu. Plán ukazuje Prahu v roce 1848, kdy měla 3333 domů a bezmála 115,5 tisíc obyvatel. Karlín ve středu u řeky tvoří jen pár korálků domů, Holešovice, Dejvice či Anděl jsou ještě holé docela.
Rozvoj Prahy v 19. století vyvolal nový fenomém - nebývalý rozvoj předměstí. Přednostně se využívala území, která navazovala na městské brány a umožňovala dobrý přístup k Vltavě. Na konci 19. století už měla Praha spolu s okolními obcemi přes půl milionu obyvatel, z toho 200 tisíc žilo ve vlastním městě, které tehdy kromě historického jádra zahrnulo i Holešovice-Bubny (na plánu nahoře vpravo od středu v "podkově" řeky Vltavy). Mapa je z roku 1889
Rozvoj tehdejších pražských předměstí ukazuje i proměna Karlína mezi lety 1841 (červeně zbarvené budovy) a 1948 (modré). Na plánech jako orientační bod od středu vpravo svítí čtvercový objekt Invalidovny, dnešní centrum města je směrem vlevo.
Foto: Útvar rozvoje hlavního města
Pavel Baroch
30. 10. 2009 10:18

Praha - Pražský magistrát dokončil návrh nového územního plánu, podle něhož by se hlavní město mělo rozvíjet v následujících patnácti až dvaceti letech.

Historické mapy ukazují, jak se Praha rozrůstala a měnila od 13. do 21. století.

Uvedené snímky byly součástí výstavy s názvem Praha v plánech a projektech, kterou pořádal Útvar rozvoje hlavního města.

 

Právě se děje

Další zprávy